čtvrtek 21. září 2017

Kniha s neskutečnou fantazií a úžasnou atmosférou podivna


Když před Lazarem a jeho přáteli Cesmínem, Parmou a Zimou zastaví tramvaj s číslem 0 s konečnou stanicí Nikde, zvědavost je přinutí udělat šílenou věc - nastoupit si. Dostávají se tak do částí města, které jim byly dosud skryté. Zde je možné vidět a zažít všechno. Jakmile člověk do tohohle světa nahlédne, už není cesty zpět. A tak se ti čtyři přestěhují na Podivnou. Jenže se začnou měnit. Změna čeká i samotné město - po městě se šíří tajemná nákaza. Podaří se jim zůstat sami sebou a ještě k tomu vyléčit město?

Martin Bečan je mladý, český autor, který debutuje u nakladatelství Fragment právě knihou Kaziměsti, ta vyjde 5. října. Vystudoval žurnalistiku a sémiotiku, v současné době si dělá doktorát z teorie literatury. Napsal a publikoval i nepřeberné množství povídek.

Když nakladatelství Fragment poprvé ukázalo obálku Kaziměstů, hned jsem si řekla, že tohle si chci přečíst! Další magické slovo pro mě bylo urban fantasy, což je žánr, který já ráda. Pak jsem se navíc dozvěděla, že město v knize je inspirované Olomoucí, no a bylo jasné, že tohle prostě číst budu!

Jelikož jsem to s tou Olomoucí už nakousla... Ta Olomouc v tom popisu města vážně je vidět. Pokud Olomouc znáte, bez debat v knize najdete známá místa jako je Konvikt, knihovna Zbrojnice či Katedrála svatého Václava. I místní bary jsou pojmenované stejně. Tohle se mi strašně líbilo, protože jde o mně známé prostředí, tak mi hned příběh přišel živější. Nicméně pokud jste v Olomouci v životě nebyli, není nejmenší problém si představit jakékoliv jiné město, příběh se nejvíce odehrává v těch skrytých částech města, takže by to mohlo být kdekoliv.

No a z toho Nikde bych nemohla být nadšenější. Celý ten fantastický svět, který existuje vedle toho obyčejného, je plný neskutečných nápadů. Autor má obdivuhodnou imaginaci. Kdykoliv jsem si myslela, že už mě nemůže s ničím překvapit, přišel s další novinkou. Kdo by nechtěl bydlet v domě, který má okna a dveře na nožičkách, hm? A co stínové krysy? Nebo obrácený déšť? Tohle je jen zlomek nápadů.Musím ale uznat, že dějově je kniha poněkud chudší. První část je hlavně o seznámení s prostředím. Trochu se to zdramatizuje až s druhou polovinou, když propukne nemoc města naplno. Já v tom ale problém neviděla. Strašně mě bavilo to odhalování dalších tajů města, kterých měl autor stále dost a dost. Je to hodně i o postavách a o změnách, kterými procházejí. Trochu jsem se bála, jak si autor poradí s koncem, avšak musím říct, že jeho zakončení mě nadchlo. Uzavřené, ale zároveň nedefinitivní. Kdyby autor chtěl, určitě se může do svého světa znovu vrátit, těch náznaků, že ten svět má mnohem více možností, než se zdá, je tam dost. Musím říct, že mě by další příběh z tohoto světa velice potěšil.

Úplně hlavní postavou je Lazar, který celou knihu vypráví. Společně s ním mají v knize větší prostor Cesmín, Parma a Zima. Podivná jména, že? Z počátku jsem si myslela, že jde jen o to, nějak své postavy ozvláštnit. Ovšem jak jsem četla dál, ukázalo se, že je moc dobrý důvod, proč se jmenují zrovna takto. Bylo zajímavé sledovat, jakou fyzickou, ale i psychickou, změnou prochází. Řekla bych, že jim Město umožnilo být plně sám sebou.

Z Kaziměstů se pro mě vyklubalo příjemné překvapení. Kdybyste po mně pro lepší představu chtěli nějaké srovnání, označila bych knihu za takovou kombinaci Terryho Pratchetta a Neila Gaimana. S Pratchettem to má společné úžasnou představivost a neskutečnou hravost, s Gaimanem pak celou tu atmosféru podivnosti (trochu mi to místy připomínalo Oceán na konci uličky). Tak jestli vám je tvorba těchto dvou autorů blízká, zkuste si přečíst Kaziměsty, třeba vás kniha zaujme.

Číselně knihu hodnotím 80% a vřele doporučuji jí dát šanci. Na poli české fantastiky rozhodně jde o povedený přírůstek.

Za poskytnutí speciálního Reading Copy děkuji nakladatelství Fragment a společnosti Albatrosmedia.


Kaziměsti vychází už 5. října, můžete si je předobjednat na stránkách e-shopu.
P.S. - Autor Martin Bečan bude i na Humbooku!

Údaje o knize
Název: Kaziměsti
Autor: Martin Bečan
Nakladatelství: Fragment, 2017
Počet stran, vazba: 256 stran, hardback

3 komentáře:

 1. jaj. ze bych ozkousela noveho ceskeho autora? vypada to fakt dobre. :) fakt, ze je to z ceskeho prostredi, je neslutecne plus, i kdyz olomouc az tak neznam. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hele, zrovna tobě by se to podle mě líbit mohlo! :) A že neznáš Olomouc, to vůbec nevadí. Olga nám zmiňovala, že si tam představovala Prahu. :D Takže to je jen na tobě. :) Tak to zkus a uvidíš. Navíc je to krátké, to je také plus. :D :)

   Vymazat
 2. Sociální obchodování spočívá v otevření trhů pro každého. Na eToro se můžete spojit, obchodvat a sdílet znalosti s miliony obchodníků a investorů. Navíc můžete kopírovat obchodní rozhodnutí obchodníků, kteří odpovídají vaší strategii. Registrujte se nyní a získejte chytřejší obchodní rozhodnutí využitím rozumu našich obchodníků s nejlepšími výsledky.

  Kolektivní rozum - Obchodníci, kteří využívají eToro's CopyTrader™, mají o 60 % větší šance na výhru

  227,651,647 - Otevřené obchody na eToro

  OdpovědětVymazat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.