neděle 11. října 2015

Recenze: Anna a Anna


Autor: Charlotte Inden
Originální název: Anna und Anna
Přeložila: Tereza Pecáková
Počet stran, vazba: 176 stran, hardback
Nakladatelství: Albatros, 2015
Hodnocení na GoodReads: 4,02/5 (59 hodnotících)
Hodnocení obálky: 4/5 (v jednoduchosti je síla!)

Něco málo k ději
Anna a Jan jsou nerozluční kamarádi, jenže pak se situace v Janově rodině pokazí a on se musí přestěhovat až do dalekého Amsterodamu. Naštěstí je tu babička Anna, která malé Anně pomáhá přijít na jiné myšlenky a stejně tak Anna pomáhá své babičce. Navzájem se podporují – babička svou vnučku přesvědčuje v tom, aby Janovi nepřestávala psát, přestože vždycky nedostane odpověď zpátky, a Anna zase babičku přemluví, aby konečně odeslala dopisy svému Henrimu, které pro něj několik let schovávala v šuplíku. Obě čeká období plné zmatení a nečekaných událostí.

Autorka a styl psaní
Charlotte Inden je německá autorka narozená v roce 1979. V Marburgu, Londýně a Strasbourgu studovala německou literaturu, dějiny umění a filmová a televizní studia. Žije se svým mužem a synem v Karlsruhe a pracuje jako editorka místních novin. Vydala ještě jednu knihu pod názvem Operation 5 minus.

Podstatná část knihy je napsaná v dopisech, pouze menší část na začátku je klasické vyprávění. Nejvíce dopisů pochází od Anny a její babičky, i když se přidávají i dopisy od dalších osob, pokud jsou potřebné pro pochopení příběhu. Normálně se neřadím mezi velké fanoušky knih, které jsou tímto stylem psány, nicméně musím uznat, že v tomto případě si s tím autorka poradila velmi dobře a celé jí to dohromady funguje skvěle. Přestože je v dopise nějaké delší vysvětlování, autorka má rozumně odůvodněno, proč to daná osoba mohla do dopisu takhle napsat. Kniha se díky samotnému formátu také velice rychle a dobře čte.

Příběh, průběh děje
Knihy psané formou dopisů mívají problém hlavně po příběhové stránce – buď je u nich ten vývoj děje takový podivný nebo není téměř žádný. V případě této knihy je děj postavený zdařile – vyvíjí se, má nějaký spád a dokáže zaujmout – nutí čtenáře číst dál. Velkou výhodou dopisní formy je i to, že se v podstatě neustále něco děje – nudné a nepodstatné části příběhu jsou vlastně vyškrtnuty, kdo by taky zdlouhavě popisoval, co dělal ten a ten den, většinou se zaznamenají pouze události, které jsou něčím zajímavé. Plus tu jsou samozřejmě popisovány lidské pocity, ale to k dopisům patří.
Avšak musím říct, že konečné vyústění příběhu jsem odhadla už hodně ze začátku knihy. V kontextu celého děje dával smysl a vlastně se takový konec i hodil, ale musím říct, že mě to na druhou stranu i lehce zklamalo.

Prostředí
Prostředí v dopisech nedostává tolik prostoru, ale najdou se i části, kde jedna z Ann popisuje, co viděla a jaké z toho má dojmy.

Postavy
Nejblíže se čtenář seznámí s malou Annou a babičkou Annou a přestože je tato kniha psaná v dopisech, tak musím říct, že po psychologické stránce jsou obě postavy zachycené na výbornou.
Skrze malou Annu autorka krásně popisuje úskalí dospívání, problémy člověka v Annině věku, co ho trápí, co prožívá. Na jedničku je v knize zachycena ta první láska, to zmatení z těch pocitů. Autorce za tohle dávám palec nahoru, opravdu.
No a babička Anna je zpracovaná snad ještě lépe. I v tak krátké knize a v těch tak relativně krátkých textech se paní Inden podařilo zachytit lidskou bolest, vyrovnání se se ztrátou, ale také nalezení nových radostí a vlastně i nové chutě do života.

Autorku musím se postavy opravdu ohromně pochválit, protože to, k čemu někteří autoři potřebují stovky stránek, ona dokázala zaznamenat jen v několika desítek.

Pocity, dojmy, hodnocení
Anna a Anna je kniha zaměřená na rodinu, na přátelství, na dospívání, na schopnost vyrovnat se se ztrátou. Obě Anny jsou silné hlavní hrdinky, které si snadno oblíbíte a u kterých budete zvědaví, jak se bude jejich příběh vyvíjet. Pro mě osobně šlo o velice rychlé čtení – ani jsem se nenadála a byla jsem na poslední stránce. Což dokazuje, že je kniha napsaná opravdu čtivě, a rychlému plynutí příběhu napomáhá i to vyprávění skrze dopisů – tohle se autorce povedlo vážně dobře, až jsem si začala říkat, že knihám napsaným v tomhle duchu dám druhou šanci. Uvidíme.
Pokud to mám shrnout, tak musím říct, že se mi kniha moc líbila. Bylo to strašně prima oddechové čtení, které ale čtenářům (tedy hlavně čtenářkám) mladším, než jsem já, může pomoci, když budou prožívat to stejné období jako právě malá Anna.

Konečné hodnocení:
8/10


Zdroj obálky: www.goodreads.com
Zdroj obrázků: zde, zde, zde a zde

6 komentářů:

 1. Poddle názvu jsem čekala něco s lgbt tématikou, hnedka mi to pripomnelo knížku Princ a princ.. :D
  Knihy v dopisech me moc nelákají, ale ještě jsem v podstatě žádnou nečetla (když nepočítám the perks of being a wallflower, kde vlastně pise dopisy jen hlavni postava čtenáři, takže je to v podstatě normální vyprávění), takže to urcite někdy zkusím. Je fajn, že vidíš postavám do hlavy, ale jen do te míry, kolik samy chtějí :) Jako vždycky skvěla recenze, libi se mi, jak se o knížce dokážeš rozepsat, aniž bys popisovala dej :)

  PS: Tenhle týden jsem dočetla knížku Aristotle and Dante Discover the Secrets of the Universe, kterou jsem od tebe vyhrála, a je uplne úžasná! :) Uz tři kamarádky mají slibene půjčení a jsem si jista, že to budu cist někdy znovu:) takže ještě jednou mockrát děkuju! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Fakt? :D No vidíš, to mě něco takového vůbec nenapadlo. :D Ale to bude tím, že jsem od začátku věděla, že jde o dětskou knihu a přiznám se, že tam bych něco podobného nečekala, i když by to mohlo být zajímavé. :)
   Moc děkuji za pochvalu, fakt si jí vážím! :)

   Jé, super! Tak z toho mám velikánskou radost! :)

   Vymazat
 2. Název knihy už je sám o sobě velmi zajímavý a podle tvé recenze to nemusí být vůbec špatná kniha :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A náhodou to fakt vůbec špatná kniha není! :) Rozhodně doporučuji se po ní podívat. :)

   Vymazat
 3. Skvělá recenze! Já se díky tobě po knize podívám a budu zvědavá zda se i mně bude líbit :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji převelice! :) Tak doufám, že se líbit bude! :)

   Vymazat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.