pondělí 9. března 2015

Recenze: Pád vzhůru [RV]

Autor: Gary Van Haas
Počet stran, vazba: 247 stran, hardback
Nakladatelství: Jota, 2014
Hodnocení obálky: 4/5 (vážně moc povedená!)

Něco málo k ději
Když se Gerald von Hassel v ten osudný den probudil, myslel si, že ho čeká naprosto úžasný den – však svou přítelkyni požádal o ruku a následná oslava se perfektně vydařila! Rozbitý kávovar byl teprve začátek pro katastrofální ráno. Všechny další události působí, jakoby se proti němu spikl celý svět. Gerald se ani nenaděje a náhle skončí na ulici, bez jakýkoliv vyhlídek na nějakou budoucnost. Nebo že by přece jenom ano?


Autor a styl psaní
Gary Van Haas je původem americký autor, který na vysoké škole studoval žurnalistiku. Pravidelně přispívá do novin cestopisnými reportážemi. Při svých cestách si nejvíce oblíbil Řecko, kde se nakonec oženil a dokonce i usadil. V Řecku se věnuje filmové produkci a rovněž se podílel na výzkumech starověkých řeckých památek. Na svém kontě má knihy Ikona nebo Vražedné šílenství.

Kniha není napsaná nijak složitě, ovšem to jí samotné ani nijak zvlášť neškodí. Vlastně je velmi čtivá, kdybych na to měla dostatek času, přečtu ji na jedno posezení. Celá knížka je vedena v takovém odlehčeném, pozitivním duchu.

Příběh, průběh děje
Po příběhové stránce je to hodně prvoplánové, řekla bych, že většině čtenářů bude v podstatě jasné, jak to celé skončí. Překvapení se asi nedočkáte. Tentokrát je na celém příběhu nejdůležitější to poselství, které se autor snaží předat dál. To poselství pro vás sice nebude žádná novinka, nicméně si myslím, že je dobré, že autor nutí čtenáře přemýšlet zase trochu jinak než ostatní. Já jsem se během čtení několikrát zamyslela, takže u mě byl účel této knihy splněn.

Prostředí
Vše se odehrává ve Spojených státech, konkrétně v New Yorku, pokud se nepletu. Kniha obsahuje pár nereálných prvků, ale vzhledem k tomu, jak to bylo do příběhu zakomponováno, mi to v podstatě ani nevadilo.

Postavy
Gerald je od začátku brán jako ta postava kladná, která si ale ke své dokonalosti musí ještě pár věcí uvědomit, musí tak trochu prozřít. Autor dobře zachytil ty pochybnosti, úvahy nad životem, ten strach. Gerald byl celkově po emoční stránka zdařile zpracován. Byl mi i poměrně sympatický, tudíž jsem mu během čtení fandila, i když jsem tušila, že to s ním špatně nedopadne.

Zbylé postavy nejsou tak výrazné nebo tak konkrétně zpracované, aby se o nich dalo něco více napsat. Můžu k nim říct snad jen to, že mě ani u jedné z nich nebila do očí nějaká nelogičnost.

Pocity, dojmy, hodnocení
Pád vzhůru pro mě bylo rychlé a poměrně milé čtení. Celá kniha je v hodně pozitivním duchu a zkrátka stále dává naději na lepší časy. Zpracovává problém a téma, které není už žádnou novinkou, přesto na to autor pohlíží lehce jinak. Je snadné dopředu předvídat, co dalšího se bude dít, ovšem autorovým cílem patrně nebylo čtenáře překvapit, ale předat mu své poselství, nad kterým se snad zamyslí.
Rozhodně to nebylo špatné čtení a pokud hledáte nějakou knihu, která vám dodá nové podměty k zamyšlení, můžete zkusit třeba právě tuto.

Konečné hodnocení:
6,5/10
Za poskytnutí recenzního výtisku velice děkuji internetovému knihkupectví KNIHCENTRUM.
Knihu Pád vzhůru si můžete objednat na stránkách knihkupectví.
Zdroj obálky: www.goodreads.com
Zdroj obrázků: zde a zde

4 komentáře:

 1. Vypadá to moc zajímavě:) Bohužel můj to-read list je už i tak dost dlouhý!:((

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo, zajímavé to rozhodně je. :) Dlouhý to-read list, to znám až moc dobře. :D :)

   Vymazat
 2. Podle anotace mě tato kniha příliš nezaujala, ale kdo ví ..., nezbývá mi nic jiného, než si knihu přečíst, abych mohla sama posoudit, ale děkuji za pěknou recenzi :)
  http://milujemekihy.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jasně, však každému se líbí něco jiného a člověk svůj názor zjistí jedině tak, že si danou knihu sám přečte. :)

   Vymazat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.