středa 12. prosince 2018

Máte odvahu přidat se k cechu dobrodruhů?


Mladý Zed je jediná osoba ve Volnohradu napůl elfského původu. Zed si kvůli svým špičatým uším prošel spoustou nepříjemností. Teď ale přišel den Povolávání, který by mohl pro Zeda všechno změnit. Možná jeho původ bude konečně výhodou a Zed se díky němu dostane do svého vysněného cechu mágů. Být mágem by mu dodalo prestiž a umožnilo by mu se řádně postarat o svou matku. Když už to vypadá, že je jeho sen na dosah, tak se rázem vše pokazí. Zed se nakonec musí přidat k cechu dobrodruhů, podivné bandě, která ale město chrání víc, než si všichni myslí. Zed postupně zjišťuje, že být dobrodruhem je sice nebezpečné, avšak vůbec ne tak špatné, jak čekal.

Zack Loran Clark a Nick Eliopulos jsou američtí autoři, kteří vyrostli na Floridě, aktuálně žijí v New Yorku. Jsou to nejlepší přátelé, každý týden se sejdou, aby spolu hráli Dungeons & Dragons. Rozhodli se dohromady napsat knihu, Cech dobrodruhů se tak stal jejich prvním románem.

Knížky pro děti mám ráda, ale to už o mně asi víte. A nejvíc mě baví ty plné dobrodružství a aspoň špetky magie, a přesně takový Cech dobrodruhů je. Odehrává se to ve fantasktním světě, který kdysi býval krásný a kouzelný, dokud se neotevřela cesta z jiné sféry a nevypustila do tohoto světa takzvané hrůzy, děsivé bytosti. Hrůzy v řádu dní zničily vše, co jim stálo v cestě, ušetřena byla jen hrstka velkých měst, které včas uzavřely své brány. Nyní se za hradby města vydávají pouze členové Cechu dobrodruhů, kteří mají pro strach uděláno.

Na tom světě je znát, že autoři při jeho vymýšlení čerpali z klasických fantasy děl Tolkiena. Kromě lidí zde žijí ještě elfové a i trpaslíci. V popisu elfů a trpaslíků autoři nijak neexperimentují a drží se zavedených tradic - elfové jsou vznešení a protkaní magií, trpaslíci jsou trochu od rány a šikovní kováři. Nicméně v dalších směrech už autoři popouští uzdu své fantazii a vetkávají do toho světa své vlastní nápady - kupříkladu jejich pojetí magie je jiné. Dobově je to pak patrně založené na (lehce pokrokovém) středověku, jak už to u fantasy knih bývá.Musím říct, že po příběhové stránce jsem byla příjemně překvapená. Přestože jde o první díl z plánované série, takže autoři musí čtenáři představit spoustu věcí, jdou na to pěkně chytře, vše představují za pochodu, tudíž tu nejsou suché vysvětlovací části, kvůli kterým by to drhlo. Vlastně se pořád něco děje, to je pro malého čtenáře super, aspoň se totiž nenudí. Musím i přiznat, že jsem neodhadla, jakým směrem se to bude ubírat, a ani toho záporáka jsem netipla správně. Spíše to má otevřený konec, je tu řada nedořešených záležitostí, proto určitě budete chtít omrknout pokračování. Já rozhodně chci!

Postav nám autoři představí celou škálu. Vypravěči příběhu, a tudíž hlavními hrdiny, tu jsou přátelé Zed a Broch. Oba chlapci jsou značně odlišní, Zed je takový dobrák od kosti, Broch je trochu prohnanější (proto mi přišel i zajímavější), ovšem je snadné si oba oblíbit. A jako parťáci fungují skvěle. Později se k nim přidala i Líza, ta se mi moc líbila - vážně statečná a chytrá holka. Mladý trpaslík Žík, který jejich skupinu doplnil, také nebyl vůbec špatný.
Co mi ale udělalo velkou radost, byl fakt, že hrdinové neměli mužského mentora, jak bývá u podobných příběhů zvykem, ale ženskou mentorku! Která ovšem byla stejně zkušená a nebezpečná jako kdejaký mužský. Zkrátka to byla příjemná změna.

Jak už i název Cech dobrodruhů napovídá, tahle knížka je jedno velké dobrodružství, kde nechybí napětí, ale ani odlehčenější části, které čtenáře pobaví. Na své si přijdou hlavně kluci, věřím ale, že by kniha mohla zaujmout i děvčata. Kdybych to měla k něčemu přirovnat, na mysl mi přichází první díly Hraničářova učně od Johna Flanagana ovšem s tím rozdílem, že tady figurují i prvky fantasy. Takže jestli máte v okolí čtenáře, kterého Hraničářův učeň baví, určitě mu zkuste podstrčit i Cech dobrodruhů.

Číselně bych hodnotila 80% a jsem zvědavá na pokračování!

Za poskytnutí recenzního výtisku velice děkuji nakladatelství Mladá fronta.
Knihu si můžete objednat na e-shopu nakladatelství.

Údaje o knize
Český název: Cech dobrodruhů
Originální název: The Adventurers Guild
Autoři: Zack Loran Clark a Nick Eliopulos
Přeložil: Vratislav Kadlec
Série: Cech dobrodruhů
Díl: 1.
Nakladatelství: Mladá fronta, 2018
Počet stran, vazba: 304 stran, hardback
Hodnocení na GoodReads: 4,13/5 (474 hodnotících)

Žádné komentáře:

Okomentovat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.