sobota 22. září 2018

Ne každé vítězství přinese člověku štěstí


Jako valoriánská dívka má Kestrel jen dvě možnosti - buď se vdá, nebo vstoupí do armády. Kestrel nestojí ani o jedno. Pro armádu by měla strategické myšlení, ale nemá dostatečnou fyzickou sílu. Na vdávání má až moc ráda svou svobodu. Nejradši by se věnovala hudbě, avšak to je proti všem pravidlům. Kestrel často vybočuje z řady, nicméně když na trhu vydraží otroka za horentní sumu, vyvolá tím poprask. Sama Kestrel netuší, proč to udělala - že by to bylo tím vzdorem, který v otrokovi viděla? Jedno je ale jisté - tohle rozhodnutí ji bude stát více, než si myslela.

Marie Rutkoski je americká autorka narozená ve státě Illinois. V současné době působí jako profesorka anglické literatury na Brooklyn College, kde učí renezanční drama, dětskou literaturu a kreativní psaní. Nějaký čas žila v Moskvě a dokonce i v Praze. A právě pobyt v Praze ji patrně inspiroval k jejímu debutu - The Kronos Chronicles, což je série pro děti zasazená do renezančních Čech. Dále vydala román pro mládež The Shadow Society a trilogii, jejíž prvním dílem je právě Kletba vítězů.

Na poli YA fantasy románů má v dnešní době čtenář už opravdu z čeho vybírat. Tak proč se pustit zrovna do Kletby vítězů, asi se ptáte. Nabízí tahle kniha něco nového? Je v něčem výjimečná? Odlišuje se nějak?

Prvně tu máme fakt, že prostředí je inspirované antikou. Valoriánská říše je jakási obdoba Římské říše a země Herranů tu zastupuje takovou kombinaci území, které Římané dobyli. Valoriáni mají stejnou mentalitu jako Římané, podobné tradice, zvyky, rozvržení moci. Vlastně přestože se tato kniha řadí k fantasy, nečekejte zde žádnou magii či zásahy vyšší moci, je to takové realističtější.

Za druhé je tu styl psaní. Pro mě osobně byla ta knížka neskutečně čtivá. Není to napsané nijak složitě, kapitoly jsou dost krátké, takže ty stránky mi mizely rychlostí blesku. Ve vyprávění se střídá Kestrel a otrok Kovář, nicméně to není nikde označené, tudíž ta změna může být matoucí, než si na to čtenář zvykne. Avšak Kestrel se dostane ke slovu spíš, což mi vyhovovalo.Tím se dostávám k postavám. S těmi je to takové půl na půl. Vedlejších postav je tam dost, jenže většina by se dala popsat tak dvěma slovy a v paměti člověku opravdu na dlouho nezůstanou. 
S Kestrel to tak naštěstí není. Bylo strašně osvěžující, že to není žádná hrdinka, která by bez chyb zvládala úplně všechno. Naopak je to dívka s duší umělce a myslí stratéga. Na toho stratéga dávám důraz, protože Kestrel je vážně inteligentní, své činy promýšlí na několik kroků dopředu, takže se nemusíte obávat žádných spontánních a nelogických výbuchů.
Kovář je stejně chytrý jako Kestrel. Vlastně jsou si ve spoustě aspektů dost podobní. Nicméně autorka u něho hodně mlží, dává čtenáři jen drobečky informací a pořádný názor na něj si podle mě budu moci udělat až v pokračování.

Samozřejmě zde nechybí romance. Přestože by mi nevadilo, kdyby tam nebyla, nemůžu říct, že by se mi nelíbila. Ten vztah se rozvíjí dost pomalu a docela nenápadně. Je to jedna z těch zakázaných romancí a ten typ od nenávisti k lásce, pro což já mám slabost, když to autor zvládne dobře. Tady se to povedlo.

Teď přejdeme k největší slabině této knihy a tím je příběh. Abych to objasnila - autorka to nemá vymyšlené špatně a ta základní premise je dobrá. Problém je v tom, že i když jde o docela dramatické události, autorka jejich popis dost odbude, tudíž má čtenář pocit, že se tam vlastně nic neděje. Jelikož se s podobným konceptem nesetkávám poprvé, vím, že to jde udělat lépe. Nejzajímavější jsou poslední kapitoly, i když pak přijde dost náhlý konec. Ovšem zase autorka čtenáře zanechá s touhou mít po ruce druhý díl.

Abych to tedy shrnula, za sebe doporučuji si Kletbu vítězů přečíst. Přestože není tak napínavá a akční jako některé její kolegyně, je stále neskutečně čtivá. Kestrel je hrdinka, se kterou se fakt chcete seznámit a určitě jí budete fandit! S romantikou to autorka nepřehání a romance, která tam je, je dobře napsaná. A svět inspirovaný antikou je třešnička na dortu! 

Jo a ještě musím nakladatelství Fragment pochválit za jejich vlastní obálku. Neskutečně se jim povedla a kniha celkově vypadá vážně pěkně.

Číselně hodnotím 80% a těším se na druhý díl!

Za poskytnutí recenzního výtisku velice děkuji společnosti Albatros Media.
Knihu si můžete pořídit na stránkách e-shopu.

Údaje o knize
Český název: Kletba vítězů
Originální název: The Winner's Curse
Autor: Marie Rutkosti
Přeložila: Martina Chramosilová
Série: Kletba vítězů
Díl: 1.
Nakladatelství: Fragment, 2018
Počet stran, vazba: 352 stran, hardback
Hodnocení na GoodReads: 4,01/5 (76 817 hodnotících)

6 komentářů:

 1. serii mam v ocku, ale zatim se na to nechystam, mam spoustu jinych, na ktere se tesim vic... ale jsem rada, ze se libi a aspon se mam na co tesit :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak vždycky můžeš počkat, až budou vydané všechny díly a pak si to přečíst hezky najednou! :) U téhle série by to asi bylo i dobré, protože ten konec prvního dílu je fakt dost otevřený. :D :)

   Vymazat
 2. Díky za recenzi, antiku já můžu, takže se po knize určitě podívám 🙂

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Teda antikou je to jen inspirované, ale zase s tím se člověk tak často nesetká, obzvlášť u YA. :)

   Vymazat
  2. To samozřejmě beru v úvahu :) Osobně vím ještě o Jiskře v popelu a Kruté kráse, ačkoliv z ní mi to moc patrné nebylo. A The Valiant od Lesley Livingston, ale to je trochu jiný případ, protože se to v antice přímo odehrává :D (zatím na přečtení čeká, ale prostě nemohla uniknout mé pozornosti)

   Vymazat
  3. Jo, to máš pravdu, já sama dál znám jen tu Jiskru, plus teda té knihy The Valiant jsem si také všimla. Přitom antika je tak zajímavé období! :D

   Vymazat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.