středa 26. dubna 2017

Re-telling Krásky a Zvířete s nečekaným zvratem


Předtím, než se z Yevina otce stal bohatý obchodník, býval velice nadaným lovcem. A jelikož se dočkal jen tří dcer a žádného syna, předal většinu svých loveckých vědomostí své nejmladší dceři - Yevě. Právě tenhle talent Yevě přijde vhod, když jejich rodina přijde o veškerý majetek, musí vše prodat a přestěhovat se do jejich domku na kraji lesa, daleko od města. Otec se totiž na dlouhé dny vydává na lov do lesů, a tak se Yeva stává tou, která jim obstarává obživu. Jenže v těch lesích žije něco velkého, děsivého, krutého... Nějaké nepředstavitelné Zvíře. A když se jednou otec nevrátí, ví Yeva, že za to může právě Zvíře a je odhodlaná se pomstít. Kdo tedy přežije - Zvíře nebo Kráska?

Meagan Spooner je americká autorka, od které dost možná budete znát knihu Ptačí zpěv, tu v češtině vydalo nakladatelství CooBoo. Meagan také ve spolupráci s Amie Kaufman napsala trilogii Starbound (první díl se jmenuje These Broken Stars). Hunted je její první re-telling a jak dodává v autorské poznámce, jedná se vlastně o úplně první příběh, který kdy začala psát. Knihy Hunted se dočkáme i v českém překladu - chystá ji nakladatelství CooBoo.

Nevím, jestli to o mně víte, ale já osobně naprosto zbožňuji pohádku Kráska a Zvíře, takže pro re-tellingy zrovna této pohádky mám opravdu slabost. Hunted mě lákalo už před vydání, avšak když vyšla, nebyla jsem si jistá, jestli ji číst - našla jsem na ni krapet rozporuplné recenze. Vypadalo to, že v zahraničí ji všichni spíše zbožňují, naši krajané z ní zas tak nadšení nebyli. Nicméně jsem se nakonec rozhodla jí dát šanci s tím, že k ní budu přistupovat velice obezřetně.

A díky bohu, že jsem jí tu šanci dala! Vyklubal se z toho totiž strašně příjemný re-telling té původní verze Krásky a Zvířete (čímž nemyslím Disneyho verzi, aby bylo jasno). Musím tedy upozornit, že toho původního příběhu se to drží hodně. Avšak autorka zvládá budovat tak dokonale pohádkovou atmosféru, že mě to naprosto uhranulo. Určité změny tam jsou, sice drobnější, ale přidávají příběhu na hloubce a logičnosti. Na opravdové osobitosti tomu dodává pomalé zapojení i pohádky o Pátku Ohnivákovi. Musím říct, že tenhle směr mě strašně překvapil. Ono pokud se nepletu, zas o tolik známou pohádku se nejedná.

Co se týče prostředí, tak je to teoreticky zasazené do středověkého Ruska, což indikují slovanská (slovansky působící) jména postav (Galina, Solmir, Yeva, Ivan, atd.), občasné zmínění ruských měst a hlavně pak využití slovanského folklóru a pohádek. Že jde konkrétně o Rusko poznáte až v průběhu děje a zas tak výraznou roli to nehraje.Z postav nejvíce prostoru získává Yeva a Zvíře. Mezi postavy další patří sestry Yevy a Solmir, který se o Yevu uchází. Vedlejší postavy jsou tu opravdu jen jako vedlejší - těžko se na nich najde něco zajímavého, ale byla příjemná změna, že jde o postavy pozitivně podané, když jinak většinou vystupují jako postavy negativní. Mně osobně ale ta plochost vedlejších postav nijak nebránila v tom si užít zbytek knihy.
Protože Yeva a Zvíře to plně vynahrazují. Yeva je většinu času ta, kdo vše vypráví. Yeva mi jako hrdinka sedla, protože je statečná a nebojí se vyjádřit svůj názor. Také je to lovkyně, což by vzhledem ke knize Dvůr trnů a růží od Sarah J. Maas mohlo působit neoriginálně, nicméně ten status lovkyně jsem Yevě věřila mnohem více než Feyre. (Vlastně přiznám na rovinu, že když mám Dvůr a Hunted porovnat čistě jako ty re-tellingy Krásky a Zvířete, tak se mi Hunted líbilo více.)
No a Zvíře je pak vyloženě dokonale napsané. I on má ve vyprávění krapet prostoru, před každou Yevinou kapitolou se objeví krátký útržek z jeho pocitů a myšlenek, díky čemuž krásně vidíme, jakou změnou si prochází. Je v něm úžasný spor zvířete a člověka. Navíc je často i skutečně krutý.

