sobota 13. ledna 2018

Kdo ví, co je nejlepší pro všechny?


Desetiletý Viktor je neskutečný průšvihář. Jeho matka Hana, divadelní herečka, si s ním už vážně neví rady. Hanina matka Eva se stále vyrovnává se smrtí svého muže a s faktem, že teď už je na všechno sama. Ale pak přijde spásný nápad - nastěhovat Viktora z Prahy k Evě na venkov! Viktor změní prostředí a možná se uklidní. Eva už nebude tak sama a bude mít nějaké rozptýlení. No a Hana bude mít možnost se připravit na svou životní roli, kterou se jí právě podařilo získat. Jenže co když všechno nepůjde podle plánu? 

Petra Soukupová se narodila v roce 1982 a v současné době je jedna z nejúspěšnějších českých autorek. Kromě psaní knih se věnuje i scenáristice, spolupracovala na seriálu Comeback či Kosmo, napsala scénář k filmu Na krátko, který vychází ze stejnojmenné povídky z knihy Zmizet. Pro dospělé dále napsala: K moři, Marta v roce vetřelce, Pod sněhem a nejnověji právě Nejlepší pro všechny. Píše i pro děti - to jsou knížky Bertík a čmuchadlo a Kdo zabil Snížka?. Autorka je držitelkou Ceny Jiřího Ortena a ceny Magnesia Litera v kategorii Kniha roku.

Na Nejlepší pro všechny jsem se z části těšila proto, že mám zkrátka Petru Soukupovou ráda, a z části proto, že jsem četla i Kdo zabil Snížka? a byla jsem nadmíru zvědavá, jaké tam je tedy to propojení. Pokud jste to ještě nezaregistrovali (přestože obálky to dost jasně indikují), Nejlepší pro všechny a Kdo zabil Snížka? jsou díla, která patří k sobě. Příběh, který se odehrává v dětské knížce o Snížkovi, tvoří jednu z důležitých epizod v Nejlepší pro všechny. Není přímo nutné číst oboje pro pochopení děje, avšak já to můžu jedině doporučit, ty knihy se skvěle doplňují. Ve Snížkovi jsou hlavní postavy ty, které v Nejlepší pro všechny figurují jako postavy vedlejší a naopak. Jestli chcete mít obraz kompletní, přečtěte si oboje a nelámejte si hlavu s tím, že Snížek je určený dětem.

Když jsme si spojení se Snížkem vyjasnili, přejděme k Nejlepší pro všechny. Kniha je vyprávěná převážně z pohledu Viktora, Hany a Evy. To rozdělení nikdy není zřetelně stanovené, avšak určitě není problém poznat, kdo zrovna vypráví. Hlavně Viktorův pohled se liší, přece jenom je dítě a Soukupová jako vždy výborně zachycuje ten svět viděný dětskýma očima. Musím říct, že její dětští hrdinové mě baví asi nejvíce.Soukupová ve svém vyprávění v podstatě zachycuje tři různé generace - babičku, dceru a vnuka. A nádherně představuje ty mezigenerační rozdíly, stejně tak rozdíly mezi lidmi z vesnice a z velkého města jako je Praha. Nejjasněji to můžeme pozorovat v momentě, kdy se Viktor z Prahy přestěhuje k babičce. Viktor je typický příklad dítěte dnešní doby, je pro něj strašně důležitý telefon, počítač a hlavně internet. Jak to, že babička nechápe, že prostě ten internet potřebuje? A co jako má na té vesnici dělat, když mu zakazuje sedět u počítače? A babičce Evě zase nejde do hlavy, že s tím internetem tak nadělá a proč nejde radši ven. Tohle je jen zlomek menších sporů, které vznikají.

Přesně jak je pro Soukupovou typické, řeší ve své knize vztahy v rodině. Vztahy mezi matkou a dcerou, mezi babičkou a vnukem či mezi sourozenci. Nezapomíná se ani na jiné problémy a dramata, která jsou lidem vlastní - ať už jde o komplikace v práci, o otázku nevěry či o připuštění si, že člověk už stárne a slábne. Petra Soukupová zkrátka píše o událostech, které jsou čtenářům aspoň trochu důvěrně známé a i v tom tkví její síla.

A i když Soukupová píše o tak běžných věcech, dokáže ve čtenáři udržet zájem a chtíč pokračovat ve čtení. Umí stupňovat napětí a vložit dramatický zvrat v tu správnou chvíli. Přestože není snadné si její postavy vyloženě oblíbit, jsou tak neuvěřitelně lidské, až máte pocit, že čtete příběh, který by se mohl týkat kohokoliv kolem vás. A já právě tu její obyčejnost a realističnost naprosto zbožňuji. 

Petra Soukupová je pro mě jedna z nejlepších českých autorek současnosti. Přestože jsou všechny její knihy tematicky relativně podobné a snadno se dá identifikovat, že je napsala zrovna ona, rozhodně nejsou jako přes kopírák a každá je úplně jiná! Doteď byla mou favoritkou kniha Zmizet, nicméně Nejlepší pro všechny se jí hrdě vyrovnává, ba ji dokonce i lehce překonává. Pokud máte tvorbu Petry Soukupové rádi, touto knihou nebudete ani trochu zklamaní! Jestliže se s autorkou ještě neznáte, vřele doporučuji to změnit!

Nejlepší pro všechny hodnotím 100% a nemůžu se dočkat autorčiny další knihy!

Za poskytnutí recenzního výtisku velice děkuji nakladatelství Host.
Knihu si můžete objednat na stránkách nakladatelství.

Údaje o knize
Název: Nejlepší pro všechny
Autor: Petra Soukupová
Nakladatelství: Host, 2017
Počet stran, vazba: 367 stran, hardback
Hodnocení na GoodReads: 4,74/5 (31 hodnotících)

2 komentáře:

 1. No, toto nie je žáner, ktorý bežne čítam ale ak by som na to natrafila v knižnici, dala by som tomu šancu.
  http://book--hoarders.blogspot.sk/

  OdpovědětVymazat
 2. Objevte eToro, největší sociální investiční síť na světě, kde 1,000,000y klientů vydělávají kopírováním obchodních rozhodnutí našich nejlepších obchodníků.

  Obchodujte kdekoliv Čas jsou peníze. Obchodujte na počítači, mobilu a tabletu

  227,651,647 - Otevřené obchody na eToro

  OdpovědětVymazat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.