čtvrtek 14. srpna 2014

Projekt: Čistý - Ochutnávka Čistého


Pro dnešní den jsem se pro vás rozhodla vybrat ukázku z Čistého, abyste si o samotném obsahu mohli vytvořit nějakou představu. Snažila jsem se zvolit ukázku zajímavou, ale na druhou stranu takovou, aby byla bez spoilerů. Snad se mi to podařilo.

  Nato se zakuklený chlapec zvedl tak nepřirozeně rychle, až se zapotácel, jako by spolu jednotlivé části jeho těla nespolupracovaly. Než znovu získal rovnováhu, jeden z blíženců ho nakopl do břicha, načež se po něm všichni vrhli - jediné obludně mohutné tělo.
  Klidně ho můžou zabít. Pressia najednou pocítila k té zakuklené postavě nenávist, že jim tu tašku prostě nedá. Pevně zavřela oči. Říkala si, že se do toho nebude plést. Jen ho nech, ať si umře, opakovala si v duchu. Co je ti po něm?
  Ale stejně otevřela oči a vyhlédla na ulici. Na protější straně uviděla plechový sud od oleje. Voják za volantem si pohvizdoval do rytmu písničky z rádia a pořád si čistil nožem nehty. A tak si sundala jednu tu svoji těžkou botu - dřevák s tvrdou podrážkou - a s vynaložením všech sil jí mrštila po sudu. Mířila dobře a zasáhla přesně. Ze sudu se ozvalo hluboké hlasité zadunění.
  Blíženci zvedli hlavy, tupé tváře se jim zachmuřily strachem a zmatkem. Není to potvor ze Sutinovišť? Oddíl orgií smrti z OSR na číhané? Už jim do léčky padli dřív, to poznala podle toho, jak teď škubali hlavami. A oni sami pochopitelně taky napadali lidi ze zálohy.
  Tohle vyrušení poskytlo zakuklenému chlapci dost času, aby se znovu vyškrábal na nohy, tentokrát pomaleji a rozvážněji, a rozběhl se do kopce pryč od nich. Hnal se jako blesk, opravdu mimořádnou rychlostí, i když při běhu kulhal.
  Z jakéhosi důvodu, který nedokázala pochopit, utíkal přímo ke korbě toho náklaďáku, zalezl si pod něj a tam zůstal nehybně ležet.
  Blíženci teď hleděli vzhůru ulicí. Všimli si náklaďáku, možná vůbec poprvé, a s trochou brblání se odplížili zpátky směrem, odkud přišli.
  Pressia by tu zakuklenou postavu nejradši pořádně seřvala. Vymyslela takovouhle diverzní akci, aby ho zachránila před blíženci - a dokonce před OSR -, a on si zaleze přímo pod jejich auto?
  Vojáci zase s dupáním vyšli z domu.
  "Prázný!" křikl ten se psí nohou na řidiče.
  Zbylí dva se vyšplhali na korbu náklaďáku a ten, který předtím seděl na místě spolujezdce, za nimi. Řidič odložil nůž a přikývl. Ta druhá hlava nad jeho ramenem ožila a taky poskočila. Muž nastartoval motor, zařadil rychlost a odjel.
  Když Pressia zvedla hlavu, zahlédla v zadním okénku náklaďáku čísi tvář - tvář zpola skrytou ve tmě, tvář posázenou kousky kovu a s ústy přelepenými páskou. Tohohle neznala. Ještě dítě, stejně jako ona. Nedokázala se ovládnout a vystoupila ze stínů o krok blíž k tomu chlapci v náklaďáku.
  Vůz zahnul za roh. V uličce zavládlo naprosté ticho.
  Klidně to mohla být ona.
 Teď, když náklaďák odjel, objevila se ta zakuklená postava ležící na ulici. Chlapec zvedl hlavu a všiml si jí. Kapuce mu sklouzla a odhalila nakrátko ostříhanou hlavu. Byl vysoký a hubený, bez příměsí, jizev nebo popálenin v dokonale čisté, bledé tváři. Dlouhý šál se mu svezl ve volné smyčce na zem. Popadl svůj batoh a šal, rychle se zvedl a rozhlédl se kolem sebe, zmatený a ztracený. A pak se zapotácel, jako by se ho zmocnila závrať, a odklopýtal pozpátku ke kanálu. Spadl - ozvalo se duté zadunění lebky o beton.
  Čistý, rozezněl se Pressii v hlavě hlas té staré ženy. Čistý tady mezi námi.  

- Ukázka pochází z knihy Čistý od Julianny Baggott, vydané nakladatelstvím Jota.

Víte, co je zajímavé? Že tato ukázka v knize zabírá dvě stránky. Původně jsem si myslela, že to bude dlouhé, ovšem naštěstí ne. Snad vás ukázka zaujala. :)

2 komentáře:

  1. Vyzerá to zaujímavo a tiež sa mi veľmi páči obálka. Zaujal ma aj štýl písania, a síce v poslednom čase sa snažím takéto knihy obmedziť, na túto som zvedavá :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Já jsem poslední dobou zas tolik podobných knih nečetla, ale tohle se mi vážně líbilo. :) Takže doporučuji knihu zkusit! :)

      Vymazat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.