čtvrtek 8. března 2018

Vítejte ve světě, kde je krása vším


Vítejte v království Orléans, kde se lidé rodí šediví a nevzhlední. Jedinou výjimkou jsou Belly, vyvolené Bohyně Krásy, které mají přirozeně barvu a mají schopnosti, s jejichž pomocí mohou upravovat i další lidi. Belly jsou vychovávány mimo větší kontakt s lidmi a připravují se na své budoucí poslání. Když dovrší šestnácti let, koná se v hlavním městě Karneval, kde všechny Belly předvedou své schopnosti. Jednu z nich, tu nejlepší, si vybere sama královna, ty další budou umístěny do měst po celé zemi. Hlavní hrdinka Camellia samozřejmě touží být královninou favoritkou. Jenže brzy začíná zjišťovat, že ten jejich svět plný pozlátka a krásy je ve skutečnosti strašně zkažený.

Dhonielle Clayton je americká autorka narozená v roce 1983. V současné době žije v New Yorku. Má za sebou hodně cestování - žila v Londýně, v Paříži, v Japonsku či na Bermudách. Je to bývalá učitelka a knihovnice. Pracuje i jako manažerka neziskové organizace We Need Diverse Books. Společně se Sonou Charaipotrou napsala sérii Tiny Pretty Things. The Belles je její první román, který napsala sama, pravděpodobně se jedná o první díl série (i když informace o pokračování zatím nejsou).

O The Belles jsem poprvé slyšela někdy loni v létě a už jen podle anotace mě ta kniha velice zaujala. Trochu mi to připomínalo sérii Oškliví od Scotta Westerfelda, ta totiž také řeší otázku krásy a ošklivosti. Každopádně se z The Belles nakonec stala jedna z mých očekávaných anglických novinek roku 2018 a má nedočkavost se zvyšovala s každou novou nadšenou zahraniční recenzí. Po dočtení mám velkou radost, že můžu říct, že nejsem ani trochu zklamaná!

Kniha si mě získala prakticky okamžitě a to především díky skvělému stylu psaní. Autorka má neskutečně bohatou fantazii. Její popisy jsou hodně košaté, takové květinové a vlastně dost... sladké. No ale přesně to k téhle knize skvěle sedí! Výborně tím tu knihu vystihuje a díky tomu čtenáře naprosto vtáhne do děje. Vůbec se mi to nechtělo odkládat. Uznávám tedy, že těch popisů překrásných rób a těch zkrášlovacích úprav lidí je tam vysoké množství, takže by to někoho mohlo otravovat, avšak tohle je kniha zaměřená na tu opulentní krásu (a její stinnou stránku), tudíž to tu má svou funkci a mně osobně by to asi i chybělo, kdyby to tam nebylo.

Když jsem se do toho pouštěla, upřímně jsem si nebyla úplně jistá, co očekávat od příběhu. A patrně je nejlepší tohle číst s tím, že o ději toho moc nevíte. Může vás to pak jedině překvapit. Ten příběh je v podstatě vystavěný na drobných zvratech a nečekaných odhaleních, které se postupně skládají dohromady a vytváří větší obraz. Autorka se nebojí ani radikálnějších kroků, to se mi líbilo. Pořád nutí čtenáře přemýšlet nad tím, jaká tajemství se za tím vším ukrývají a jak to bude dál. Se zvyšujícím se počtem stran stoupá i napětí a také znechucení nad celým tím světem a lidmi, kteří v něm žijí. Konec je samozřejmě otevřený, takže je čtenář zanechán s touhou po pokračování.Dalším kladem je i to prostředí. Tak předně je království Orléans spíše matriarchální společnost, královská koruna se dědí v ženské linii a celkově mají ženy významnější roli než muži - tohle bylo skvělé osvěžení. 
Autorka má výborně promyšlené i ty Belly a jejich schopnosti - ty jsou vázané na jejich krev a k jejich použití jim slouží tzv. arcana a ty jsou tři - arcana chování, aury a věku. Každá z arcan mění u člověka něco jiného a ke správnému použití musí být v rovnováze. Pro změnu Bellám pomáhají různé pigmenty, tinktury a podobné věci. Na lidech je možné měnit všechno - barvu kůže, velikost nosu, dokonce i výšku. Ten proces změny je hodně bolestivý. Také existují zákony na to, jaké změny jsou povolené a jaké už ne. Mě osobně tohle nadchlo.
Těžko říct, k jakému historickému období naší společnosti přirovnat tu společnost v této knize. Ve spoustě věcí je to dost moderní, nebo to aspoň obsahuje vynálezy, které svým způsobem vynahrazují naši technologii, ale v nějakých aspektech to zase působí docela zastarale. Nicméně dohromady to vytváří zajímavý mix, který působí vyrovnaně.

Nesmím opomenout ani postavy. Camellia je ambiciózní hrdinka, která má svou hlavu a nechybí jí srdce na pravém místě. Určitě není ukňouraná a naivní, jak občas YA hrdinky bývají. Nebojí se vzít věci do vlastních rukou, nečeká, že za ni někdo vyřeší její problémy. Povedly se i postavy vedlejší, které jsou pěkně pestré. No ale nejlepší je hlavní záporná postava. Za její vytvoření musím autorku vážně pochválit. Už dlouho se mi totiž nestalo, že bych záporáka tak nesnášela. Ale tady to prostě nešlo jinak - ta postava je totiž neskutečně sadistická a překrásně šílená. 
Na Young Adult kniha také obsahuje málo romantiky, což byla taktéž příjemná změna.  

Mám-li to shrnout, s knihou The Belles jsem po všech stránkách spokojená. V rámci fantasy románů pro mládež už není tak snadné přijít s něčím novým, avšak Dhonielle Clayton se to daří. Vyhýbá se přehnaným klišé a přináší nový čtenářský zážitek. Zpracovává jednu z palčivých otázek (nejenom) naší doby - vážně je krása tak důležitá? A co všechno je pro ni člověk ochotný obětovat?

The Belles tedy vřele doporučuji. Rozhodně si myslím, že má vysokou šanci u své cílové skupiny zabodovat. Vůbec bych se nezlobila, kdybychom ji časem viděli v překladu - pro nakladatelství jako je CooBoo, Fragment či YOLI by byla naprosto ideální.

Hodnotím 85% a vážně moc se těším na druhý díl!

Údaje o knize
Název: The Belles
Autor: Dhonielle Clayton
Série: The Belles
Díl: 1.
Nakladatelství: Gollancz, 2018
Počet stran, vazba: 434 stran, paperback
Hodnocení na GoodReads: 4,0/5 (2 545 hodnotících)

3 komentáře:

 1. Tak tahle knížka mě opravdu zaujala! :D Nejspíš si počkám na překlad do češtiny a pak si jí s radostí přečtu, zní to totiž víc než lákavě :D Moc pěkná recenze!

  Nekonečná knihovna

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem ráda, že tě knížka zaujala! Snad se jí jednou v překladu opravdu dočkáme. :)

   Vymazat
 2. Sociální obchodování spočívá v otevření trhů pro každého. Na eToro se můžete spojit, obchodvat a sdílet znalosti s miliony obchodníků a investorů. Navíc můžete kopírovat obchodní rozhodnutí obchodníků, kteří odpovídají vaší strategii. Registrujte se nyní a získejte chytřejší obchodní rozhodnutí využitím rozumu našich obchodníků s nejlepšími výsledky.

  Výměna kdekoli - Čas jsou peníze. Obchodujte na počítači, tabletu a mobilu

  227,651,647 - Otevřené obchody na eToro

  OdpovědětVymazat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.