čtvrtek 5. března 2015

Recenze: Péra a perutě [RV]

Autor: Iva Pekárková
Počet stran, vazba: 335 stran, hardback
Nakladatelství: Mladá fronta, 2014
Hodnocení na GoodReads: 3,74/5 (134 hodnotících)
Hodnocení obálky: 3/5 (s obsahem knihy koresponduje jen tak napůl, ale budiž)

Něco málo k ději
Fialka a Patrik jsou přátelé, kteří se dusí svým životem v socialistickém Československu a všemožnými způsoby se snaží uniknout od šedé reality. Touží po svobodě, touží po nalezení duhy. Oba se nějakým způsobem vymykají společnosti. Oba v průběhu poměrně krátkého období projdou výraznými změnami a strastmi života a bude jen na nich, jestli je nějak překonají nebo to vzdají.

Autorka a styl psaní
Iva Pekárková se narodila v Praze v roce 1963. Studovala přírodovědeckou fakultu, ale ještě před dokončením studia – v roce 1983 – emigrovala do zahraničí, protože toužila po svobodě. V té době samozřejmě nevěděla, že za pár let dojde k sametové revoluci. Usadila se v Americe, v New Yorku, kde i napsala svůj první román Péra a perutě. Knihu se jí podařilo vydat v exilovém nakladatelství 68 Publishers, které vedl Josef Škvorecký se svou manželkou. Po pádu komunismu se její kniha poměrně rychle rozšířila i ve Spojených státech či Velké Británii. V současné době žije v Londýně.

Péra a perutě je autorčina prvotina a v jistých částech knihy to je docela znát, občas to totiž lehce drhne a některé opisy zavání nudou. Ovšem na druhou stranu dokáže autorka i nezajímavé věci popsat tak skvěle, že najednou působí naprosto neobyčejně. Pokud to určuji správně, autorka dosti využívá synestezie, což její knihu činí odlišnou. V souhrnu se mi kniha v podstatě četla velmi dobře.

Příběh, průběh děje
Celá kniha se točí kolem Fialky a Patrika, i když Fialčin příběh má přece jenom více prostoru, vzhledem k tomu, že je vypravěčkou knihy. Autorka skrze příběh Fialky a Patrika ukazuje, jaké to v Československu bylo v 80. letech. Velkou roli zde hraje autostop, pomocí kterého Fialka cestovala napříč republikou. Zachycen je i názorový a psychologický vývoj postav, což je ovlivňováno jednotlivými změnami, kterými postavy prochází. Musím podotknout, že se autorka nebrání zpracování témat jako je sex, takže pokud vám něco podobného není příjemné, knize se vyhněte.

Autorce se občas podařilo mě i celkem dost překvapit, když jsem neočekávala směr, kterým se začal příběh ubírat. Kniha není nijak napínavá či akční, však jde o příběh ze života, takže by byla hloupost něco podobného čekat.

Prostředí
Dobu, ve které se kniha odehrává, jsem nezažila, ale nemyslím si, že by byla zachycena špatně. Co jsem tak slyšela ve škole či si přečetla v jiných knihách, si myslím, že to odpovídá.

Postavy
Vyloženě svou náturou mi žádná z postav nepřirostla k srdci, ale zas tak velký problém jsem s tím neměla. Autorka totiž naprosto výborně zachytila ten psychologický vývoj, hlavně u Fialky se jí to povedlo úžasně. Poměrně dost mě to fascinovalo, její pocity jsou zachyceny velice reálně, člověk si dokáže představit, co zhruba prožívala, ale jistě to vědět nemůže, pokud něco podobného neprožije. Patrikův vývoj byl zachycen také dosti zdařile, jen holt měl méně prostoru než Fialka, proto to nebylo tak znát.
S postavami jsem tedy spokojená. Autorka je napsala realisticky a neopomenula ani rozvoj po psychologické stránce.

Pocity, dojmy, hodnocení
Tahle knížka pro mě byla ze čtenářského hlediska dost zajímavá zkušenost. Zase jsem se trochu lépe seznámila s tvorbou českých autorů a jen jsem se utvrdila v tom, že bych jim měla začít dávat větší šanci, protože vůbec nejsou tak špatní.
Péra a perutě je zajímavě napsaná kniha, která skvěle zpracovává psychologický vývoj postav a u které byste kolikrát neočekávali, jakým směrem se příběh vydá. Jejím hlavním problémem jsou hluchá místa, která se v ní nachází a prostě knihu jaksi brzdí. Jestli vám není v knihách příjemné téma jako je sex, patrně se této vyhněte. Autorka celkově zpracovává lehce kontroverzní témata, proto tuto knihu doporučuji spíše starším čtenářům.
Jestliže se chcete seznámit zase s trochu jiným pohledem na socialistické Československo, tak vám tuto knihu určitě doporučuji. Pokud stojíte i o knihu se zajímavým vývojem postav, můžete se po ní mrknout též.

Konečné hodnocení:
8/10
Za poskytnutí recenzního e-výtisku velice děkuji internetovému knihkupectví KNIHCENTRUM.
E-knihu Péra a perutě si můžete objednat na stránkách knihkupectví.
Zdroj obálky: zde
Zdroj obrázků: zde, zde, zde a zde

5 komentářů:

 1. To vypadá velmi dobře. Obálku se mi moc líbí a zařadila bych ji úplně jinam, proto mě překvapila tvá recenze, jelikož jsem to od knihy vůbec nečekala. Musím po ni mrknout. Díky za další super tip na knihu. :-)
  Moc hezky a detailně napsané. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem podle obálka očekávala veselejší čtení a celkově něco úplně jiného, než jsem nakonec dostala, jop. :D Jsem ráda, že jsem tě na knihu nalákala, snad se ti bude líbit! :)
   Moc děkuji. :)

   Vymazat
 2. Iva Pekárková píše zajímavý blog. Měla jsem to štěstí být na jejím autorském čtení :) Je to velmi charismatická žena :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To rozhodně věřím! :) Její blog jsem si prohlédla jen letmo, když jsem si o ní hledala informace a nepůsobil na mě špatně. :)

   Vymazat
 3. Sociální obchodování spočívá v otevření trhů pro každého. Na eToro se můžete spojit, obchodvat a sdílet znalosti s miliony obchodníků a investorů. Navíc můžete kopírovat obchodní rozhodnutí obchodníků, kteří odpovídají vaší strategii. Registrujte se nyní a získejte chytřejší obchodní rozhodnutí využitím rozumu našich obchodníků s nejlepšími výsledky.

  Výměna kdekoli - Čas jsou peníze. Obchodujte na počítači, tabletu a mobilu

  227,651,647 - Otevřené obchody na eToro

  OdpovědětVymazat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.