úterý 17. ledna 2017

Co kdyby byl Vlad Napichovač dívkou?


Lada a Radu jsou potomci Vlada Draculy, vojvody z Valašska. Lada a Radu by nemohli být většími protiklady. Lada je nepohledná, nemilosrdná, krutá a vyhledává zábavu, která by byla vhodnější spíše pro chlapce. Oproti tomu Radu je něžný, krásou oplývající, tudíž k synovi, kterého by si Vlad přál, má hodně daleko. Radu otce nesnáší, protože mu nikdy nevěnuje sebemenší pozornost, kdežto Lada ho doslova uctívá a za otcovo uznání by dala cokoliv. Jenže pak je otec zradí a oba dva se ocitají na nepřátelské půdě - v Osmanské říši. Zde figurují jako rukojmí a záruka, že jejich otec dodrží své slovo. Jenže tahle neznámá země je opravdu nebezpečná a pro Ladu s Radu bude velice těžké se vůbec udržet naživu. Smrt totiž čeká na každém rohu.

Kiersten White je americká autorka, kterou můžete znát jako autorku trilogie Paranormálové, tu v českém překladu vydalo nakladatelství Fortuna Libri. Kromě této série napsala spoustu dalších knih - sérii Mind Games, či knihy The Chaos of Stars a Illusion of Fate. The Conqueror's Saga je její nejnovější série, druhý díl Now I Rise vyjde letos v létě a třetí díl je v plánu na léto 2018.

Přestože sérii Paranormálové znám, nikdy jsem se k jejímu přečtení nedostala. Dle anotace a názorů ostatních to na mě vždy působilo jako tuctová YA série. Ovšem s knihou And I Darken to bylo jiné - anotace zněla více než slibně a ohlasy byly vesměs pozitivní. Nicméně k tomu, abych se do této knihy opravdu pustila, mě přesvědčil až fakt, že jde o převyprávění příběhu o Vladu Draculovi, zvaného Napichovač (pozdější předloha pro Drákulu od Strokera), kde se ale Vlad nenarodil jako chlapec, nýbrž jako dívka Lada. Věřte mi, že jsem byla maximálně zvědavá, jak si s tím autorka poradí. A v životě by mě nenapadlo, jaký poklad v tom ve finále objevím.

Po dějové stránce je to poměrně dost hutné. S hrdiny se setkáváme hned při jejich narození, provázíme je dětstvím a dospíváním, a když je opouštíme, jsou prakticky na prahu dospělosti. Kniha je plná zrad a intrik, důmyslného plánování a hlavně snahy přežít. Autorce se podařilo dobře zachytit surovost té doby, bylo zajímavé sledovat, jak se se vším hrdinové zvládají (a případně nezvládají) poprat. Velký důraz je na postavení Lady jakožto ženy, přece jenom jsme někdy v 15. století. Trochu jsem se bála, aby tenhle aspekt knihy nevyřešila autorka příliš jednoduše a sluníčkově, ale naštěstí ne - Lada si musí svou pozici vydobýt, avšak stejně si bude s těžkostí někdy rovná s muži.

Ohledně postav jsem také více než spokojená. Lada byla od začátku ta vůdčí osobnost, Radu nepůsobil moc zajímavě a spíše byl pro Ladu přítěží. Jenže jak se děj vyvíjel a hrdinové stárli, Radu se také rozvíjel a já najednou zjistila, že ho mám v některých chvílích snad i radši než Ladu. Vyprávění se střídá mezi pohledy obou dvou, i proto je děj tak pestrý, protože oba zažívají jiná dobrodružství, mají jiné zájmy a prožívají jiná dilemata.Musím říct, že mě překvapilo, jak velký prostor získává otázka víry, i když pokud se nad tím zamýšlím zpětně, je to logické vzhledem k tomu, že v té době byli věřící téměř všichni. Podstatné pro tuto knihu je, že zde dochází ke střetu křesťanství s islámem. A to hlavně v rámci jedné osoby, která najednou pochybuje, jestli ta křesťanská víra je správná a jestli náhodou není pravou vírou ten islám. Strašně se mi líbilo, jak tenhle rozpor autorka zpracovala, působilo to totiž naprosto věrohodně, ba dokonce přirozeně.

