čtvrtek 6. října 2016

Když nic není tak černé a bílé, jak to vypadá


Lord Ballister Blackheart je záporák. Bojuje proti Institutu a svému nemesis Siru Ambrosiovi Goldenloinovi, který byl jeho nejlepším přítelem, až do nešťastné nehody, při níž Blackheart přišel o ruku. Ballister má podezření, že Institut nehraje úplně fér. No a pak mu do života vtrhne Nimona, dívka schopná se proměnit v kteroukoliv živou bytost, kdykoliv se jí zlíbí. A hned je všechno vzhůru nohama. 

Noelle Stevenson je tvůrkyně komiksů a ilustrátorka na volné noze pocházející z Los Angeles. Nimona je její první autorský komiks, který původně vydávala online, než podepsala smlouvu s nakladatelstvím HarperCollins. Podílí se i na tvorbě komiksové série Lumberjanes. Na příští rok ve spolupráci s Toddem Caseyem chystá komiks 4 Wizards. Je také autorkou obálky ke knize Fangirl od Rainbow Rowell.

A právě u Rainbow Rowell jsem o Nimoně poprvé slyšela, ve svém hledáčku jsem tenhle komiks měla téměř dva roky, ještě než to vůbec vyšlo. Dost lituji toho, že mi trvalo tak dlouho se k tomu konečně dostat, protože jsem přicházela o naprostý skvost. Ale to trochu předbíhám.

Musím říct, že po obsahové stránce mě komiks dosti překvapil - očekávala jsem zábavné čtení, což jsem tedy opravdu dostala, ovšem ono v tom bylo mnohem víc! Autorka úžasným způsobem ukazuje, že svět není tak černobílý, jak by se mohlo zdát. Že záporák vlastně nemusí být tak zlý člověk a že klaďas naopak nemusí být takový dobrák. Pouhé nedorozumění může přinést velkou bolest. Také je tu krásně předestřena síla přátelství, jak moc je důležité mít člověka, který v nás bude věřit. Autorka mě příběhem chytla za srdce, po dočtení jsem o tom musela dlouze přemýšlet. Vůbec jsem to od tohohle komiksu neočekávala a o to nadšenější z něj jsem.Kromě příběhu musím pochválit i svět, do kterého autorka komiks zasadila - jde o takový zajímavý mix středověku a moderních technologií. Mix vědy a magie. To bylo fascinující a pro mě osobně originální, protože s podobnou směskou jsem se asi ještě nesetkala.

Avšak patrně nejvíc mě autorka dostala postavami. Ani se mi nesnilo, že by pomocí komiksového zpracování mohla autorka vyjádřit takovou hloubku postav, jak se jí povedlo. Noelle Stevenson nepotřebuje desítky stran textu, aby vytvořila nádherně komplikované postavy - ne, jí naopak stačí jen pár slov a ilustrací. Nimona je prostě dokonalá. Autorka kolem ní krásně buduje tajemno, častokrát u ní nevíte, na čem vlastně jste. I když veleznámým padouchem má být Lord Blackheart, ve skutečnosti je Nimona tou více prohnanou a krvežíznivou. Nepochybuji, že Lorda Blackhearta si rychle oblíbíte, jeho interakce s Nimonou jsou naprosto perfektní. A hrozně zajímavý je i vztah mezi Blackheartem a Goldenloinem.

Komiks se mi zalíbil i skrze ilustrace, Stevenson nemá příliš komplikovaný styl, je možné, že se najde někdo, komu se to líbit nebude, já osobně ale k takovým osobám nepatřím - mně se to naopak líbilo hrozně moc. Jedinou výtku bych snad měla k textu, očividně je to psané přímo rukou, proto jsem měla občas problém s přečtením.

Ani nemůžu vyjádřit, jak moc vám doporučuji tenhle komiks k přečtení. Slibuji, že pokud se do něj pustíte, dostanete kopu zábavy, krásně vykreslené postavy, originální svět a příběh, který ve vás vyvolá emoce. Na poli komiksů podle mě Nimona patří k tomu nejoriginálnějšímu (a pro mě osobně i nejlepšímu), co můžete najít. Přitom o ní u nás moc lidí nemluví! A to mi přijde hrozná škoda.

Nemůžu hodnotit jinak než 100%. Nimonu řadím k tomu nejlepšímu, co jsem letos přečetla, a budu mít neskutečnou radost, když si ji přečtete taky. Angličtiny se u toho nebojte, je opravdu lehoučká. Ovšem já osobně budu doufat, že tohle někdo vydá v překladu, protože to za to zatraceně stojí a já věřím, že by si to u nás našlo své čtenáře! 

2 komentáře:

  1. Taky jsme ji četla a taky jsem si ji zamilovala :) Skvělá recenze!

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. To jsem ráda, že nejsem jediná! Bylo by hrozně bezva, kdyby vyšla v překladu a mohlo se tak k ní dostat víc lidí. :) A děkuji! :)

      Vymazat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.