úterý 11. července 2017

Vítejte v Bezejmenném městě!


Bezejmenné město je město tisíce jmen. Jak je to možné? S každým novým dobyvatelem získá město jméno nové - někdo pojmenuje město po generálovi, někdo po svém bohovi. Ovšem původní obyvatelé pro město jméno zkrátka nemají. Zrovna teď je ve městě u moci národ Dao, kterému se povedlo ho před třiceti lety dobýt. Do města přijíždí daoský chlapec Kaidu, aby se konečně seznámil se svým otcem a také aby podstoupil výcvik na daoského válečníka. Během své návštěvy města se seznámí s dívkou jménem Krysa, která patří mezi původní obyvatele. Navzdory faktu, že by se měli nesnášet, se společně spřátelí. Povede se jim i ostatním ukázat, že nemusí být nepřátelé?

Faith Erin Hicks je kanadská spisovatelka a umělkyně. Původně pracovala na animacích, než se rozhodla naplno věnovat tvorbě komiksů. Její první publikovaný komiks se jmenuje Zombies Calling, za komiks The Adventures of Superhero Girl vyhrála v roce 2014 Eisner Ward. Je také jednou z umělkyň spolupracujících na Záleskautkách, které v češtině vychází u nakladatelství Paseka. V práci je i komiks, který tvoří společně s Rainbow Rowell. The Nameless City je třídílná série, na které v současné době pracuje.

Faith Erin Hicks jsem si všimla právě díky té oznámené spolupráci s Rainbow Rowell, kvůli čemuž jsem omrkla její tvorbu. Později jsem četla chválu na její komiks The Nameless City, který mě zaujal anotací, a jelikož jsem se rozhodla komiksy více číst, řekla jsem si, proč tomu nedat šanci? Jsem ráda, že můžu říct, že můj předpoklad o tomhle komiksu nebyl chybný!

Za prvé kresba. Tak tou si mě autorka okamžitě získala! Samozřejmě je její styl osobitý. Je to nakreslené tak skvěle, že mi to doslova běželo před očima, jakoby to měl být animovaný film. Abych byla upřímná, tak z komiksů, které jsem četla, se snadno styl Faith Erin Hicks zařadí mezi mé nejoblíbenější. Komiks je cílen spíše na mladší čtenáře, čemuž odpovídá i věk hlavních hrdinů - je jim kolem třinácti let. K tomu je přizpůsoben i příběh, který je dosti dobrodružný a ke konci i napínavý, ovšem hlavně je to zaměřené na přátelství. Na přátelství vzniklé navzdory předsudkům, na přátelství, které nehledí na to, odkud kdo pochází, mnohem důležitější je, jakým člověkem kdo je. 

S tím se dostávám k postavám. Hlavními hrdiny jsou Kaidu a Krysa. Oba jsou úplně jiní, vlastně i tak trochu protiklady, avšak protiklady, které se skvěle doplňují. Je velmi snadné si je oblíbit. Rozhodně jim budete fandit. A také se u jejich společných scén skvěle bavit.
Nicméně i vedlejší postavy jsou povedené. Doufám, že se se všemi setkám i v pokračování a jsem jedině zvědavá, co si pro ně autorka připravila.

Vskutku sympatické mi bylo i prostředí, do kterého autorka svůj komiks zasadila. Působí to tak, že se inspirovala v asijské kultuře, pravděpodobně v Číně. Rozhodně tomu odpovídá mentalita některých postav. A i ten styl architektury a oblečení (případně zbroje) odpovídá asijskému prostředí. Musím říct, že pro starou asijskou kulturu mám slabost, tudíž jsem byla nadšená.

Když jsem se do The Nameless City pouštěla, nebyla jsem si úplně jistá, co přesně dostanu. Nakonec jsem získala strašně fajn a vysoce zábavný komiks, ve kterém dobrodružství rozhodně nechybí. Zamilovala jsem si kresbu, postavy a to prostředí. Nadšená jsem i z faktu, že je to zaměřené na přátelství mezi dvěma hrdiny, takový příběh si člověk vždycky rád přečte. Mám radost, že jsem se do komiksu pustila a moc se těším na pokračování! 

Číselně hodnotím 85% a pokud vás komiksy baví, doporučuji i The Nameless City omrknout. Přestože je určený spíše mladším čtenářům, bude bavit i ty starší, fakt jo.

Údaje o knize
Název: The Nameless City
Autor: Faith Erin Hicks
Barvy: Jordie Bellaire
Série: The Nameless City
Díl: 1.
Nakladatelství: First Second, 2016
Počet stran, vazba: 240 stran, paperback
Hodnocení na GoodReads: 4,05/5 (2 799 hodnotících)

2 komentáře:

  1. Už dlouho jsem žádný komiks nečetla a docela bych zase jeden zkusila. Tenhle vypadá dobře :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Tak číst komiksy jedině doporučuji, podle mě jsou vážně skvělé! :) A The Nameless City je opravdu fajn. Je vážně škoda, že není i v té češtině, no. :)

      Vymazat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.