čtvrtek 8. listopadu 2018

Co se skrývá v historii tajemného Opskurna?


Vítejte v Opskurnu! Městě, které se pyšní svou nezávislostí na zbytku Anglie, ale i obecnou izolací od světa. Nemají rádi cizince, za brány města jen tak někoho nepustí. Mají všemožná pravidla a předpisy, kterými se musí řídit, jedno je ale nejdůležitější - nikdo nesmí studovat historii Opskurna. Opskurno má žít přítomností, minulost má zůstat skryta. Proč tomu tak je, nikdo netuší, protože ten důvod je uchován v dobách minulých. Opskurno je ale neobyčejné i inteligencí a nadaností svých obyvatel, to tady vznikají technické divy světa, odsud pochází nové objevy. Jenže teď přichází období velkých změn a znalost minulosti města rozhodne o životu či smrti jeho obyvatel.

Andrew Caldecott je britský autor a advokát, který se zaměřuje především na oblast médií, konkrétně na pomluvy a urážky na cti. Na New College v Oxfordu studoval historii, což ho posléze inspirovalo k jeho debutovému románu Opskurno, na který navážou minimálně dva další díly. Zkusil si psát i divadelní hry.

Musím se přiznat, že když jsem poprvé Opskurno viděla v edičním plánu nakladatelství Host, jen jsem ho přejela pohledem a více pozornosti mu nevěnovala. Pak jsem ale ke svému překvapení zjistila, že se má jednat o román s dotykem fantasy. Přečetla jsem si z toho ukázku a rozhodla jsem se tomu dát šanci. Stále jsem ale (po dlouhé době) šla do knihy úplně naslepo.

A páni! Jaké překvapení se z toho vyklubalo! Musím říct, že Opskurno je kniha, která se těžko popisuje a definuje, ona se totiž její pravá podstata ukazuje až v druhé polovině a spíše už i směrem ke konci, je dost úzce svázaná s dějem, který vám ale nechci vyzradit. Vážně mě tohle objevování a zjišťování bavilo, autor nechává čtenáři spoustu prostoru na spekulace. Celou dobu na vás ale dýchá ta podivnost a výstřednost toho města, místy se přidá i špetka tajemna a magie.

Děj je rozdělen na jednotlivé části podle měsíců, ve kterých se příběh odehrává. Před začátkem každého nového měsíce je kapitola věnovaná dávné historii. To, co se v kapitole s dávnou historií odehraje, většinou má nějaký dopad na současnost. Ze začátku se to vyvíjí docela poklidně, jak autor čtenáře postupně seznamuje s celým městem a postavami, které v příběhu sehrají svou roli. Nicméně pak se začne nabalovat jedno tajemství za druhým, k tomu i pár záhad. Určité informace mají jen některé postavy, takže chvilku trvá, než se to složí v jeden celek. Ovšem ten konečný obraz je vskutku povedený a ty finální kapitoly jsou výborně napínavé a krásně bohaté na akci. Autor to už od začátku skvěle splétal dohromady, jen se musíte dostat až na ten konec, abyste viděli výsledek. Na jednu stranu je to dostatečně uzavřené, abyste nebyli zoufalí, že po ruce nemáte druhý díl, ovšem zároveň je tu dostatek náznaků pro pokračování, abyste na to byli zvědaví.Co se týče vyprávění, ke slovu se dostane hodně postav. Jakože skoro každý, kdo tam vystupuje. I kdyby to bylo jen jednou. Nikdy to ale není zbytečné a jen tak z autorova vrtochu. Když už vám někdo sdělí svůj názor, svůj zážitek či svědectví, je to většinou nějak podstatné pro ten příběh. Avšak pár postav mívá více prostoru - to je kupříkladu učitel Oblong, Orélie Ruchová, Hayman Salt či sir Veronal.

Jak už tu tedy padlo, v knize je hromada postav. Je možné, že se vám nejdříve budou trochu plést - asi i proto je na začátku přehled postav, kde máte uvedené jejich jméno a jejich roli. Přestože jich je tolik, že by mohly snadno splývat dohromady, autor je všechny napsal dostatečně odlišné, aby se tak nedělo. I když se někteří vyskytují jen na velice malém prostoru, stejně máte pocit, že doslova dýchají životem, že mají určité věci za sebou a i před sebou. Možná nejsou hluboce psychologicky rozebraní, zároveň ale nejsou ani jen dvourozměrní, charakterizovaní jen jménem a jednou vlastností. Na jednu stranu postavy možná působí jako stereotypy typické pro město - jako třeba místní drbna - ovšem autor je všechny nějak ozvláštní, dodá jim šťávu, takže to ty typické stereotypy vážně nejsou.

Čím víc jsem z téhle knihy přečetla, tím nadšenější jsem z ní byla. Nenechte se odradit lehce pomalejším tempem a faktem, že vůbec netušíte, co se z toho vyklube, a prostě čtěte dál. Bude to stát za to, fakt. Avšak pro každého to není, to musím uznat. Během čtení mi ale na mysl neustále přicházel Neil Gaiman a jeho román Neverwhere (Nikdykde). Opskurno mi vážně připomínalo tohle Gaimanovo podivné dílo, zároveň však zůstalo naprosto své. Zkrátka věřím, že pokud máte Neverwhere rádi (nebo obecně Gaimanovu podivnost), Opskurno by pro vás mohlo být to pravé.

Jestliže hledáte něco nového, něco jiného a nevadí vám fantastika, určitě Opskurno omrkněte. Opravdu vás to může jedině překvapit. Já osobně jsem v téhle nenápadné knize objevila skrytý poklad a vskutku se těším, až se mi do ruky dostane pokračování.

Číselně bych hodnotila 85% a vážně doporučuji!


Za poskytnutí recenzního výtisku velice děkuji nakladatelství Host.


Knihu si můžete objednat na stránkách nakladatelství.

Údaje o knize
Český název: Opskurno
Originální název: Rotherweird
Autor: Andrew Caldecott
Přeložila: Petra Johana Poncarová
Série: Opskurno
Díl: 1.
Počet stran, vazba: 480 stran, hardback
Nakladatelství: Host, 2018
Hodnocení na GoodReads: 3,78/5 (2 275 hodnotících)

Žádné komentáře:

Okomentovat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.