čtvrtek 28. března 2013

Recenze: Jestli zůstanu


Autor: Gayle Forman
Originální název: If I Stay
Přeložila: Květa Palowská
Série: Jestli zůstanu
Díl: 1.
Počet stran, vazba: 183 stran, hardback
Nakladatelství: Ikar, 2011
Hodnocení na GoodReads: 4,00/5 (62 769 hodnotících)
Hodnocení obálky: 3/5 (obyčejná, ale souvisí s příběhem)

Něco málo k ději
Šestnáctiletá Mia vždycky byla poněkud jiná než její příbuzní – rodiče milují hudbu ve stylu rocku a jiných populárních žánrů, Mia se už v dětství zamilovala do vážné hudby. To jí dovedlo ke hře na cello a láska k cellu jí už zůstala. Právě teď je z ní neuvěřitelně nadaná cellistka s milující rodinou a úžasným přítelem. Jenže nic není věčné. Miin život zasáhne obrovská tragédie, která ji donutí si položit tu nejzákladnější a nejméně očekávanou otázku – Jestli zůstane?

Autorka a styl psaní
Gayle Forman je americká autorka narozená roku 1970. Před tím, než se začala věnovat psaní young adult románů, pracovala jako novinářka. Nejdříve v časopise Seventeen, později se z ní stala novinářka na volné noze. V roce 2002 společně s manželem Nickem cestovala po celém světě a nabírala tak spoustu zkušeností. Její román Jestli zůstanu si po světě získal spoustu fanoušků, také za něj dostala několik ocenění a v současné době by se mělo pracovat na filmové adaptaci. Pokračování této knihy – Where She Went je vyprávěno z pohledu Adama. Na začátku tohoto roku vyšla autorce další kniha – Just One Day (chystá nakladatelství Ikar, 2014) a pokračování ponese název Just One Year (chystá nakladatelství Ikar, 2014).

Tahle knížka je napsaná dost jednoduše, ale přesto bych řekla, že s citem. Autorka tu knížku prostě psala ráda, já to z ní cítím. Je napsaná tak lehce, nenuceně a prostě se naprosto úžasně čte. Gayle Forman rozhodně psát umí a já se už teď opravdu moc těším, až si od ní přečtu něco dalšího. Prostě krásně napsaná knížka, vážně.

Příběh, průběh děje
Někomu se to po příběhové stránce asi nebude zdát nijak převratné, ale mě to naprosto dostalo. V téhle knížce jde totiž hlavně o vzpomínky. Mia vzpomíná na to, co se dělo dřív, vzpomíná na šťastné chvíle s rodiči, vzpomíná na svou první hru na cello či na své první rande s Adamem. Ty vzpomínky nejsou jen tak hala bala vybrané, jak se autorce zlíbilo – právě díky těm vzpomínkám se Mia rozhoduje co udělá. Jak odpoví na otázku Jestli zůstane. Každá ta vzpomínka mě nutila se více a více zamýšlet nejen nad životem Mii, ale i nad životem mým. Prostě jsem musela přemýšlet nad tím, jak bych já odpověděla na tuto otázku. Nečekala jsem, že mi ta knížka tolik sedne, bude se mi tolik líbit, ale stalo se. Pro mě byla jednoduše úžasná.

Dokonce se čtenář dočká i několika zvratů. Při některých jsem měla málem infarkt, opravdu. Jinak ty kniha plyne velmi příjemně, žádná vzpomínka není nudná či nedůležitá. Pořád se něco děje – a vy se buď připitoměle usmíváte nebo občas i potlačujete slzy – aspoň já to tak měla. Místy mě ta knížka vskutku dojala a to já normálně nebrečím, fakt ne. Prostě... Nádhera.

Prostředí
Ten stav Mii, ve kterém se ocitla, byl rozhodně zajímavý. Pořád nevím, jestli z ní tedy mělo být něco jako duch? Ale patrně ano – já osobně si to pak představuji trochu jako ve filmu A co když je to pravda? Ale ono to prostředí tady celkově není nijak zvlášť důležité. Tentokrát jde skutenčně hlavně o postavy a jejich příběhy,

Postavy
Mia se mi opravdu moc líbila. Řekla bych, že z nás by mohly být dobré kamarádky, protože jsme si povahově docela podobné. Nedělalo mi sebemenší problém se do její role vžít. Možná se trošku podceňovala, ale kdo něco takového nedělá? Mia je podle mě velice silná hrdinka, patrně jedna z nejsilnějších, se kterými jsem se v poslední době setkala.
Líbily se mi i ostatní postavy knihy, i když žádná z nich neměla tak velkou roli jako právě Mia. A Adam. Na toho se nedá zapomenout. To je určitě vysněný chlapec všechn dívčích srdcích. Právě jeho činy mi často vháněly slzy do očí. Adam je jeden z nejlepších hrdinů, se kterými jsem se v YA knihách zatím setkala. Za něj určitě palec nahoru. A druhý díl si chci přečíst už jen kvůli tomu, že ho vypráví on.

Za zmíňku stojí ještě kamarádka Mii. Moc sympatická dívka. Opravdu se mi líbilo, jak se ty dvě daly dohromady. Mia měla samozřejmě i úžasnou rodinu a o to pak ta kniha je smutnější.

Pocity, dojmy, hodnocení
Já byla po této knížce úplně mimo a hrozně dlouho jsem ji nemohla dostat z hlavy. Nečekala jsem, že na mě až tolik zapůsobí, opravdu ne. Má strašně krásný, i když smutný příběh. Líbilo se mi vyprávění skrze vzpomínky, knížka měla i sympatické postavy a byla skvěle napsaná. Já se už teď velmi těším na pokračování a budu pevně doufat, že vyjde v češtině. Pokud ne, jsem odhodlaná si knihu přečíst v angličtině. A vám ji také doporučuji. Rozhodně pokud máte slabost pro příběhy ze života. Navíc je knížka opravdu slaboučká – budete ji mít přečtenou prakticky hned. Takže... Jděte do ní! Přečtěte si ji!

Konečné hodnocení:
10/10


Zdroj obálky: www.goodreads.com
Zdroj obrázků: www.deviantart.com (zde, zde a zde)

10 komentářů:

 1. Kamarádka to včera dočetla, jde to vrátit do knihovny a říká PŮJČ SI TO, PŮJČ SI TO. Já, no já nevim, takhle narazím na tvou recenzi a letim do knihovny :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jsem ráda, že tě má recenze takhle přesvědčila. :) A příště kamarádku poslechni! :D :)

   Vymazat
 2. Tuto knížku si určitě přečtu! Také jsem milovnicí vážné hudby, hraji na housle, takže myslím, že tohle bude přesně pro mě :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Snad se ti tedy knížku bude líbit. :) Kdyžtak dej vědět, co na ni říkáš, až ji dočteš. :)

   Vymazat
 3. zrovna tuto knížku jsem si včera koupila v Luxoru.. už se na ni těším.. =)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak snad nebudeš koupi litovat a kniha se ti bude líbit. :)

   Vymazat
 4. hmmm... je to v knihovně, leží to tam, smutně kouká... že bych si to přečetla? :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přečti, i když ti nemůžu zaručit, že se ti to bude líbit tolik jako mně. :D :)

   Vymazat
 5. Práve som o tejto knižke čítala skvelú recenziu na inom blogu :D I tvoja recenzia je super a ja si túto knihu určite kúpim :)

  OdpovědětVymazat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.