pátek 22. července 2016

Drama nejen na divadelních prknech


Callie miluje divadlo. Ovšem ne jako člen hereckého ansámblu, nýbrž jako člen divadelního štábu, který má na starost všechno okolo. Jednou by hrozně ráda byla návrhářkou kulis na Broadwayi. A jako každý rok, i letos její škola chystá divadelní představení - tentokrát hru Měsíc nad Mississippi, z čehož je Callie nadšená. Přípravy se dostávají do plného proudu, konkurzy jsou téměř u konce a Callie začíná řada chlapců motat hlavu. Vydaří se divadelní představení? Který z chlapců pozve Callie na závěrečný ples? A pozve ji vůbec někdo?

Raina Telgemeier se mezi čtenáři proslavila svými autobiografickými komiksy Úsměv a Ségry, nicméně mezi vydáním těchto knih si dala pauzu a publikovala komiks Drama, který se od svých sourozenců odlišuje hlavně v tom, že jde o čistou fikci, snad jen v pár věcech inspirovanou životem autorky. Raina si své komiksy sama píše i kreslí a Drama není výjimkou.

Když jsem dočetla Ségry, hned jsem si říkala, že si od autorky musím přečíst i něco dalšího. Naštěstí její Drama vydalo v českém překladu nakladatelství CooBoo již v loňském roce, tudíž nebylo o čem diskutovat. Už podle obálky musíte poznat, že jde o dílo Telgemeier, jelikož autorka používá svou charakteristickou kresbu. Později je to vidět i na jejím stylu vyprávění - s poměrnou lehkostí dokáže vyjádřit všechny emoce, které hlavní postava prožívá a obratně se vypořádává i se závažnějšími tématy.

Nebudu chodit kolem horké kaše a na rovinu řeknu, že v tomhle komiksu se autorka dotýká i tématu homosexuality. I když v jejím podání jde spíše o ten proces hledání sama sebe, uvědomění si své identity a připuštění si svých pocitů. Taková ta věc, která k dospívá prostě patří. Vzhledem k zapojení homosexuality se autorka snaží ukázat, že jde o přirozenou věc, že to člověk neovlivní a že nejdůležitější je v tomhle směru danou osobu podržet a podpořit. Za to jí určitě dávám palec nahoru. Jen tedy musím říct, že kvůli využití tohohle tématu to bylo místy přitažené za vlasy a krapet nereálné, ale zase co, člověk si rád počte o dobrém konci.Moc se mi zamlouval vývoj, kterým si Callie v průběhu celé knihy prošla. Člověk by to u komiksu nečekal, avšak autorce se i tohle podařilo zakreslit. Prostě je jasný jak facka, že je to puberťák. A to pubertální vztahové drama je v knize zachycené dokonale. Strašně super je i to, že určitým vývojem si prochází i některé ostatní postavy v knize. Postavy má Raina celkově zmáknuté moc dobře.

Divadlem je celý tento komiks prodchnutý. Nejen, že se příběh točí kolem divadelní hry, ona je i ta kniha rozdělená na části jako divadelní hry bývají, tudíž tu máte jasně označenou předehru či jednotlivá dějství. To bylo příjemné zpestření.

Raina Telgemeier ve své knize Drama zabrousila i do vod fikce a za sebe musím říct, že se jí to povedlo stejně jako její autobiografické příběhy. Celkem jasně se dá identifikovat, že autorkou je ona, nicméně na druhou stranu je tenhle příběh úplně jiný - obsahuje víc toho drama. Autorku chválím za to s jakou lehkostí zpracovává vážnější témata, i když je škoda, že to místy žene lehce do extrémů a proto to působí přitažené za vlasy. Avšak i tak by bylo opravdu milé, kdyby o tomhle jejím díle vědělo více lidí - Drama vážně není špatné a já vám tento komiks rozhodně doporučuji. Obzvlášť pokud se vám líbil Úsměv i Ségry.

Číselně tento komiks hodnotím 80%, protože se mi přece jenom líbil trochu méně, než její autobiografická díla, ovšem to nic nemění na tom, že bych byla velice ráda, kdyby se i Drama dostalo do širšího podvědomí čtenářů.

Údaje o knize
Český název: Drama
Originální název: Drama
Autorka: Raina Telgemeier
Přeložila: Eva Vilches
Nakladatelství: CooBoo, 2015
Počet stran, vazba: 240 stran, paperback
Hodnocení na GoodReads: 4,11/5 (31 937 hodnotících)

2 komentáře:

 1. Tohle na mě působí jako fajn oddychová četba, možná ji vyzkouším! :) Díky za typ! :)

  http://boook-planet.webnode.cz/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Fajn oddechovka to určitě je! :) Tak snad se ti to bude líbit, pokud knihu vyzkoušíš. :)

   Vymazat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.