pátek 21. prosince 2018

Svět, kde velká města nemilosrdně požírají ostatní


Vítejte ve vzdálené budoucnosti, kdy byla velká část populace vyhlazena a Země na mnoha místech zničena. Aby lidé přežili, uvedli svá města do pohybu. Jenže spousta technologií je již zapomenuta, proto začínají města pomalu chátrat, dochází jim palivo a potrava. Je běžnou praktikou, že větší město požírá města menší, a získává tak potřebné suroviny. Mladý učedník Tom žije v jednom z největších pojízdných měst - v Londýně. S filozofií svých vůdců naprosto souhlasí, je dost obyčejný a jen se snaží si trochu zlepšit život. Ovšem pak se připlete k nečekanému útoku na uznávaného historika Valentina, je svědkem něčeho, co vidět neměl, proto se ho Valentin pokusí zabít. Nicméně Tom pád z Londýna přežije. Chce se dostat zpátky do Londýna, ale cesta, která ho čeká, mu změní celý život.

Philip Reeve je britský autor, který pochází z Birghtonu. Řadu let pracoval v knihkupectví, poté se několik dalších let živil jako ilustrátor dětských knih. Postupně ale začal pracovat i na vlastní tvorbě, což nakonec v roce 2001 vyústilo v jeho debut Smrtelné stroje. Z toho se nakonec stal první díl ze stejnojmenné série o čtyřech dílech. Od té doby vydal spoustu dalších knih pro mladší čtenáře. Podle Smrtelných strojů byla natočena i filmová adaptace.

Musím se přiznat, že nebýt toho filmu, který podle knihy vznikl a šel teď do kin, vůbec bych tento příběh nezaregistrovala. Přece jenom už je to starší kousek, když to vycházelo, byla jsem ještě moc malá na to, abych to četla. Naštěstí se nakladatelství Mladá fronta rozhodlo knihu s adaptací vydat znovu, tentokrát i v novém a (podle mě) atraktivnějším kabátku.

Do Smrtelných strojů jsem se proto pouštěla s velkou zvědavostí. Zaujal mě především ten svět, který je takový mix dystopie a steampunku. Obsahuje to spoustu ohromně zajímavých nápadů, se kterými jsem se dříve nesetkala. Už jen ta pohyblivá města zní lehce absurdně, autor ale ty popisy u tohohle příliš nekomplikuje, proto není tak těžké si to představit. (A když tak se podívejte na ukázku k filmu, to vám s tou představou dost pomůže.) Ovšem měla jsem pocit, že spoustu věcí autor jen lehce naznačil, možná tím příběh nechtěl zatěžovat, jenže mně ty podrobnější popisy chyběly.

Autor je obecně na popisy dost skoupý. Možná je to tím, že se jedná o debut a on se ještě dostatečně nerozepsal? Možná je to jeho styl. Spoustu informací odbude jen dvěma, třemi větami. Někde to nevadí, občas to je to spíš na škodu. Hned se o tom rozepíšu trochu více, nicméně kvůli tomuhle z mého pohledu dost trpěl jak příběh, tak i postavy.Příběh, co se týče originality a logiky, není špatný. Vlastně je hodně akční a neustále se něco děje. Jenže tam chybí plynulé přechody mezi jednotlivými scénami, jsou to spíše skoky. Je to takové: akční scéna - střih - akční scéna, což by u filmu nevadilo, tam to divák i docela uvítá. U knihy to podle mě tak dobře nefunguje. Jistě, pokud vás nebaví popisy a vysvětlovací úseky, je tohle jak šité právě pro vás. Avšak já si ráda počtu, obzvlášť když to znamená ucelenější příběh.

Na druhou stranu musím pochválit, že je to pěkně uzavřené. Ano, je tam spousta možností, kam se to ještě může ubírat, ten autorův svět je dost široký a jen v této knize plně nepropátraný, ale ten základní příběh této knihy je vyřešen. Ještě se mi líbilo, že se autor nebojí dost radikálních a překvapivých zvratů. Jen kdyby je víc rozepsal, mělo by to na mě silnější dopad.

A málem bych zapomněla - jsou tu dvě linie příběhu, tu první vypráví Tom a týká se jeho dobrodružství mimo Londýn. Tu druhou vypráví Katherine, dcera Valentina, a odehrává se to v Londýně. I když má linie s Katherine méně prostoru, bavila mě více než linie s Tomem. Byla totiž taková klidnější a lehce detailnější. Navíc Tom není extra sympatický hrdina.

Tím se dostávám k postavám, ty jsou podle mě úplně největší slabina knihy. Když už postava má nějaký back-story, je nám prozrazeno něco z její minulosti, je to hrozně odbyté, případně jsou to jen drobné střípky. Těžko se tak hledá, jakou motivaci některé postavy ke svým činům mají. Hodně jich je charakterizováno jen jménem a nějakou vlastností. Snadno zapomenete, kdo tam vlastně vystupoval, všichni splývají dohromady. Mně osobně bylo i docela jedno, co se s postavami děje, přestože byl autor občas dost drsný a vůbec se neupejpal je zabíjet.

Mám-li to shrnout - Smrtelné stroje není špatná kniha a jako debut je vlastně docela solidní. Kdybych to četla tak před deseti lety, pravděpodobně by mě to bavilo výrazně víc. Ona to totiž opravdu je velká akční jízda, co má zatraceně dobré nápady. Jen je to trochu neohrabaně napsané a postavy vás nedonutí se o ně zajímat. Kdyby se to točilo spíše kolem Katherine než kolem Toma, byla bych spokojenější.

Zkrátka můžu říct jen to - knihu zkuste a udělejte si na ni svůj názor. Třeba právě vám sedne, že je málo popisná a naopak na děj vážně bohatá. A kdo ví, i na postavy můžete mít jiný názor. Ten svět je fakt dobrý. A určitě jsem nic podobného nečetla, tudíž jestli pátráte po originalitě, zkuste Smrtelné stroje.

Číselně bych hodnotila 65%.

Za poskytnutí recenzního výtisku velice děkuji nakladatelství Mladá fronta.
Knihu si můžete objednat na stránkách e-shopu.

2 komentáře:

  1. Pěkná recenze :). Já jsem se o knize dozvěděla až potom, co jsem viděla film. Pořídila jsem si ji v angličtině, tak jsem zvědavá jaké to bude. Jinak pokud jsi neviděla film, doporučuji ho :). Je vážně úžasný

    OdpovědětVymazat
  2. Mňa táto kniha len čaká, tak som zvedavá, či sa mi bude páčiť. A potom sa vrhnem rozhodne na film, ten trailer ma skrátka dostal. :)

    OdpovědětVymazat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.