pátek 3. července 2015

Recenze: Mrtvá šelma [RV] / Audiokniha

Autor: Jiří Walker Procházka, Klára Smolíková
Interpret: Otakar Brousek ml., Kateřina Janečková, Jiří Klem
Série: Souřadnice zločinu
Díl: 1.
Délka: 11 hodin, 6 minut
Nakladatelství: Walker & Volf (audiokniha), Plus (kniha), 2015
Hodnocení na GoodReads: 3,95/5 (22 hodnotících)
Hodnocení obálky: 4/5

Něco málo k ději
Když zmizí profesor František Kalandra, je Berenice Weissové, muzejní kurátorce, jeho kolegyni a přítelkyni, jasné, že to nebude jen tak. Protože ji policie nechce poslouchat, obrátí se na Roberta Štolbu, bývalého policistu, který v jejich táborském muzeu pracuje na zabezpečení. Jejich pátrání rychle nabere nečekaný směr. Podaří se jim vše vyřešit dřív, než někdo přijde k vážně újmě?

Autoři a interpreti
Jiří Walker Procházka se narodil v roce 1959, pochází z Kutné Hory, ale v současné době pobývá v Praze, kde žije se svou manželkou Klárou Smolíkovou. Detektivní žánr je pro něj novinka, v českých vodách je znám spíše v žánru sci-fi a fantasy.
Klára Smolíková se narodila v roce 1974 a je známá hlavně svými naučně zaměřenými knihami pro děti. Sama pracovala v Táboře v Husitském muzeu, kde jistě nabrala zkušenosti právě pro tuto knihu.

Otakar Brousek ml. se narodil v roce 1957 a je to nejen výborný herec, ale i dabér. Od roku 2012 je členem Divadla na Vinohradech a na poli audioknih není žádný nováček.
Kateřina Janečková se narodila v roce 1984 a do paměti diváků se zapsala hlavně jako „Ošklivka Katka“. Kromě Mrtvé šelmy načetla i audioknihu Znamení vlka.
Jiří Klem se narodil v roce 1944 a diváci ho mohli spatřit v nespočtu filmových rolí. V současné době působí v Divadle ABC. Je to také výborný dabér a v rámci audioknih si na jeho charizmatický hlas jistě vzpomenou všichni, kdo slyšeli Hvězdné honáky.

Zpracování audioknihy
Jelikož tohle byla má premiéra s audioknihami, bohužel nemůžu s ničím srovnávat. Nicméně na rovinu přiznávám, že jsem byla velice překvapená, jak příjemně na mě audiokniha zapůsobila. Dokonce si myslím, že ten audio formát dodal Mrtvé šelmě šmrnc, je dost pravděpodobné, že kdybych knihu četla, ani vzdáleně by mě nebavila tolik, jako když jsem ji poslouchala.

Než jsem se do audioknihy pustila, trochu jsem se strachovala, že se v tom budu ztrácet. Strachovala jsem se zbytečně. Jednotlivé části jsou vždy jasně oddělené, nová kapitola je pokaždé přehledně oznámená. Rychle si zvyknete na charakteristický tón, který jinou část oznamuje.

K samotným interpretům – Otakar Brousek ml. vypráví části knihy z pohledu bývalého policisty Štolby. Musím říct, že pan Brousek je naprosto výborný, jeho přednes mě bavil mnohem více než přednes Kateřiny Janečkové, která byla hlasem Bereniky Weissové. Strašně dlouho mi trvalo, než jsem si na Janečkovou zvykla, sice si umí s hlasem pohrát, avšak v porovnání s panem Brouskem či panem Klemem to přece jenom bylo o úroveň slabší. Jiří Klem v rámci celé audioknihy působí jako takový doplňkový vypravěč, uvádí jednotlivé kapitoly, a jeho hlas je naprosto nezaměnitelný a neskutečně dobře se poslouchá.

Příběh, průběh děje
Mrtvá šelma je dobře vystavěná, pomaleji plynoucí detektivka. Líbilo se mi, že je zde zaznamenané to skutečné pátrání, které působí naprosto reálně. Sice na mé poměry trvalo trochu déle, než se začalo něco opravdu dít, ovšem jak jsem v poslouchání postupovala, bavil mě příběh čím dál tím víc a ke konci jsem byla vážně napjatá ohledně toho, jak to vlastně dopadne. Musím s radostí prohlásit, že odhalení pro mě bylo docela nečekané, autorům se povedlo mě překvapit. To rozuzlení bylo možná lehce uspěchané, ale jinak pro mě uspokojivé.

Prostředí
Celá kniha se odehrává v Táboře, případně v jeho okolí. Já sama Tábor neznám, ale je vidět, že autoři ano. Tábor je popsán pěkně do detailů, mohla jsem si vše výborně představit, i když jsem tam v životě nebyla. Hádám, že obyvatelé Tábora musí během čtení jednotlivá místa poznávat (pokud jsou reálná).

Postavy
Ohledně postav jsem na sto procent ovlivněna jejich interprety, protože po vzhledové stránce mi často naskakovala představa jednotlivých herců, i když jistým způsobem upravená. To vlastně byla také zajímavá zkušenost, slyšet hlas některé z hlavních postav.
Štolba i Wiessová jsou dobře napsané postavy. Oba jsou něčím zajímaví, i když si myslím, že oblíbit si Štolbu je snadnější, už jen díky tomu, že promlouvá hlasem pana Brouska. Wiessová místy působí jako tvrdá ženská, v jiných chvílích mi přišla spíše otravná. Nicméně jakmile jsou tihle dva spolu, jde o vážně výrobnou dvojku a opravdu mě bavili.
I zbylé postavy jsou napsané dobře. V podstatě k nim nemám žádnou konkrétní stížnost.

Pocity, dojmy, hodnocení
Jsem opravdu ráda, že jsem se rozhodla dát audioknihám šanci. Také jsem ráda, že jsem měla štěstí při svém prvním výběru, protože Mrtvá šelma je velice dobře zpracovaná audiokniha, která mě přesvědčila, že se chci audioknihám více věnovat. Dokonce se domnívám, že kdybych Mrtvou šelmu četla sama místo toho, abych ji poslouchala, tolik by mě nebavila. Problém jsem měla snad jen s hlasem Kateřiny Janečkové, na který jsem si musela dlouho zvykat a stejně mě nijak zvlášť neoslovil.
Obsahově musím říct, že jde o poměrně zdařilou detektivku, která sice měla pomalejší rozjezd, avšak v druhé polovině byla o to zajímavější a ke konci o to napínavější. Z postav jsem si nejvíce oblíbila Štolbu, to je jisté. No a už teď se těším na druhý díl – Stříbrnou iniciálu.
Doporučuji vám se po Mrtvé šelmě podívat. A určitě vyzkoušejte audio formát, protože si v tomto případě opravdu myslím, že to bude lepší, než kdybyste si knihu četli sami.

Konečné hodnocení:
8/10
Za poskytnutí recenzní audioknihy velice děkuji obchodu Audioteka.cz

Audioknihu Mrtvá šelma si můžete pořídit na stránkách obchodu.
Zdroj obálky: www.goodreads.com
Zdroj obrázků: zde, zde, zde, zde a zde

Žádné komentáře:

Okomentovat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.