úterý 15. května 2012

Jarní dumání (6)


Autorkou tohoto projektu je Syki z Knižního doupěte. Více informací o projektu naleznete ZDE.
Cílem tohoto projektu je zamyslet se nad jednotlivými tématy. A téma šesté je toto:

Milostné trojúhelníky

Milostné trojúhelníky jsou poslední dobou dosti populární prvek v young adult literatuře, ale zřejmě by jste je našli i jinde. Nicméně YA knihy jsou tím asi nejznámnější a patrně i kvůli tomu jsou tolik oblíbené.

Nejčastějším typem takového milostného trojúhelníku je mezi dívkou a dvěma chlapci. Samozřejmě s tím, že jeden z chlapců je takzvaně "good boy" a ten druhý "bad boy". Hrdinka si logicky musí vybrat jen jednoho z nich. A nemá to vůbec lehké, protože oba jsou často neuvěřitelně pohlední a mají spoustu dalších vlastností, které jsou něčím zajímavé. Ten "good boy" bývá sympaťák, docela citlivý a úplně by se pro hrdinku roztrhal. Ten "bad boy" je zase naopak správně tajemný, uzavřený do sebe či snad i nepřátelský a hrdinka samozřejmě chce zjistit, proč tomu tak je a svým způsobem ho zachránit, že. A nesmím zapomenout, že ti špatní kluci bývají zatraceně sexy.
Ať už si hrdinka vybere jakkoliv, vždycky bude jedna skupina fanoušků zklamaná a vzdychat, proč si nevybrala toho druhého. Oni totiž oba mají své klady a zápory.

Někteří se můžou ptát, proč tohle člověka tolik baví, když ve skutečnosti je to takřka nemožné... Nu, odpověď je snadná. Právě kvůli tomu, jak je to nereálné, to mají čtenáři rádi. Přece jenom, každé dívce se líbí představa, že by o ni usilovali dva úžasní kluci. Buďme upřímní, každá po něčem takovém touží. A jelikož se toho v reálném životě nedočká, tak si o tom aspoň přečte a bude hlavní hrdince tiše závidět.

Mně osobně milostné trojúhelníky zas tolik nevadí, pokud jsou hezky podaný. Je několik knih, které se mi právě kvůli tomu líbí, jelikož mezi hrdiny to skvěle jiskří. Je to pak vážně skvělé zpestření a knize to přidává na kvalitě. Vlastně mám milostné trojúhelníky i docela ráda, řekla bych. Nicméně nepohrdnu ani knihou bez tohoto prvku.

Přece jenom, někdy mám i těch milostných trojúhelníků dost a ráda si přečtu knihu, kde k sobě hlavní hrdinové postupně hledají cestu a nakonec se do sebe zamilují. Takové knížky jsou totiž krásné. Tedy pokud to autor chytře popíše a nijak nic neurychlí. Tyto knihy jsou někdy i lepší než ty s milostnými trojúhelníky. V dnešní době se totiž jedná o pěkné osvěžení.
Proto se mi třeba teď líbila kniha Tessia. Vztah dvou hlavních hrdinů je v této knize strašně pěkný, mně se moc líbil. Ale více se toho dočtete v připravované recenzi.

Ale jsou i knihy, u kterých mi milostné trojúhelníky vadí. To je hlavně pokud je hned od začátku jasné, koho si hrdinka vybere a ten třetí tam je jen kvůli tomu, aby ten hezký vztah hlavní hrdinky a jejího vyvoleného kazil. Takové knížky mi někdy přijdou dost pitomé. Nebo pokud to je vytvořeno nějak nepřirozeně a působí to divně.
Zde bych uvedla třeba knihu Smečka. Tady mi ten milostný trojúhelník vážně vůbec neseděl a přišel mi divný. A hlavní hrdinka mi přišla dost pitomá a prostě mi moc její chování vůči těm chlapcům nesedlo.

Takovým nejznámnějším milostným trojúhelníkem určitě budou Edward, Bella a Jacob ze Stmívání. To je snad nejprovařenější trojice a při slovech milostný trojúhelník si na ně ihned vzpomenu. Možná, že právě oblíbenost knihy odstartovala i oblíbenost milostných trojúhelníků. Ale zrovna tady mi ten trojúhelník úplně nevyhovuje, protože jsem kolikrát měla chuť dát Belle pár facek. No nic.
Za další bych si určitě vzpomněla i na Upíří deníky, ale tady budu asi ovlivněna seriálem. Knihy jsem totiž nečetla, takže nevím, jak to probíhá v nich. Ale v seriálu jsem stejně vždycky fandila Damonovi. :D (Nicméně upozorňuji, že jsem viděla jen první sérii.)
Milostné trojúhelníky (či jejich náznaky) mám ráda v Nástrojích smrti, Vampýrské akademii, Krevních poutech či v Mercy Thompson. Tam mi nevadí a spíše čtení dokonale zpestřují. A docela jsem zvědavá na knihu Dokonalý pár, tam by také měl být milostný trojúhelník - alespoň tak to zní z anotace.

Takžé... Pokud vše shrnu, milostné trojúhelníky mi nevadí, ale nesmí být pitomé, musí být podaný hezky. Nejlépe pokud jsou hrdinové silné osobnosti a až do konce knihy nevím jistě, koho si hrdinka tedy zvolí. To mám ráda. Ale možná bych uvítala nějakou knihu, kde by se vyskytlo, že se o jednoho chlapce perou dvě dívky místo dvou chlapců, kteří se perou o jednu dívku. Možná takové knihy jsou, ale určitě jich není moc. Já bych to brala jako příjemnou změnu a docela dost by mě zajímalo, jak by něco takového dopadlo.

Zdroj obrázků:
www.deviantart.com

Žádné komentáře:

Okomentovat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.