pondělí 25. května 2015

Recenze: Grim přízrak [RV]


Autor: Åsa Larsson a Ingela Korsell
Ilustroval: Henrik Jonsson
Originální název: Grimmen
Přeložila: Marie Voslářová
Série: Pax
Díl: 2.
Počet stran, vazba: 181 stran, hardback
Nakladatelství: Host, 2015
Hodnocení na GoodReads: 4,09/5 (34 hodnotících)
Hodnocení obálky: 4/5 (moc pěkná!)

Něco málo k ději
Sotva bratři Alarik a Viggo vyřešili jeden problém, už je tu další! V městečku Mariefred není po nocích bezpečno – řádí tu neznámý tvor podobný velkému psovi. Že by to snad byl vlkodlak? A pokud ano, dokáží ho kluci zastavit dříve, než dojde k dalšímu neštěstí? K tomu všemu tajnou knihovnu navštěvuje čaroděj Damír, kolem kterého je spousta tajemstvích a chlapcům se ani trochu nezamlouvá. Podaří se bratrům přijít na to, co je vlastně zač?

Autoři a styl psaní
Åsa Larsson a Ingela Korsell spojily společné síly a pustily se do vytvoření série Pax. Obě se zajímají o severskou mytologii a švédský folklor a právě díky práci na sérii Pax se jejich zájem ještě prohloubil. Obě mají už z dřívější doby spisovatelské zkušenosti - Åsa Larsson je známá pro své detektivní romány o Rebecce Martinssonové, Ingela Korsell napsala knihy pro děti a mládež.

Dvojici autorek doplňuje ještě ilustrátor Henrik Jonsson, který vystudoval Kubert School v USA a kromě spolupráce na sérii Pax má na svém kontě i spolupráci s vydavatelstvím DC Comics.

Druhý díl je napsán stejně skvěle jako ten první. Autorky se rozhodně nebojí v některých chvílích i poněkud naturalističtějších popisů a navodit mrazivou atmosféru zvládají naprosto dokonale, takže pokud jste takoví strašpytlové jako já, nenechávejte si tohle čtení na noc!
Ilustrace opět perfektně doplňují samotný děj knihy. Díky nim je kniha zase o stupeň zajímavější.

Příběh, průběh děje
První díl měl krásně otevřený konec, na který autorky rovnou navazují, tudíž neočekávejte zopakování děje z minulého dílu. Tohle je ten typ série, v níž je výborné číst jednotlivé díly hned za sebou. Ovšem aspoň se autorky už od začátku nijak nezdržují a od prvních stránek jedou na plný plyn. Samotný příběh je stejně zajímavý a napínavý jako ten první. Skutečně tuhle sérii řadím mezi vhodné čtení pro děti – děti bývají někdy roztěkané, ale u tohohle se prostě nebudou moci nudit a budou chtít co nejdříve zjistit, co se bude dít dál. Já to tak měla taky.

Chválím autorky i za to, jak hezky si staví půdu pod nohama pro pokračování. V knize jsou náznaky, které nejsou dále rozpracovány, nicméně já věřím, že na to autorky naváží právě v těch dalších dílech. A na to jsem hrozně zvědavá!

Prostředí
Kniha se logicky odehrává na stejném místě a ve stejném nadpřirozeném prostředí jako díl první. Takže se dočkáte další severské mytologie, což je super. Autorky to prostředí dál rozvádí a já osobně je moc chválím za to, že čtenáře seznamují i s méně známými tvory z mytologie skandinávských zemí.

Postavy
Složení postav je téměř na chlup stejné jako v první knize, akorát přibývají čaroděj Damír a Henry Nazdárek, bratr Estrid a Magnara. Velice se mi líbilo, že obě nové postavy jsou napsané tak pěkně nejasně, že si sám čtenář není jistý, co si o nich myslet. Hlavně u Damíra se to povedlo, tak jsem tápala stejně jako naši hlavní hrdinové.

Taktéž se poněkud jasněji začíná rýsovat záporně laděná postava. Opět se mi moc zamlouvá, jak dobře je ta postava napsaná, kolikrát mě až popadal vztek, k jakým nespravedlnostem u kluků dochází.

Zkrátka a dobře jsou postavy napsané zdařile. Uvidíme, s kým dalším autorky přijdou.

Pocity, dojmy, hodnocení
Série Pax mě zatím strašně moc baví a já vám opravdu vřele doporučuji se po ní podívat. Druhý díl je plný akce, stejně jako byl ten první, ta severská mytologie je hrozně zajímavá a postavy jsou napsány velmi dobře, a nemyslím tím jen na poměry knih pro děti. No a ty ilustrace, ty jsou dokonalé!
Jestliže se do toho nechcete pouštět proto, že je to kniha pro děti, koukejte rychle změnit svůj názor! Minimálně příjemná oddechovka a jednohubka to pro vás bude určitě. A pokud máte ve svém okolí nějakého mladšího čtenáře, bez rozmýšlení mu tohle podstrčte! Fakt to za přečtení stojí.


Konečné hodnocení:
9/10
Za poskytnutí recenzního výtisku velice děkuji nakladatelství Host.

Knihu si můžete objednat na stránkách nakladatelství.
Recenzi na první díl najdete zde.
Zdroj obálky: www.goodreads.com
Zdroj obrázků: zde, zde, zde a zde

Žádné komentáře:

Okomentovat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.