sobota 17. listopadu 2018

Dobrodružství v Zámku v oblacích


Fanny Funkeová získala roční praxi v Zámku v oblacích, malebném hotelu položeném vysoko ve švýcarských Alpách. Teď se blíží Vánoce a s tím i hlavní sezóna, na kterou se do hotelu sjedou hosté z celého světa. Máte tu slavného britského herce, ruského oligarchu, olympijské sportovce, politiky či rodinu amerického magnáta. Fanny a ostatní personál mají ruce plné práce. V hotelu se ale dějí podivné věci a vypadá to tak, že před Fanny leží víc dobrodružství, než by čekala.

Kerstin Gier je německá autorka narozená v roce 1966. Její první romány byly zaměřené na dospělé čtenáře, postupně se ale přeorientovala na dospívající. Obrovský úspěch jí přinesla trilogie Drahokamy (první díl Rudá jako rubín), která byla přeložena do několika světových jazyků, dokonce i do angličtiny, a dočkala se v Německu filmové adaptace. Úspěšná byla i její Stříbrná trilogie, též přeložená i do angličtiny. Zámek v oblacích je její nejnovější kniha.

Kerstin Gier je jedna z mých oblíbených autorek, její romány pro mládež mě baví už pár let. Na její poslední počin jsem se proto velice těšila a do Zámku v oblacích jsem se s velkou chutí pustila.

Ať už Kerstin a její tvorbu znáte či ne, vězte, že její knihy jsou neskutečně milé, je to strašně příjemně oddechové čtení, u kterého se člověk navýsost pobaví. A u Zámku v oblacích tomu není jinak! Vlastně si myslím, že je dokonce ještě vtipnější než její předchozí tvorba. Možná působí i trochu vyspěleji než ty ostatní knížky.

Rozhodně ten příběh je takový nejreálnější. Jak možná víte, v Drahokamech se cestuje časem, ve Stříbrné zase ve snech. Zámek v oblacích má jen špetku magie, která se výrazněji projeví až ke konci, nicméně to ničemu nevadí, jelikož to krásně sedí k tomu příběhu. No ale to by nebyla Kerstin Gier, aby po relativně klidné knize plné vánoční idylky, nepřišel pořádně napínavý závěr skoro jak z nějakého akčního filmu! Bez debat tím tomu autorka dodala šmrnc. Navíc jsem vůbec neodhadla, ze kterých postav se to vyklubou ti záporáci.Hlavní hrdinkou této knížky je Fanny, velice dobrosrdečná a laskavá dívka, která si ale nenechá všechno jen tak líbit. Řekla bych, že je méně potrhlá než Gwen z Drahokamů či Liv ze Stříbrné, ale také si neodpustí vtipné a trefné poznámky. 
Dalších postav je v knize mnoho, přece jenom se to odehrává v hotelu, tak ten počet osazenstva bude vyšší. Kdybyste se v tom ztráceli, na konci je seznam postav i s krátkými popisky.
Co mě ale neskutečně potěšilo, byla přítomnost české postavy! Jaromír Novák se jako vedlejší postava objevuje v celé knize! No není to výborné?

Také se mi u Zámku líbilo, že autorka to nepřehání s romantikou. Ano, je tu, dokonce Fanny motají hlavu hned dva kluci, avšak ten příběh se kolem toho netočí. Je to spíš takový příjemný doplněk. A ani mi nevadila ta mírná forma milostného trojúhelníku, protože to autorka zvládla s grácií, až jsem sama nevěděla, kterého si vybrat.

A co je na tomhle ještě skvělé? Je to samostatný román s pěkně uzavřeným příběhem. Takže jestli se vám nechce číst další sérii, tady se u toho bát nemusíte a můžete se do toho v klidu pustit. Jistě, kdyby autorka nakonec chtěla navázat dalším dílem, tak určitě může, ale potřeba to není.

Zámek v oblacích, ačkoliv se to nezdá, se odehrává v období kolem Vánoc až po Silvestra, tudíž se krásně hodí pro blížící se prosinec. Rozhodně to má tu nádherně zimní atmosféru. A v tom chladu, co nyní venku už je, vás krasně zahřeje zevnitř! Určitě se u ní pobavíte, hezky si odpočinete a nudit se nebudete! 

Pro fanoušky Kerstin Gier je tohle zkrátka povinnost! Má to všechno, co máte na jejích knihách rádi, zároveň je to i dost jiné. Ovšem i pokud jste nic od Kerstin nečetli a baví vás romány pro dívky (nechci diskriminovat, ale hádám, že tohle bude slečny bavit spíš), určitě Zámek v oblacích omrkněte!

Číselně hodnotím 85% a těším se, co dalšího Kerstin Gier napíše!

Za poskytnutí recenzního výtisku velice děkuji společnosti Albatros Media.

Knihu si můžete objednat na stránkách e-shopu.

Údaje o knize
Český název: Zámek v oblacích
Originální název: Wolkenschloss
Autor: Kerstin Gier
Přeložila: Tereza Eliášová
Nakladatelství: CooBoo, 2018
Počet stran, vazba: 376 stran, hardback
Hodnocení na GoodReads: 4,0/5 (1 915 hodnotících)

6 komentářů:

 1. Knihy od Kerstin Gier mám moc ráda, takže pro mě je to určitě povinnost a radost si tuhle knihu přečíst :)Skvělá recenze :)

  OdpovědětVymazat
 2. Už ji tu mám nachystanou na prosinec :) Letos si chci udělat skvělou atmosféru.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No s touhle knížkou by se ti to mohlo skvěle povést! :)

   Vymazat
 3. od autorky mam velice rada Drahokamy, ty me neskutecne bavily... ale kdyz jsem cetla Silber, ten mi prisel zase slabsi... tak nevim, zatim tomu nechavam cas :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo, Drahokamy jsou super! Stříbrná mi také přišla kousek slabší, ale Zámek v oblacích je opět vážně dobrý. :)

   Vymazat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.