sobota 10. prosince 2016

Ne každého čeká šťastný konec


Jediná věc, ve které je Catherine opravdu dobrá, je pečení. Také proto sní, že si společně se svou přítelkyní Mary Ann jednou otevře pekařství, to nejlepší v celých Srdcích. Jenže v cestě za splněním jejího snu stojí několik překážek. Tak za prvé samotný fakt, že je žena, je problém, protože kdo kdy viděl ženu v čele obchodu? No a za druhé je dcerou markýze a markýzy a její rodiče si pro její budoucnost rozhodně nepřestavují tak podřadnou práci jako být pekařkou. Oni naopak směřují mnohem výš - doufají, že by se mohla stát samotnou královnou. Podaří se Catherine dosáhnout svého snu a vyhnout se sňatku s králem? A co bude s tím královským šaškem, kterého nemůže dostat z hlavy? Jaké osudy potkaly dívku, která se měla stát nechvalně známou Srdcovou královnou?

Marissa Meyer je americká autorka, která se po světě proslavila svou retellingovou sérií Měsíční kroniky, tu nám v češtině přineslo nakladatelství EgmontHeartless je její nejnovější kniha. Podle všech informací by mělo jít o knihu samostatnou, bez jakéhokoliv pokračování. Marissa na listopad příštího roku chystá úvodní díl z nové série The Gatlon Trilogy o superhrdinech a padouších.

Hned na začátek musím říct, že jsem se dost bála se do Heartless vůbec pustit. Ne že bych Marisse nevěřila, její Měsíční kroniky naprosto zbožňuji, ale příběh knižní Alenky moc neznám a ty adaptace, které jsem k tomu viděla, mi nikdy moc nesedly. Tudíž jsem zkrátka měla strach, že se mi to kvůli tématu nebude líbit.

Díky bohu jsem v tomhle směru Marissu vlastně docela výrazně podcenila. Jak jsem si mohla myslet, že napíše něco, co by se mi nelíbilo? Přestože znám Alenku a Říši divů jen tak povrchově, všímala jsem si, jak šikovně a chytře tam autorka zaplétá prvky z toho původního příběhu. Jestliže jsem tohle dokázala ocenit já, věřím, že ti z vás, kteří máte Alenku rádi, tohle oceníte ještě víc.Nicméně pokud jste fanoušci Měsíčních kronik, asi budete i dosti překvapení, jak jiné tohle je. Příběh Měsíčních kronik je napínavý, dobrodružný a plný akce. Prakticky pořád se tam něco děje. Už jen v tomhle směru je Heartless odlišné - autorka na vše jde s větším klidem a pomaleji. Samotný děj je zajímavější až tak od poloviny knihy. Autorka totiž věnuje největší pozornost romantické lince příběhu, ono by asi bylo dobré vám na rovinu říct, že tohle je romantická fantasy, než cokoliv jiného. Ovšem mně osobně to ani v nejmenším nevadilo. Marissa mě naprosto okouzlila svým stylem vyprávění a hned na začátku si mě omotala okolo prstu a já to až do konce prakticky nemohla odložit. On je ten romantický příběh tak krásný! Takhle skvěle napsanou romanci jsem dlouho nečetla.

Strašně se mi líbily i ty postavy, avšak v případě Marissy se není čemu divit, postavy jsou zkrátka její silnou stránkou. Každý si tam najdete svého favorita. Postavy, které se později vyskytují i v Alence, autorka dle mého názoru zpracovala v souladu s jejich originálními osobnostmi, i když jim dodala svůj vlastní šmrnc. Nejnadšenější jsem z Catherine, protože ten její vývoj je zachycený perfektně a k tomu je opravdu dosti uvěřitelný. Žádné bum a teď budu zlá - právě naopak po celou knihu nechybí náznaky, že zrovna tím směrem by se posléze mohla vydat.

Nakonec jsem si knihu až nečekaně užila. Odkládat se mi jí vůbec nechtělo a kdybych mohla, rozhodně bych ji přečetla na jedno posezení. Je to úžasně vyvážená kombinace Marissiných nápadů a jejího stylu s výstředností Říše divů. Líbilo se mi to natolik, že bych ani v nejmenším nepohrdla další podobnou knihou.

Pokud máte rádi Marissiny Měsíční kroniky, věřím, že se vám bude líbit i Heartless, přestože je to spíše romantická fantasy. Jestliže si ohledně té knihy nejste jisti právě kvůli té Říši divů, doporučuji vám ji i tak zkusit, sama fanoušek Alenky nejsem, avšak tohle se mi líbilo velice. Navíc to vypadá tak, že kniha vyjde i v překladu u nakladatelství Egmont, pak už vám ve čtení nebude bránit vůbec nic.
Číselně hodnotím 85%.

Údaje o knize
Název: Heartless
Autor: Marissa Meyer
Nakladatelství: Fiewel & Friends, 2016
Počet stran, vazba: 464 stran, e-book
Hodnocení na GoodReads: 4,11/5 (7 060 hodnotících)

6 komentářů:

 1. Nemůžu se dočkat, až si ji konečně objednám... Jsem ráda, že se ti líbila :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky se nemůžu dočkat, až si ji objednám! :D Tuhle knížku totiž musím mít doma i v papírové podobě. A určitě jdu do toho hardbacku, protože ta knížka je nádherná! Taky jsem moc ráda, že se mi to líbilo, fakt jsem se bála, že se mi to líbit nebude a to jsem nechtěla. :)

   Vymazat
  2. To chápu, mně se hrozně líbí hardback i paperback, ale je to Marissa Meyer, takže hardback vítězí ;)

   Vymazat
  3. Mně se bohužel ani jedna z obálek paperbacku nelíbí. Ale asi i kdyby se mi líbila, tak když jsem viděla, jak krásný ten hardback je, asi bych si ho i tak pořídila. :D :)

   Vymazat
 2. Knihu mám také v plánu si pořídit v originále, snad teď k Vánocům. Měsíční kroniky jsem si absolutně zamilovala, je to jedna z mých nejoblíbenějších sérií vůbec, takže Heartless prostě musím mít! :D Je škoda, že už tam není tolik akce, ale jsem si jistá, že i tak se od toho neodtrhnu a jsem ráda, že Tě kniha nezklamala, snad tomu nebude u mě jinak :)
  Teď se na ní kvůli tobě těším ještě víc :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já teda až po Vánocích. Ono by to už stejně asi nestihlo dojít. :D V porovnání s Kronikami je tam akce podle mě méně, ale pořád je to dosti zajímavé. :) Tak budu držet palce, aby se ti též líbila! :D :)
   Ale to náhodou moc ráda slyším! :D

   Vymazat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.