pondělí 11. prosince 2017

Nádherné spojení pohádky s realitou


Pro někoho jsou bytosti jako rusalka, vodník či pán mrazu a smrti Mrazík jen pohádkami na dobrou noc. Pro Vasilisu by nemohly být skutečnější. Už od útlého dětství viděla věci, co jiní ne a rychle se naučila, že si to musí nechat pro sebe, než ji pod narůstající silou křesťanství někdo obviní z čarodějnictví. Vasya je celkově divoké a neposlušné děvče, její otec usoudí, že je to proto, že vyrůstá bez matky. Znovu se ožení, jenže jeho nová mladá manželka Anna situaci nevyřeší, ale naopak zhorší - Anna rychle začne Vasilisu nesnášet. Jak postupují roky, Vasilisa roste a společně s ní sílí i temnota ve zdejších lesích. Podaří se Vasilise to zastavit?

Katherine Arden je americká autorka pocházející z Texasu. Na univerzitě studovala francouzskou a ruskou literaturu, dokonce i žila ve Francii a v Moskvě. Nějaký čas strávila také na Havaji. V současné době žije ve Vermontu, ale nikdo neví, jak dlouho tam zůstane. The Bear and the Nightingale je její debut. Na knihu navázala pokračováním jménem The Girl in the Tower, trilogii by měl v srpnu zakončit díl jménem The Winter of the Witch. 

The Bear and the Nightingale jsem poprvé četla letos v únoru. Přiznám se, že jsem ke knize přistupovala dost skepticky - věděla jsem, že má čerpat z pohádky o Mrazíkovi, avšak můj pohled na Mrazíka byl pokřiven tou starou ruskou pohádkou, která za mého dětství dávala v televizi každé Vánoce, takže jsem moc nevěřila, že z toho vzejde něco dobrého. Ovšem snad všechny názory byly nadšené, tak jsem jí dala šanci. Nejlepší rozhodnutí, jaké jsem mohla udělat. Důkazem toho, jak moc se mi kniha líbila, jest i to, že už teď jsem si ji přečetla znovu, přestože to není tak dlouho, co jsem ji četla poprvé. Nicméně po prvním čtení jsem recenzi nesepsala, tudíž vám ji přináším až teď.

V čem je kniha tak skvělá? Tak za prvé - styl psaní. Ještě pořád se mi zdá neuvěřitelné, že tohle je autorčin debut. Podle toho, s jakým umem je ta kniha napsaná, bych si normálně myslela, že čtu knihu ostříleného autora a ne něčí prvotinu! Autorka mě naprosto očarovala. Podařilo se jí spojit pohádkovou atmosféru s atmosférou děsivě mrazivého Ruska. Jakmile jednou začnete číst, nebude se vám to chtít odložit, dokud se nedostanete až na konec.Příběh je založený na slovanském folklóru a pohádkách. Některé pohádky jsou vyloženě ruské, některé mají i českou variantu. Ovšem myslím si, že většina vám bude aspoň trochu známá. Stejně tak ty nadpřirozené bytosti jako je rusalka, vodník či baba jaga. V knize vystupují i další domácí duchové (či démoni) jako domovoj nebo lešij. Vzhledem k tomu, jak ty pohádky a bytosti znám já sama, si myslím, že je autorka zpracovala dobře a věrně, případně si to pozměnila originální způsobem, který ale nebyl rušivý. 

V prvním díle nejvíc ovlivňuje příběh právě ta pohádka o Mrazíkovi, její motivy se tam objeví hned několikrát. Musím říct, že způsob, jakým autorka tu pohádku pojala, byl naprosto dokonalý. Najednou ji vnímám úplně jinak! Samozřejmě to není jen o tom, právě naopak! Ta kniha je na děj vážně bohatá. Vasilisu sledujeme už od jejího narození. Stejně tak sledujeme vývoj celé její rodiny. Vidíme, jak se její sestra Olga provdá za prince a odejde do Moskvy. Jsme svědky toho, jak se její milovaný bratr Sasha stává mnichem. S každým rokem se do většího a většího střetu dostává křesťanská víra s tou pohanskou, jejíž součástí jsou všichni ti domácí duchové, kteří lidi chrání. Jenže oni postupně slábnou a ti špatní sílí. A Vasilisa je jediná, kdo s tím může něco dělat. Napětí se hezky stupňuje. Jen ten konec možná přijde až příliš náhle. Sice je logický, ovšem i tak jsem byla zanechána s pocitem, že tam prostě musí být víc! A ono je, jen si to autorka nechala až na to pokračování.

