pondělí 3. července 2017

Stane se Meira hrdinkou, kterou touží být?


Země Primoria je rozdělena na osm království - čtyři království Ročních obdobích, čtyři království Střídavých obdobích. Království žila v napjatém příměří, alespoň do té doby, než před šestnácti lety království Jara napadlo království Zimy. Zima v této válce podlehla, král Jara zabil jejich královnu, zničil jejich zdroj magické moci a většinu Zimanů zotročil. Podařilo se utéct pouze malé skupince, která s sebou odnesla i právoplatného následníka trůnu Mathera. Jediným dalším dítětem v této skupince je osiřelá Meira. Skupina uprchlíků se snaží Jaro všemožně sabotovat a pomoci zajatým Zimanům, ale marně. Až doposud. Podaří se království Zimy konečně porazit Jaro?

Sara Raasch je americká autorka, která debutovala právě knihou Sníh nebo popel, což je první díl ze stejnojmenné trilogie. Na příští rok chystá sérii novou - Stream Raiders, pro kterou se inspirovala Španělskou inkvizicí a očividně by měla být i plná pirátů. Sníh nebo popel vyjde v českém překladu u nakladatelství CooBoo.

Tuto knihu jsem měla vyhlédnutou už od jejího vydání v angličtině - přiznám se, že to bylo hlavně kvůli obálce, která mě naprosto okouzlila. Dokonce jsem dva roky zpátky zařadila tuhle sérii mezi Top 5 YA fantasy sérií, které chci rozečíst. A díky vydání v češtině jsem se k ní konečně dostala!

Kniha začíná velice slibně, autorka se prakticky od prvních kapitol vrhá do akce a za pochodu podává čtenáři pro něj nezbytné informace o situaci, v jaké se postavy nachází. Bohužel se to po první čtvrtině zlomí a najednou je tu hrozný zmatek, velmi se spěchá, dochází i k pár nelogičnostem. Už jsem se bála, že je vše ztraceno. Naštěstí se krátce za polovinou autorka probere, a náhle jakoby člověk četl úplně jinou knihu! Místy jsem napětím ani nedýchala! A samotný konec je neskutečně dobře napsaný. Ten hlavní zvrat sice není příliš překvapivý, avšak další poodhalené informace naznačují, že pro pokračování se máme na co těšit!Postavy také nejsou vůbec špatné, Meira rozhodně patří k těm soběstačnějším a odvážnějším hrdinkám. Nicméně ani není ve všem dokonalá - například boj na dálku jí jde mnohem lépe než na blízko, a ani v pekerné situaci se to náhle nezmění. Autorka skrze ni zdařile ukázala takovou tu ztrátu naivity, když se naše představy střetnou s realitou. To se mi líbilo.
Co se týče dalších hrdinů - nechybí typická postava mentora, která je zvládnutá spíše průměrně. Naneštěstí se v knize vyskytuje i milostný trojúhelník, tedy tak trochu. Ano, Meira vyjadřuje své sympatie ke dvěma chlapcům, ale neřekla bych, že by se na to autorka soustředila až příliš. Ta romantická linka je spíše až na druhé koleji, což mně osobně vyhovovalo. 

Ovšem vyzvednout musím hlavně to prostředí. Velmi se mi líbil nápad s královstvími, s tou magií a jejími zdroji - hlavně mě nadchlo, že se ta magie vázala buď na mužskou, nebo na ženskou linii královského rodu. Proto někde vládl král a byl důležitý jeho mužský potomek, někde vládla královna a byl důležitý její ženský potomek. Bylo to pro mě něco nového a já se jen těším, co dalšího nám autorka v tomhle směru ukáže. 

Sníh nebo popel je další počin z žánru YA fantasy. Má cenu ji v té záplavě těchto knih vůbec číst? Já říkám, že ano. A to i navzdory té slabší první polovině. Ta polovina druhá je totiž úplně jiná - akční, napínavá a výrazně originálnější. Vezmu-li v potaz, že jde o autorčin debut, jsem schopná i trochu přimhouřit oči. Tudíž jestli vás YA fantasy baví a hledáte další knihu z tohoto žánru, určitě neuděláte chybu, pokud se pustíte i do příběhu Meiry.

Číselně hodnotím 75%, milovníkům YA fantasy doporučuji Sníh nebo popel omrknout a sama budu doufat, že nakladatelství CooBoo přijde s druhým dílem co nejdříve.

Za poskytnutí recenzního e-výtisku velice děkuji nakladatelství CooBoo.
Knihu si již brzy budete moci pořídit přes stránky nakladatelství.

Údaje o knize
Český název: Sníh nebo popel
Originální název: Snow Like Ashes
Autor: Sara Raasch
Přeložil: Zdeněk Uherčík
Série: Sníh nebo popel
Díl: 1.
Nakladatelství: CooBoo, 2017
Počet stran, vazba: (cca) 293 stran, e-book
Hodnocení na GoodReads: 3,99/5 (36 878 hodnotících)

6 komentářů:

 1. Výborná recenze :) Na knihu se těším, vyhlédla jsem si ji už v angličtině :) Jsem ráda, že vyjde i u nás a doufám, že nezklame :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo, já jsem už několikrát debatovala, jestli se do toho v té angličtině nepustit. Pak CooBoo oznámilo, že to vydají v češtině, a tak jsem se rozhodla už počkat. :) Myslím si, že je to opravdu fajn čtení, tak snad tě to nezklame. :)

   Vymazat
 2. Skvělá recenze! :)
  Na knihu se maximálně těším, tak snad nezklame :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak upřímně doufám, že se ti kniha bude líbit! Moc by mě mrzelo, kdyby tě zklamala. :)

   Vymazat
 3. Pěkná recenze, tektéž se na knížku už těším.
  BLOG: Svět nad hlavou

  OdpovědětVymazat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.