středa 22. března 2017

Komiks o upírech, jací mají být


Skinner Sweet je upír. Ale ne ledajaký. Je to první upír zrozený na americké půdě, a tudíž u něho došlo k jisté evoluci. Je silnější než jeho příbuzní z Evropy a hlavně mu nevadí denní světlo. V prvním díle ze série Americký upír sledujeme dvě dějové linie - v jedné zjišťujeme, jak se ze Skinnera ten upír vůbec stal, a v té druhé se setkáváme s nebohou Pearl Jonesovou, jejíž návštěva jednoho večírku se promění v noční můru, za což se bude chtít Pearl pomstít.

Scott Snyder je americký komiksový scénárista. Spolupracuje hlavně s DC, pro které píše komiksy o Batmanovi, Swamp Thing (Bažináč) či Supermanovi. Americký upír je jeho první originální série. Na prvním díle se podílel i sám Stephen King, který původně měl napsat jen jakýsi úvod, ale nápad tohohle komiksu se mu zalíbil natolik, že se rozhodl, že část příběhu napíše sám. Proto je zrození Skinnera Sweeta z pera Stephena Kinga a druhá linie z pera Scotta Snydera. Kresbu má na starosti brazilský umělec Rafael Albuquerque.

Přestože jsem věděla, že komiks Americký upír existuje, nikdy jsem neměla vyloženě v plánu si ho přečíst. Dostala jsem se k němu spíše náhodou díky tomu, že v knihovně byl volně k půjčení a já hledala nějaký komiks, kterým bych mohla proložit svou povinnou četbu. Po přečtení musím říct, že jsem vážně ráda, že jsem se po komiksu rozhodla sáhnout, protože jinak bych o hodně přišla!

Jak už jsem zmínila výše, komiks je rozdělen na dvě dějové linie. Začíná se s dějovou linií, která se věnuje Pearl a je zasazená do roku 1925. S druhou dějovou linií začínáme v roce 1880, zde sledujeme zrod upíra Skinnera Sweeta vyprávěný jednou z postav z této linie. Se Skinnerem se pomalu posouváme v čase, až i tohle vyprávění končí v roce 1925. Musím říct, že tohle střídání dvou linií v komiksu funguje velice dobře a kupodivu obě linie zůstávají stejně zajímavé. Ani v jedné nechybí překvapivé zvraty, napětí, no a také dost násilí.

Násilí je tenhle komiks plný, na to vás musím upozornit. Jelikož jsem si o komiksu dopředu nic nezjišťovala, míra násilí mě překvapila. Avšak já to rozhodně nevzala negativně a nebyla tím nějak pohoršená. Právě naopak mě nadchlo, že upíři v této knize jsou opravdovými upíry! Tudíž krvelačné bestie, které se nebojí za sebou zanechat pár mrtvol. Proto jestli hledáte dílo, ve kterém by byl podobný druh upíra ztvárněn, neváhejte se pustit do tohohle!K celé až hororové atmosféře komiksu samozřejmě přispívá samotná kresba, která je naprosto výborná. Celý komiks se drží spíše v tmavých barvách. Jednotlivé akční scény jsou rozkresleny opravu zdařile. Krví se tam nešetří. No a to pojetí upírů je vážně geniální - podobnou kreaturu byste opravdu nikde potkat nechtěli.

Strašně mě bavily i postavy. Přestože má Skinner ke kladné postavě hodně daleko, byl pro mě natolik zajímavý, že jsem mu i fandila a opravdu se těším, až se s ním setkám zase. Na Pearl se mi zase líbilo, že zvládla věci vzít do svých rukou a jsem dosti zvědavá, jestli se jí ještě v budoucnu dočkáme.

Zakončením není komiks ani vyloženě uzavřený, ani vyloženě otevřený. Zkrátka bude spokojený čtenář, který by se sérií nechtěl dál pokračovat, ale i čtenář, který se na další díl chystá. Jisté nalákání tu je a já jsem nadmíru zvědavá, čeho se v pokračování dočkám.

Jediná nevýhoda je, že z (zatím) osmidílné série v českém překladu vyšly pouze první dvě části a pokračování v plánu už asi ani není. Nicméně byla by škoda se jenom kvůli tomuto faktu do Amerického upíra nepustit. 

Tož abych to shrnula. Komiks hodnotím 100%, protože mě opravdu nadchl a vám ho vřele doporučuji. Nicméně musím upozornit na vysokou míru násilí, proto se do komiksu nepouštějte, jestliže vám něco podobného nesedí.

Údaje o knize
Český název: Americký upír
Originální název: American Vampire
Autor: Scott Snyder a Stephen King
Kresba: Rafael Albuquerque
Přeložil: Viktor Janiš
Série: Americký upír
Díl: 1.
Nakladatelství: BB/art, 2013
Počet stran, vazba: 200 stran, hardback
Hodnocení na GoodReads: 3,98/5 (17 709 hodnotících)

Žádné komentáře:

Okomentovat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.