Velmi se mi líbil i ten vztah, kteří ti dva měli. Ten byl popsán uvěřitelně a z mého pohledu byl odpovídající situaci, ve které se nacházeli. Tudíž nečekejte žádné roztoužené vzdychání - ti dva se většinu doby spíše nesnáší. Romantiky tam zase tolik není a když už, tak se buduje krásně pomalu, postupně, krok za krokem.
Oceňuji i to (což mě vlastně i pobavilo), že si autorka pohrává s myšlenkou, jestli Yeva netrpí stockholmským syndromem, na to se u téhle pohádky poukazuje dost často. Yeva / autorka to ale svými chytrými argumenty rychle vyvrací.

Také mě kniha chytla už na začátku a až do konce mě nepustila, i když je pravda, že o něco zajímavější je až ta druhá polovina. Tudíž kdyby vás náhodou úvod příliš nebavil, doporučuji číst dál, třeba se to pro vás změní. 

Mám-li to shrnout, tak se u této knihy řadím mezi ty, kterým se opravdu moc líbila. Přišlo mi to jako důstojný re-telling Krásky a Zvířete s dokonale pohádkovou atmosférou. Směr, kterým se to později vydalo a jak to vlastně skončilo, jsem vůbec nečekala. Nadchlo mě i to, jak výborně je napsané Zvíře, a ještě lepší je celý ten jejich vztah. Za sebe vážně doporučuji knize dát šanci, protože by vás mohla jedině překvapit.

Číselně hodnotím krásných 85% a říkám, že se určitě máte proč těšit na překlad, který chystá nakladatelství CooBoo.

Údaje o knize
Název: Hunted
Autor: Meagan Spooner
Nakladatelství: HarperTeen, 2017
Počet stran, vazba: 384 stran, e-book
Hodnocení na GoodReads: 3,96/5 (3 643 hodnotících)

15 komentářů:

 1. Tak na tuhle se těším, podle recenze se mi zdá, že se mi to bude líbit. Hned si ji přidám na seznam.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak doufám, že se ti líbit i opravdu bude! :)

   Vymazat
 2. moc pěkný článek / recenze ;-) Ptačí zpěv mi od autorky skoro vůbec nesedl, ale tohle vypadá podstatně lépe. tak doufám, že mě to nezklame a budu mít z knížky stejný požitek jako ty :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To zas mně se docela líbil i ten Ptačí zpěv, i když je to teda hodně dlouho, co jsem to četla. Ale zas zrovna tyhle dvě knížky se moc srovnávat nedají. Nicméně je podle mě znát, že je autorka teď o něco zkušenější. :) No a v to, aby tě to nezklamalo, budu doufat též! :D :)

   Vymazat
 3. Odpovědi
  1. To jsem ráda! Tak snad tě to nezklame. :D :)

   Vymazat
 4. Výborná recenze :) Kniha mě zaujala už v angličtině tak teď jásám, že vyjde i u nás :) Snad nezklame, protože ta kombinace s ptákem Ohnivákem vypadá vážně zajímavě :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji. Jo, ten Pták Ohnivák je do toho vpletený moc dobře. :) Já jen doufám, že se vám to bude líbit aspoň trochu jako mně. :D :)

   Vymazat
 5. hmmm... mám ji v hledáčku už delší dobu, ale teď se posunula opravdu vysoko v mém seznamu. :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hej, tak snad se ti to bude líbit. :D Ale asi ber v potaz, že mezi českými a slovenskými čtenáři se řadím zatím spíš k výjimkám, ostatním se to tolik nelíbilo. :D I když oddechové čtení je to určitě. :)

   Vymazat
 6. Tento druh knihy mi nesedí a nějak ani nevím, co na tom všichni vidí :D Ale rozhodně neodsuzuji. Mně osobně to přijde strašně pohádkovské A to mám pohádky ráda, ale to už si raději přečtu Medívka Pú :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak každému sedí něco jiného. :) Já osobně pohádky zbožňuji, takže mám strašně ráda knihy s pohádkovou atmosférou. :) No ale zrovna Medvídka Pú jsem nikdy nečetla, nejsem si jistá, jestli by se mi to líbilo. :D :)

   Vymazat
 7. Obálka je boží, snad ji Kubulíni zachovají. A rozhodně se do knihy pustím, až se tu objeví, re-tellingy mám poslední dobou čím dál radši. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To souhlasím! A myslím, že by mohli. :) Viděla jsem fotky fyzického výtisku a to ta obálka vypadá ještě líp - ten les v pozadí je takový stříbrný a krásně se leskne. :D Trochu jako teď ta Třetí stříbrná. :) A určitě se do ní pak pusť - je fakt bezva! :)

   Vymazat
 8. Objevte eToro, největší sociální investiční síť na světě, kde miliony klientů vydělávají kopírováním obchodních rozhodnutí našich nejlepších obchodníků.

  Připojte se k úspěchu - Spojte se s více než 4,000,000 investorů a obchodníků ze 170 zemí

  Otevřené obchody na eToro: 227,651,647

  OdpovědětVymazat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.