V knize nechybí ani romantická linka, která je ale napsaná výborně. Samozřejmě je jak jinak než komplikovaná. Protože kdo jsme, abychom sami rozhodli, do koho se zamilujeme? Proč některá láska je přípustná a jiná zase ne?

Velice věrohodně na mě působilo i to zasazení do 15. století a převážně do Osmanské říše. Na knize je znát, že autorka studovala historické prameny o té době, aby ji mohla čtenáři lépe přiblížit. Nejvíce to pocítíte asi na uspořádání armády či na politickém systému země. Autorka v textu zapojuje tituly, které se v Osmanské říši používaly (na konci knihy je slovníček). Nicméně nemohu soudit, jak se s historií shoduje průběh dějinných událostí, které autorka v knize popisuje. Vzhledem k tomu, že z Vlada udělala dívku, měla prakticky volnou ruku si další události upravovat podle sebe. (Což věřím, že udělala. Už jenom to časové zasazení je tuším trochu posunuté oproti skutečnosti.) Ale to nic nemění na tom, že když jsem knihu četla, klidně bych jí uvěřila, že to opravdu probíhalo zrovna takhle.

Konec by snad nemohl být lepší. S krásným příslibem do budoucna, že v pokračování se máme opravdu na co těšit. A já se rozhodně těším strašně moc. And I Darken totiž řadím mezi jednu z nejlepších knih pro mládež, vlastně bych k ní konkurenci hledala poměrně těžko. Samotným tím tématem a žánrem je v rámci YA knih vskutku unikát.

And I Darken je kniha, která mi po všech stránkách vyrazila dech. Dokonce jsem ji četla pomalu, abych si ji mohla užít a správně vychutnat. Když jsem se do ní pouštěla, ani ve snu by mě nenapadlo, že získám takové komplexní a zajímavé čtení. A to věřím, že se autorka teprve zahřívá a až v pokračování nás čeká opravdová jízda! Do teď jsem Kiesten White jakožto autorce příliš nedůvěřovala, ale po tomhle se s radostí podívám na její další tvorbu!

Jestli to ještě nevyplynulo jasně z mých předchozích slov, knihu vám na 100% (což je i mé hodnocení) doporučuji! Jestliže máte s autorkou špatné zkušenosti, doporučuji to hodit za hlavu a dát jí ještě jednu šanci. Jestliže jste od ní ještě nic nečetli, tak výborně, můžete začít s tímhle! Protože věřte mi, tuhle knihu si opravdu nechcete nechat ujít! No a já budu doufat, že se někdo rozhodne ji přeložit, protože je zatraceně škoda, že se k ní u nás jinak nedostane tolik čtenářů, jak by si zasloužila.

Údaje o knize
Název: And I Darken
Autor: Kiersten White
Série: The Conqueror's Saga
Díl: 1.
Nakladatelství: Delacorte Press, 2016
Počet stran, vazba: 498 stran, e-book
Hodnocení na GoodReads: 3,95/5 (10 098 hodnotících)

6 komentářů:

 1. Tak teď musím přiznat, že jsi mě zlákala. O knize jsem zatím neslyšela, ale doufám, že ji přeloží. V anglině se mi ji moc číst nechce, protože už tak tu mám hromadu nepřečtených a trvá mi to moc dlouho. Povedená recenze!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jé, tak to jsem ráda! :D Jo, já budu v ten překlad doufat též. Měla bych jedině radost, kdyby se ke knize mohlo dostat více čtenářů. :) Děkuji. :)

   Vymazat
 2. Tohle vypadá zajímavě ;) A ta poslední slova ve vyfocené ukázce - pěkná škodolibost :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A rozhodně to zajímavé je! Opravdu knihu doporučuji. :)

   Vymazat
 3. Musím přiznat, že ji mě teď vážně nalákala... Skvělá recenze a já jdu objednávat na Bookdepository :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jé, tak to jsem ráda. :D Jo, též plánuji objednat, jen mi vadí, že u téhle knihy mají na BookDepository trochu bordel, protože tam nemají pořádně dané obálky. :D Tak budu holt muset doufat, že objednám to správné vydání. :D

   Vymazat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.