pondělí 4. září 2017

Studium na vysoké v Americe z pohledu Češky


Anna už od malička toužila studovat v Americe. Jenže když všem tvrdila, že jednou tam opravdu studovat bude, nikdo jí nevěřil. Ovšem teď končí gymnázium a absolutně netuší, kam by chtěla svůj život dál směřovat. Teď je tu konečně ta šance - konečně půjde studovat do Ameriky! Podaří se Anně si opravdu splnit svůj sen? A bude všechno podle jejích představ?

Barbora Jiříčková je mladá česká autorka, která pár let zpátky vydala vlastním nákladem svou první knihu - Lantuin - Svítání osudu. Pak se na nějakou dobu odmlčela a teď konečně přichází s novým počinem - Americkými zápisky. Pokud se nepletu, Barbora v této knize hodně vychází ze svých vlastních zážitků - stejně jako hlavní hrdinka má za sebou studium v Americe.

Přiznám se, že Americké zápisky mě předně zaujaly svou krásnou obálkou od talentované Myokard. Poté jsem si všimla autorčina jména a hele - spojila jsem si to s její prvotinou, kterou jsem četla a recenzovala ještě v začátcích svého blogování. Byla jsem proto nadmíru zvědavá, jak se jí podařila její další kniha.

Velkým plusem knihy jsou krátké kapitoly a nekomplikovaný styl psaní, občas až takový zkratkovitý. Díky tomu se kniha dobře čte a vlastně mizí jedna stránka za druhou.

Americké zápisky pokrývají dobu čtyř let. Proto dochází v ději k opakování událostí, ke kterým každý rok dochází. Máte tu vždycky ty samé svátky, většinou s důrazem na Halloween, Díkuvzdání a Vánoce. Jelikož je hlavní postava tenistka, opakují se i jednotlivé tenisové sezóny s turnaji. Přestože se to autorka snaží aspoň trochu ozvláštnit, i tak například u těch svátků v podstatě čtete čtyřikrát to samé. Kdežto alespoň u těch tenisových turnajů dochází k jakémusi vývoji - to cestování je sice stejné, ale samotná hra hlavní hrdinky se s novými zkušenostmi zlepšuje a její poslední tenisová sezóna je i dosti napínavá - podaří se týmu konečně vyhrát? Kupodivu se mi tam zrovna ten tenis opravdu líbil.Samotný úvod je tak trochu návod a ukázka toho, co všechno musí člověk udělat, aby v té Americe studovat mohl. V prvním roce také hlavní hrdinka hezky přichází do střetu s tou americkou kulturou. Bylo také zajímavé sledovat, že čím déle v Americe je, tím více si zvyká a ty kulturní rozdíly už pro ní nejsou tak velké. Za to dávám palec nahoru. Rozhodně si myslím, že mladí lidé, kteří by v Americe rádi studovali, naleznou v této knize inspiraci a reálnou představu, jak to je.

Knize samozřejmě nechybí ani romantická linka. Musím se přiznat, že zrovna tohle mě na knize absolutně nebavilo. Tak trochu to působilo, jakoby se Anna líbila naprosto každému. A když už začala Anna s někým randit, nechávalo mě to naprosto chladnou.

S tím souvisí i to, s čím jsem na knize měla největší problém a to jsou postavy. Máte tam přehršel různých jmen, postavy se hodně střídají, jak různě ze školy odcházejí, no ale ve výsledku jsou strašně ploché. Většinou je definuje jejich národnost, případně sport. Vlastně i o samotné hlavní hrdince Anně mi v hlavě utkvělo především to, že je tenistka. Měla bych potíže postavy popsat alespoň jedním adjektivem. A to já vidím jako problém, bohužel.

Celkově musím říct, že se mi mnohem víc líbila první polovina knihy. To se totiž hlavní hrdinka potýká s novým prostředím, je poprvé na všechno úplně sama a dokonce dojde i k nějakému drama v týmu. V druhé polovině se věci více opakují, je to zatíženější tou romantikou, která mi nesedla. I když posledních pár kapitol se věnuje přednostně poslední tenisové sezóně a to se mi už zase líbilo, protože jsem byla vskutku zvědavá, jak tentokrát tenistky dopadnou.

Americké zápisky nejsou špatná kniha. Jen přestože je hrdinka ve stejném věku jako já, nepůsobila tak na mě. I proto si myslím, že kniha je vhodnější pro mladší čtenáře (spíše čtenářky), kteří chtějí vidět, jak vypadá život na vysoké škole v Americe z pohledu Češky. Také pokud máte rádi tenis, mohla by vás tato kniha zaujmout. Jestli hledáte nekomplikované čtení, běžte do toho.

Americké zápisky číselně hodnotím 60% a určitě dejte knize šanci. Třeba vám sedne více než mně.

Za poskytnutí recenzního výtisku moc děkuji nakladatelství CooBoo.
Knihu si můžete objednat na stránkách e-shopu.

Údaje o knize
Název: Americké zápisky
Autor: Barbora Jiříčková
Nakladatelství: CooBoo, 2017
Počet stran, vazba: 344 stran, hardback

3 komentáře:

  1. Já jsem zvědavá hlavně na to zpracování zahraničního pobytu, ttak uvidíme, jak se mi to bude líbit ;)

    OdpovědětVymazat
  2. Já Barču znám už od té doby, co vydala Lantuin. Byla jsem jednou náhodou na křtu a od té doby jsem jí sledovala na sociálních sítích. Ta knížka není špatná, jak říkáš. Jen si myslím, že je tam hodně znát to, jak je to podle skutečných událostí a ztrácí to takovou tu klasickou beletrii a je to prostě jenom popis toho, co se jí v USA všechno stalo.

    (www.yan-ny.blog.cz)

    OdpovědětVymazat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.