Kniha velkým dílem stojí na postavách, které ale autorka zvládla stejně bravurně jako to ostatní. Tím, že sledujeme jednu celou rodinu, se dočkáme různých charakterů. Ale všichni jsou svým způsobem odvážní. Nicméně nejvíc prostoru má Vasya, která je divoká, zbrklá, chytrá, laskavá a hlavně statečná. Zkrátka hrdinka podle mého gusta. Dělá správná i špatná rozhodnutí, díky čemuž působí lidsky. 
Za pozornost stojí i postava kněze. Přestože je zbožný, touží po tom, aby lidé uctívali i jeho osobu. Z překrásné Moskvy se nepřízní osudu přesouvá na vzdálený sever. Zde se dostává do morálního rozporu, který se nakonec rozhodne svést na Vasyu. To dilema, které prožívá, autorka zachytila perfektně. 
No a pak je tu postava Mrazíka, v knize je pod jménem Morozko. Chválím autorku převelice za to, že vzala v potaz celý původ této postavy. Morozko totiž není žádný princ na bílém koni, ale spíše nesmrtelný démon mrazu na bílém koni, nebezpečný Král Zimy. Nikdy by mě nenapadlo, že budu mít postavu Mrazíka ráda, avšak Katherine Arden tohle pro mě změnila. Výborné bylo, že se Morozko svého charakteru držel celou knihu, vážně není lehké říct, jestli mu věřit nebo ne. 

Uf, myslím, že je jasné, že ve mně tato knihu probudila vskutku vášnivé pocity! Celý ten příběh jsem s hlavní hrdinkou plně prožívala, jen s těžkým srdcem jsem knihu odkládala, když jsem musela. Opravdu si myslím, že The Bear and the Nightingale má šanci zaujmout širokou škálu čtenářů, věřím, že by se mohla líbit jak dospívajícím, tak i dospělým. Pokud máte slabost pro pohádky či pro to ruské prostředí, tak tahle kniha je pro vás zkrátka povinné čtení. 

Číselně hodnotím 100% a prosím vás, přečtěte si to! No a já budu doufat, že se to někdo rozhodne přeložit.

Údaje o knize
Název: The Bear and the Nightingale
Autor: Katherine Arden
Série: The Winternight Trilogy
Díl: 1.
Nakladatelství: Del Rey, 2017
Počet stran, vazba: 456 stran, paperback
Hodnocení na GoodReads: 4,13/5 (21 415 hodnotících)

7 komentářů:

 1. Na tuto knihu slyším pouze samou chválu a ty jsi mě utvrdila v tom, že stojí za přečtení. Díky za tip :-) Pěkná recenze.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji! A není zač - tahle kniha rozhodně za přečtení stojí! :)

   Vymazat
 2. celých 100%, jop? :D :D
  Zrovna jsem dočetla dvojku a damn, Arden se povedla i ta. Nejspíše si ji koupím domů, a nebudu šetřit, rovnou v hardbacku. ^^ Rozhodně chci tu verzi s chatou na coveru.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No jasně, já to prostě zbožňuji. :D
   Jop, dvojka byla taky výborná. Dvojku si také budu pořizovat, ale chci počkat na edici, která mi bude sedět k paperbacku té jedničky. :D Ale jinak jo - ty americké obálky jsou prostě krásné.

   Vymazat
 3. Ešte som o tom nepočula, ale podľa tvojej recenzie to fakt znie, že stojí za to :D Tak možno sa k nej jedného dňa dostanem.

  http://book--hoarders.blogspot.sk/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to fakt krásná knížka, kterou můžu jen a jen doporučit. :)

   Vymazat
 4. Tuhle knížku jsem jednou viděla u tebe na instagramu a od té doby si na ni čas od času vzpomenu a vážně si ji chci přečíst :D Teď po tvé recenzi se ten dojem ještě umocnil! :D (Hmm, přeložit, povídáš? :D)

  OdpovědětVymazat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.