neděle 13. září 2015

Recenze: Babí léto [RV]


Autor: Magda Váňová
Počet stran, vazba: 240 stran, hardback
Nakladatelství: Šulc - Švarc
Hodnocení na Databáze knih: 63% (23 hodnotících)
Hodnocení obálky: 3,5/5 (mně osobně se líbí!)

Něco málo k ději
Tři naprosto odlišné příběhy, které přece jenom něco spojuje – zabývají se lidskými vztahy a jejich nejpodstatnější část děje se odehrává v období babího léto.
První příběh se zaměřuje na bývalého klavíristu, kterého okouzlí pomíjivá krása mládí, což ho málem stojí život. Příběh druhý je zaměřen na dvě ženy plné protikladů, jež si k sobě i tak najdou cestu a dokonce si vytvoří mezi sebou velice kontroverzní dohodu. A poslední příběh nám představuje manipulativní ženskou, která si za daných okolností uvědomí své hrozné chování, avšak ve výsledku se nedokáže, a ani nechce, změnit.

Autorka a styl psaní
Magda Váňová se narodila v roce 1954 a je to česká spisovatelka, novinářka a překladatelka z bulharštiny a angličtiny. Napsala a vydala už více než deset knih, naposledy to bylo právě Babí léto, i když už příští měsíc jí vyjde kniha nová – Herečka.

Musím říct, že jsem byla velice příjemně překvapena, jak dobře a i poměrně lehce se mi ta kniha četla, jakmile se mi podařilo se do ní začíst na dostatečně dlouhou dobu. Autorčin styl psaní mi byl sympatický a i když mě zrovna nebavil příběh některé z povídek, i tak to pro mě nebylo vyloženě trápení, protože díky tomu, jak zdařile a mile byla kniha napsaná, se mi to stále četlo dosti rychle. Rozhodně jsem teď nalákána si od autorky přečíst něco dalšího.

Příběh, průběh děje
Jak jsem zmiňovala už v popisu děje, kniha se skládá za tří povídek. Po obsahové stránce bohužel nejsou všechny stejně kvalitní, což je podle mě velká škoda, ale co se dá dělat.
Povídka první se mi líbila hodně. Dokázala mě pobavit, zaujmout a i pěkně vykreslit některé lidské vlastnosti a skvěle se k ní hodí české přísloví: Není všechno zlato, co se třpytí. Za první povídku dávám palec nahoru.
S povídkou druhou už je to složitější. Na jednu stranu občas i pěkně pobaví, avšak na stranu druhou je ten příběh hrozně přitažený za vlasy a ať si říká kdo chce, co chce, mně to přišlo hrozně nereálné. Za prvé by ty hlavní hrdinky musely být superženy, aby to všechno zvládaly tak rychle, a za druhé si opravdu nemyslím, že by v reálu mohla ta jejich dohoda fungovat. Za povídku druhou dávám palec dolu.
Třetí povídka mi nejdříve nepřišla tak zajímavá, ale po jejím dočtení jsem nad ní musela přemýšlet. V této povídce se autorka více zaměřuje na jednotlivé postavy, hlavně po psychologické stránce. Dokonce se jí tentokrát povedlo ve mně vyvolat i nějaké emoce – měla jsem hrozný vztek, že ty okolní postavy zkrátka nedokážou se konečně vzchopit a postavit se na odpor. Tudíž za třetí povídku dávám zase palec nahoru.

Prostředí
První povídka se odehrává ve slunné Itálii, i když spíše až na severu země. Druhá a třetí povídka se odehrávají v Čechách, jestli mi tedy něco neuniklo. Prostředí v této knize nehraje podstatnou roli, ovšem autorka umí věci popisovat dobře.

Postavy
Každá povídka má za hlavní hrdiny postavy jiné, každá povídka je jinak vystavěná, tudíž jsou postavy různé kvality, nicméně vesměs mají svou jedinečnou osobnost, všichni jsou dosti odlišní, někteří mají dokonce i až překvapivou hloubku, rozhodně vzhledem k tomu, že jde o povídky.
Mně osobně přišlo, že nejlépe vytvořené postavy má autorka v poslední povídce. U nich jediných by mě asi i vážně zajímalo, jak to u nich bylo dál.

Pocity, dojmy, hodnocení
Babí léto je kniha dobře napsaná a díky tomu i velmi čtivá, což jí rozhodně pomáhá ve chvílích, kdy samotný obsah povídek poněkud klesá kvalitou. Povídka druhá (Lví dvůr) se mi líbila nejméně, přestože dokázala pobavit, její děj byl opravdu nereálný. Povídka první (Babí léto) a povídka třetí (Doris Téglová) se mi líbily tak nějak stejně, i když na každé se mi zamlouvalo trochu víc něco jiného.
Když to vezmu kolem a kolem, jsem vlastně moc ráda, že jsem se k této knize dostala – opět jsem si rozšířila obzory v rámci české tvorby a objevila jsem zajímavou autorku, od které si jistě časem přečtu něco dalšího.
Knihu mohu doporučit čtenářům, kteří mají rádi příběhy ze života a kteří nemají nic proti české tvorbě nebo chtějí něco z české tvorby vyzkoušet.

Konečné hodnocení:
6,5/10
Za poskytnutí recenzního výtisku velice děkuji nakladatelství Šulc - Švarc
Knihu si můžete objednat na stránkách nakladatelství.
Zdroj obálky: www.goodreads.com
Zdroj obrázků: zde, zde, zde a zde

4 komentáře:

 1. Nejvíc mě zaujala ta třetí povídka, protože mám občas podobný problém - vím, že dělám něco špatně, ale odmítám to změnit. Možná po knížce mrknu v knihovně, díky za inspiraci:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak snad se ti ta knížka bude aspoň trochu líbit, pokud se k ní nakonec časem dostaneš. :)

   Vymazat
 2. Knihu vůbec neznám, ale nezní to špatně :).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Špatné to vůbec není, i když jsem četla už i lepší. :)

   Vymazat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.