středa 4. dubna 2018

Román pro mládež z prostředí Afriky


Tina se po smrti matky ocitla na ulici a aby přežila, stala se zlodějkou místního gangu Goondů. Policie smrt Tininy matky označila za nepovedené vloupání, Tina ale věří, že ji zavraždil pan Greyhill, muž, pro kterého pracovala a který má dostatek peněz, aby mohl podplatit všechny důležité lidi, aby vina nepadla na něj. Tina je rozhodnutá se panu Greyhillovi pomstít - připravit ho o všechno a pak ho zabít. Podaří se jí její plán naplnit? A co když je pravda někde jinde?

Natalie C. Anderson je americká autorka, která aktuálně žije v Bostonu. Poslední desetiletí byla pracovníkem OSN, pomáhala uprchlíkům převážně v Africe. Její debut Město světců a zlodějů částečně vychází z příběhů uprchlíků, se kterými spolupracovala.

Nakladatelství Fragment vždy jednou za čas nečekaně vydá knihu, na jejíž anglický originál jsem si brousila zuby. Přesně tak tomu je i v případě Města světců a zlodějů - zaregistrovala jsem ji především proto, že mělo jít o román pro mládež, který se odehrává v Africe a žánrově spadá do mystery / thriller - mezi young adult knihami takovou kombinaci běžně nevidíte.

A rozhodně už jen tím zasazením do Afriky je tato knížka originální. Kolik z toho, co jste četli, se odehrávalo v zemích jako je Kongo či Keňa, hm? A kolik z toho nepatřilo mezi literaturu pro dospělé? Hádám, že takových knih zas tolik nenajdete. Tudíž jestli hledáte něco, co se tuctově neodehrává ve Spojených státech či někde v Evropě, tak jste to právě našli.

Přímo to město Sangui je fiktivní, i když inspirací založené na městech jako je Nairobi či Mombasa. Nicméně autorka popisuje i skutečná místa, jak dovysvětluje na konci knihy v autorské poznámce. Že nejsme v Evropě je dost jasné za všech těch popisů špinavých ulic, dělení města na bohatou a chudinskou část a také z popisu rozdílů mezi životem ve městě a na venkově. Ta kniha doslova dýchá horkem a dusnem Afriky.Co se týče příběhu, má mnohem větší hloubku a přesah, než jsem čekala. Základní premisou je to, že se Tina snaží zjistit pravdu o smrti její matky a případně se pomstít. Jenže z počátku jasné pátrání se postupně komplikuje, jak Tina poodhaluje matčinu minulost. Autorka skrze příběh Tininy matky ukazuje situaci v Afrických zemích, seznamuje čtenáře s politickými problémy, s nebezpečím, které představují zdejší milice a jaký dopad tohle všechno má na běžné obyvatelstvo, co všechno si musí protrpět. Jedná se o tvrdou realitu, určitě je důležité tyhle informace mít, avšak kvůli tomu není tato kniha vhodná pro mladší čtenáře.

Hned na začátku nás autorka hodí do akce a důležité informace dodává za pochodu, to se mi líbilo. Pak trochu ubere plyn, nicméně stále se jí daří udržet čtenářovu pozornost. No a opravdu zdařilá je ta cca poslední čtvrtina, v té je napětí plno a nechybí ani překvapivá odhalení. S rozuzlením pátrání jsem byla spokojená a i celkové zakončení se mi zdálo dost dobré.

Kniha je vyprávěna z pohledu Tiny, a proto se kromě dějové linie ze současnosti dočkáme i častých flashbackových scén, které ale nejsou nijak chronologicky řazené. Tyhle návraty do minulosti většinou spustí nějaká událost v současnosti, ty vzpomínky nám třeba dovysvětlují, proč se Tina zachovala zrovna tímto způsobem. Právě skrze tyto scény nás autorka vlastně s Tinou seznamuje a ukazuje, jak komplikovaná postava to je. Tina je statečná, vynalézavá a chytrá a jako protagonistka se vám určitě bude zamlouvat.

I zbylé postavy zvládla autorka dobře, ovšem nikdo z nich nemá tolik prostoru jako Tina, ta je tu prostě hlavní hvězda, což mi ale vůbec nevadilo. Romantická linka je tu spíše jen v náznacích, to ale knize jen prospívá. Pro tenhle příběh by mi ta romantika přišla asi i taková... nepatřičná. Je dobře, že se ji tam autorka za každou cenu nesnažila nacpat.

Abych to tedy shrnula - Město světců a zlodějů doporučuji, především pokud v literatuře pro mládež hledáte něco nového. Prostředí Afriky je podle mě dost neokoukané, stejně tak ta vysoká míra realističnosti. Kniha je nejen na debut vážně povedená. Jedinou výtku bych měla k tomu, že to občas neodsýpá tak, jak by mělo, avšak věřím, že i tohle autorka časem vychytá.

Číselně hodnotím 85% a těším se, s čím dalším autorka přijde!

Za poskytnutí recenzního výtisku velice děkuji společnosti Albatros Media!
Knihu si můžete objednat na stránkách e-shopu.

Údaje o knize
Český název: Město světců a zlodějů
Originální název: City of Saints & Thieves
Autor: Natalie C. Anderson
Přeložila: Lucie  Schürerová
Nakladatelství: Fragment, 2018
Počet stran, vazba: 420 stran, paperback
Hodnocení na GoodReads: 3,94/5 (3 160 hodnotících)

2 komentáře:

  1. To vypadá opravdu dobře... Žádnou YA z Afriky jsem nejspíš ještě nečetla, takže Město světců a zlodějů bude nejspíš první. :) Jinak co jsem četla z "dospěláckých" knih a líbilo se mi, tak Koróna a Podzemní chrám od Thomase Thiemeyera (tak nějak od něj doporučuji vše :D). Za zmínku a doporučení stojí ještě třeba Desátý dar a Ztraceno v písku, ale to už jsou příběhy ze zemí jako Alžír nebo Maroko.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. A dobré to je! Tak jestli se k ní dostaneš, snad se ti bude líbit. :) Co se týče knih zasazených do Afriky, tak jsem pořádně četla asi jen Amerikánu. :)

      Vymazat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.