úterý 19. září 2017

Nechte se vtáhnout do světa virtuální reality

Emika Chen je na mizině. Když jí někdo před nosem vyfoukne odměnu za dopadení zločince, kterou tak nutně potřebovala, je už vážně v koncích. Zoufalost ji dovede k bláznivému rozhodnutí - během zahájení Warcross šampionátu hackne hru a ukradne vzácný power-up. Jenže to ještě neví, že se díky tomu dostane do hry, kde ji může vidět celý svět. Emika si myslí, že je tím vše ztraceno a ona skončí ve vězení. Jaké je pak její překvapení, když ji zkontaktuje sám Hideo Tanaka (tvůrce Warcrossu) s tím, aby pro něj začala pracovat. Mají bezpečnostní problém a potřebují zjistit, kdo za tím stojí. Podaří se Emice objevit viníka?

Marie Lu není v rámci YA knih žádný nováček. Má za sebou trilogii Legenda (v češtině vydalo CooBoo) a trilogii Mladí vyvolení (v češtině vydal Talpress). Než začala psát knihy, vedla umělecké oddělení ve společnosti vyvíjející počítačové hry. Warcross je její nejčerstvější novinka a podle všeho jde o první díl dilogie.

Asi čtyři roky zpátky jsem četla autorčin debut, dystopickou Legendu. Musím říct, že ta kniha mi absolutně nesedla. Na Mladé vyvolené jsem pak ani nenašla odvahu. Ovšem s Warcross to byla jiná! Upřímně mě zaujala anotace, s blížícím se datem vydání se začaly objevovat i pozitivní recenze, tak jsem si řekla, že knihu zkusím, a dám tak autorce druhou šanci.

A páni, jsem ráda, že jsem tak udělala! Legenda se mi nečetla snadno, ale k Warcross jsem si sedla a doslova jsem se od toho neodlepila, dokud jsem to nedočetla (což bylo nějakých sedm hodin). Oproti Legendě pro mě velký pokrok. Příběh je vyprávěn jen z pohledu Emiky, většinou v současnosti, jen v pár kapitolách se Emika vrací do své minulosti, aby čtenáře seznámila se svým životem. Ty vzpomínkové části autorka zakomponovala moc dobře, rozhodně nepůsobily rušivě.

Tak rychle jsem knihu zhltla i díky příběhu. V podstatě se už od začátku něco děje. To tempo je sice nejdříve lehce pomalejší, ale příběh se posouvá dopředu a autorka v průběhu seznamuje čtenáře s hlavní postavou a s prostředím. Pak Emika začíná se svým pátráním. Společně s hlavní hrdinkou jsem spekulovala, kdo za tím stojí, co ho k tomu vede a jaké to bude mít následky. Když se autorovi podaří mě do příběhu takhle zapojit, má za to plusové body! Autorka si na konec nechala i dva zvraty - ten první mě vskutku překvapil a je pravda, že celé knize dodal jiný rozměr, sama jsem měla hrozné dilema, jak bych se k něčemu podobnému postavila. Ten druhý zvrat mě napadl, nicméně i tak si myslím, že dost lidí by mohl překvapit.Na celý příběh se dost váže i ta virtuální realita. Warcross není jen hra, součástí je i síť, která ovlivňuje celý svět. Podstatné jsou brýle (kontaktní čočky), které vám i v reálném světě ukazují virtuální informace. Na světě tak existuje i virtuální underground, lidé provádí virtuální zločiny. Ti, co mají dostatek peněz, vlastně žijí jen ve virtuálním světě. Tohle mě nadchlo, protože v YA knihách jsem se s tím ještě nesetkala. (Samozřejmě znám Ready Player One, ale to jsem dosud nečetla.)
K tomu si připočtěte Tokio, kde se většina příběhu odehrává, a celkový nádech futurična, který kniha má, a získáte navýsost zajímavou kombinaci.

Ovšem co je opravdu důležité - tentokrát mě bavily i postavy! U Legendy jsem s postavami měla poměrně velký problém, tady ne. Postavy vůbec nejsou jasně černobílé. Každý má své dobré i špatné stránky, a to i Emika. Emika je chytrá a nebojí se svůj mozek použít. S inteligencí nezaostávají ani ostatní postavy. Autorka také informace o postavách dávkuje postupně, a i tak věřím, že si něco nechala ještě pro pokračování. A zrovna po tom konci se jistě dočkáme velkých změn!

Z Warcross se vyklubalo příjemné překvapení. Dostala jsem zábavné, akční YA s vážně překvapivým koncem, který toho hodně slibuje pro pokračování a já jsem neskutečně zvědavá, co autorka pro své čtenáře chystá. Jsem vážně ráda, že jsem Marii Lu dala druhou šanci a těším se na její další novinky.

Číselně hodnotím 90%, protože jsem si knihu opravdu užila, ale stále věřím, že pokračování toho nabídne ještě víc. Za sebe fakt doporučuji!

Údaje o knize
Název: Warcross
Autor: Marie Lu
Série: Warcross
Díl: 1.
Nakladatelství: Penguin, 2017
Počet stran, vazba: 368 stran, e-book
Hodnocení na GoodReads: 4,4/5 (1 973 hodnotících)

4 komentáře:

 1. YA čtu už opravdu vzácně a většinou se bohužel zklamu. Warcross jsem však zaregistrovala ještě pár měsíců před vydáním a upřímně jsem hodně nalomená si ho přečíst. RPO je moje nejmilejší kniha vůbec a Legenda mě vlastně docela bavila, co si tak vybavuju. Tvoje recenze mě postrčila přes okraj útesu a málem už klikám na bookdepo na objednávku :D Díky! Pěkně napsáno :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hej, je pravda, že tady ti hrdinové jsou poněkud dospělejší, než v typickém YA. Všem je minimálně 18 let, ale spíše víc než to. Takže jestli tě na YA nebaví ti pubertální hrdinové, tak to tu tolik není. :) RPO jsem nečetla, tak nemůžu srovnat, ale vím, že někteří tyhle dvě knihy spojují. :) A jestli jsi neměla problém z Legendou, tak by se ti tohle mohlo líbit. :D :) Budu teda zvědavá, co na knihu povíš. :D :)

   Vymazat
 2. Výborná recenze :) Po knize také pokukuji, láká mě ta obálka a anotace :) Od autorky jsem zatím nic nečetla, tak nejdřív zkusím Legendu nebo Mladé Vyvolené a pak hurá na Warcross :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hej, také se mi ta obálka líbí, i když většina lidí ji spíše hejtuje. :D Marie Lu je vesměs oblíbená autorka, Legenda se líbila snad všem, takže je možné, že tě nadchne i její další tvorba. :)

   Vymazat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.