pátek 1. září 2017

Jak se povedlo pokračování Jiskry v popelu?


Popis děje obsahuje mírné spoilery na Jiskru v popelu.
Po událostech v předchozí knize se z Eliase a Laiy stávají spojenci a také uprchlíci. Vydávají se za misí osvobodit Laiina bratra, jehož znalosti by mohly být životně důležité pro odboj. Eliasovy činy ovlivnily i osud Heleny, která teď musí dělat jedno těžké rozhodnutí za druhým. Podaří se Laiina bratra osvobodit? A co má v plánu Velitelka?

Sabaa Tahir je americká autorka, která se proslavila knihou Jiskra v popelu. Plamen v temnotě je druhý díl, který u nakladatelství Host vychází už 14. září. Třetí díl se bude jmenovat A Reaper at the Gates a v originále vychází příští rok. Na knihu Jiskra v popelu jsou prodána i filmová práva.

Pokud mě už delší dobu sledujete, asi jste si všimli, že u sérií moc nepíšu recenze na další díly kromě těch prvních. Bojím se totiž, že bych mohla něco vyspoilerovat, a nebo bych se jen zbytečně opakovala. Ovšem u knihy Plamen v temnotě jsem se rozhodla udělat výjimku - až tak dobrá ta kniha byla! (Musím ale zmínit, že na Jiskru v popelu na blogu recenzi nenajdete, nějak jsem se k ní nedostala, avšak vězte, že jsem si tu knihu bezvýhradně zamilovala.)

Na Plamen v temnotě jsem se neskutečně těšila. A kdo by ne? Sama Jiskru v popelu řadím mezi mé oblíbené YA fantasy série, rozhodně to patří k tomu lepšímu. Jiskra nasadila laťku hodně vysoko. A jak to tedy s Plamenem dopadlo?

Samozřejmě se opět ocitáme ve světě plném džinů, ifrítů, ghúlů, ve světě, který je takovým mixem staré Římské říše a Perské říše. To prostředí byl jeden z důvodů, proč jsem si první díl tolik zamilovala. V pokračování se dozvídáme nové informace o té mytologii, například jak je to se smrtí a posmrtným životem. Ale i tak si myslím, že nám autorka ukázala jen zlomek a ještě toho má spoustu v rukávě.
A ten příběh? Připravte se na pořádně akční jízdu! Autorka nedá vydechnout ani čtenářům, ani svým postavám. Hned na začátku do toho skočí po hlavě a ničím se nezdržuje. Navíc se toho v knize stane tolik, že mi ještě teď z toho běží hlava kolem. Posledních cca 100 stran byl pěkný nápor na mé nervy. Vlastně stále všechny ty odhalené informace zpracovávám a ani si netroufám odhadnout, jakým směrem se bude odebírat pokračování. Autorka má neskutečné množství možností.
Zkrátka Plamen v temnotě netrpí syndromem druhých dílů. Ani náhodou se nejedná o nějakou výplň a zbytečné tlachání. Právě naopak - kniha je plná zvratů, nových informací a připravuje půdu pro pokračování.

Tak bohatý děj je způsoben i tím, že knihu vypráví tři postavy. K Eliasovi a Laie se tentokrát přidává i Helena. Musím říct, že přidat do vyprávění Helenu byl od autorky chytrý tah. Kupodivu je právě Helenina dějová linie často nejvyhrocenější a nejdrsnější.

Tím se dostávám k postavám. Elias i Laia jsou z počátku hodně podobní jako v první knize. I když Elias si projde určitým vývojem a postupně se z něho stává taková… dospělejší osobnost. Autorku ale musím pochválit hlavně za postavu Heleny. Ta mi už v první knize přišla nejzajímavější, teď jsem z její postavy byla vskutku nadšená. To Helena je plná rozporu, plná dilemat, jak má jednat. Konečně začíná zpochybňovat své vlastní pravdy. On Plamen v temnotě je tak trochu zkrátka Helenina kniha.

Chcete další důkaz, že je takhle knížka skutečně tak dobrá, jak říkám? Přestože má téměř 500 stránek, přečetla jsem ji za jediný den. Ta kniha mě naprosto vtáhla a až do konce nepustila. Po dočtení mi zbylo jen jít brečet do kouta, protože nemám po ruce další díl.

Číselně tedy hodnotím 100% a jestli se vám líbil první díl, z pokračování rozhodně zklamaní nebudete. A i pokud vás první díl moc neohromil, zkuste dát Plameni v temnotě šanci, v některých ohledech je ta kniha rozhodně lepší než první díl.

Za poskytnutí recenzního e-výtisku moc děkuji nakladatelství Host.

Knihu si od 14. září můžete objednat na stránkách nakladatelství.

Údaje o knize
Český název: Plamen v temnotě
Originální název: A Torch Against the Night
Autor: Sabaa Tahir
Přeložila: Petra Johana Poncarová
Série: Jiskra v popelu
Díl: 2.
Nakladatelství: Host, 2017
Počet stran, vazba: 470 stran, hardback
Hodnocení na GoodReads: 4,34/5 (35 631 hodnotících)

4 komentáře:

 1. Díky za tuhle recenzi! Na Plamen v temnotě se těším, Jiskra se mi líbila - většinou YA fantasy nečtu, ale série od Hosta mají prostě výjimku. A jsem tak zatraceně ráda, že to není typický druhý díl - četla jsem nedávno druhý díl Metra a prostě ne, už to nechci. :D

  http://jaderna-knihomolka.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No rozhodně není zač! :) Jo, jo, Host mívá na dobré knihy fakt čuch a to se týká i jejich YA. :) Jestli se ti teda Jiskra líbila, rozhodně není důvod, proč by tě Plamen měl zklamat, autorce se ta kniha fakt povedla! :)

   Vymazat
 2. Odpovědi
  1. To se ti nedivím! :D Měla jsem to stejně! :D :)

   Vymazat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.