čtvrtek 12. ledna 2017

A kolik Krtníka v sobě máte vy?


Krtník žije v přírodní rezervaci, kde má jako přátele lišky, vodopád a kameny, kterým pravidelně zpívá. I podivínští lidé, kteří v rezervaci žijí, mají Krtníka rádi, protože věří, že jim přináší štěstí. V životě mu nic neschází. Nebo alespoň to si Krtník myslel, dokud se neobjevil Medvěd z města. Ti dva se rychle spřátelí a Medvěd mu vypráví o světě a jaké úžasné to je být člověkem. Jenže pak Medvěd beze slova zmizí a Krtníka tím hrozně zarmoutí. Toho využije nová obyvatelka rezervace jménem Zaškvara a Krtníka zmanipuluje. Podaří se Krtníkovi najít Medvěda a dostat se mimo vliv Zaškvary?

Tereza Ščerbová je česká autorka a výtvarnice, která se narodila roku 1982, a na vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze vystudovala obor ilustrace a grafika. Kromě nakladatelství Host spolupracuje například i s nakladatelstvím Argo. V roce 2015 získala ocenění Zlatá stuha za ilustrace ke knize Škvíry od Marky Míkové.

Knihu Krtník jsem si chtěla přečíst, jen co jsem ji poprvé uviděla v edičním plánu nakladatelství Host. Krtník na mě zapůsobil jako originální a zajímavý autorský projekt a já si vždycky strašně ráda přečtu něco, co se vymyká těm klasickým konceptům. Krtník opravdu je dosti osobitý, čímž naprosto splnil má očekávání.

Když jsem se do knihy pouštěla, říkala jsem si, že si tentokrát opravdu budu zakládat části / citáty, které se mě nějakým způsobem dotknou. Plán to sice byl hezký, ale u této knihy naprosto zbytečný - to bych si totiž mohla označit prakticky každou stránku. Autorka totiž do příběhu a rozhovorů postav vplétá ty ošklivé pravdy o našem světě, velkým kladem je to, že to dokáže vyjádřit novým způsobem. Například upozorňuje na to, že málokterý člověk je tím, kým skutečně je, téměř všichni se uzpůsobujeme okolnímu světu. Velký důraz je zde kladen i na to, že člověk je často doslova posedlý prací a kariérismem. Autorka v knize kritizuje, ale i varuje před podobnými věcmi a nebezpečím, které z toho vyplývá.Velice zajímavé je, že pro to, aby ukázala ten lidský svět, si vybrala postavy, které by člověku snad ani nemohly být vzdálenější. Ovšem to je asi jen dobře, o to důraznější ten kontrast je. Všechny postavy představují určitý typ osobnosti a v příběhu postupně sehrají svou roli. Také se během vyprávění střídají různé pohledy, vypráví Krtník, Medvěd či Zaškvara.

Zážitek ze čtení jen umocňují ilustrace, které knihu doprovázejí. Jsou takové pochmurnější a temnější, avšak podle mě hezky vystihují tu atmosféru nejen samotného příběhu, ale hlavně toho světa, ve kterém se to odehrává. Nicméně nemusíte se bát, že by kniha byla přehnaně pesimistická. Ano, je smutná, i když to hlavně ve chvíli, kdy si uvědomíte, kolik pravdy v ní je a jak hrozné to je, ale stále je tu jistá naděje.

Dětský čtenář v knize rozhodně najde něco jiného, než čtenář dospělý. Věřím ale, že každý si z toho odnese určité ponaučení, i když je možné, že každý trochu jiné, protože záleží na vašem pohledu na svět při té interpretaci. To ale nic nemění na tom, že jde o knihu, která ve vás vyvolá spoustu myšlenek a pocitů.

Na mě osobně kniha velice zapůsobila a jsem strašně ráda, že jsem si ji přečetla. Jestliže Tereza Ščerbová v budoucnu vydá něco dalšího, bez zaváhání si to přečtu. A vám doporučuji udělat totéž. Myslím to vážně.

Chcete-li číselné hodnocení, bylo by to 100%.

Údaje o knize
Název: Krtník
Autor: Tereza Ščerbová
Ilustrace: Tereza Ščerbová
Nakladatelství: Host, 2016
Počet stran, vazba: 96 stran, hardback

2 komentáře:

  1. No páni! Kniha vypadá opravdu zajímavě, možná když na knihu narazím v knihovně tak si jí půjčím :) jinak dost povedená recenze!

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Rozhodně doporučuji aspoň to půjčení, ta kniha za přečtení určitě stojí! :)

      Vymazat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.