čtvrtek 27. dubna 2017

Překvapivě povedený debut


Wing Jones byla vždycky jiná a po vzhledové stránce by se od ostatních snad ani nemohla lišit více. Jedna její babička totiž pochází z Ghany, ta druhá naopak z Číny, tudíž se ve Wing míchají tyto dvě rasy, což z ní činí Asijsko-afro-američanku. A bohužel (dle jejího názoru) z toho nevyšla tak dobře jako její pohledný bratr Marcus. Wing nikdy v ničem moc nevynikala, jenže pak její rodinu postihne velká tragédie. Wing ze sebe potřebuje nějak dostat potlačené emoce, a tak začne běhat. A najednou v sobě objevuje skrytý talent, o kterém ani netušila. Pomůže jí běhání zachránit rodinu? A dokážou si všichni nakonec odpustit?

Katherine Webber je původem z Kalifornie, ale v současné době žije v Londýně. Čtyři roky žila v Hong Kongu, kde na místní univerzitě studovala čínskou literaturu a jazyk. Žila také na Hawaii či v Atlantě. Kniha Wing Jones je její literární debut.

Na knihu Wing Jones jsem poprvé narazila na instagramovém účtu Rainbow Rowell a musím se přiznat, že nebýt jejího překrásného grafického zpracování, asi bych ji jen tak přešla. Ale to by byla obrovská škoda! Z Wing Jones se vyklubalo neskutečné překvapení, které nelahodí jen oku, ale i duši. 

Takže ano, částečně jsem si tuhle knížku pořídila kvůli tomu, že mi v knihovně bude dělat parádu. Avšak druhým podstatným důvodem byl ten smíšený původ hlavní hrdinky, který je obzvlášť neobvyklý v tom, že je Wing z poloviny Asiatka a z poloviny Afričanka. Musím říct, že s tím jsem se v knize setkala úplně poprvé. Přitom v dnešní době lidí podobného původu jen přibývá, proto jsem měla neskutečnou radost, že se autorka rozhodla podobnou postavu ve své knize ztvárnit. 

S takto zvláštním původem přichází i silný pocit vyděděnosti, který zvládla autorka popsat bravurně. Wing se ani trochu nepodobá lidem ze svého okolí, navíc je na děvče o něco vyšší a zaoblenější, než je "standard". A když všude vidíte jako ideál krásy nějakou hubenou bělošku s blond vlasy, vůbec vám to na sebevědomí nepřidá, ještě k tomu pokud vypadáte tak odlišně jako Wing. 

Za samotný aspekt celé diverzity musím autorku neskutečně pochválit, zvláště když uvážím, že knihu zasadila do roku 1995, což určitě nebyla tak otevřená doba jako dnes, tudíž byla asi trochu výzva podobnou diverzitu zakomponovat přirozeně, avšak jí se to povedlo! Kromě smíšeného původu hlavní postavy v knize vystupuje i smíšený pár, který zastupuje Marcus (bratr Wing) a jeho přítelkyně Monica, což je taková typická Američanka, i když s dosti otevřenou myslí (na rozdíl od jejího otce). Autorka se dotýká i otázky homosexuality, sice jen na malém prostoru, ale dle mého názoru se jí to povedlo zapojit hezky přirozeně, určitě to na mě nekřičelo, že by to tam vmáčkla jen proto, že by to teď bylo "moderní".Teď pár slov k příběhu. Ze začátku kniha působí dosti pozitivně a jako taková milá contemporary. Avšak pak dojde ke zvratu, kvůli kterému to nabere úplně jiný směr, získá to větší hloubku a na větší emotivnosti. Najednou se to zabývá mnohem závažnějšími otázkami a tématy. Poukazuje to na to, že je důležité některé své činy opravdu promýšlet, protože některé věci opravdu nejde odčinit. Je to o otázce viny a o schopnosti se s vinou vyrovnat. Ale také o důležitosti toho být schopný odpustit a třeba se i posunout dál. Autorka všechno tohle zpracovává s obrovskou empatií. 
Jediná škoda je, že příběh občas ztrácí tempo či je naopak až moc uspěchaný. Avšak věřím, že tohle autorka časem vychytá.

Samozřejmě se nemusíte bát, že by se postavy vyznačovaly jen svou rasou nebo něco podobného. Ani vlastní osobnost jim nechybí, i když je pravda, že čtenář nejvíce pozná Wing, když příběh vypráví. Známe její pocity a myšlenkové pochody. Autorka skrze Wing občas používá dosti barvité metafory, které se mně osobně líbily, i když věřím, že na někoho by mohly působit trochu kýčovitě. Chápala jsem její pocity, proto jsem neměla problém se vžít do její kůže. Musím říct, že když jsem se blížila ke konci, vůbec se mi s ní nechtělo loučit - strašně ráda bych věděla, kam jí život zavál dál.

Knize nechybí ani romantická linka, i když určitě nezískává převahu. Tahle kniha je spíše o rodině a vztazích mezi členy rodiny. A také o síle a důležitosti přátelství.

Z Wing Jones se nakonec vyvrbilo strašně příjemné překvapení. Vezmu-li v potaz, že jde o autorčin debut, tak musím ještě víc ocenit, jak moc se autorce kniha povedla. Také to znamená, že do budoucna si autorčinu tvorbu rozhodně pohlídám a s nadšením si od ní přečtu něco dalšího.

Knihu doporučuji všem milovníkům contemporary, jen to tedy není tak sluníčkové a zabývá se to spíše vážnějšími tématy. Pokud rádi běháte, určitě vás nadchne, jaký vztah k běhání Wing má. A určitě se u knihy nebojte angličtiny - není nijak těžká, vlastně si myslím, že by nebylo vůbec špatné se čtením v angličtině právě touhle knihou začít. 

Číselně bych Wing Jones hodnotila 80%. Snad jsem někoho z vás na ni nalákala. A já jdu vyhlížet autorčinu další tvorbu!

Údaje o knize
Název: Wing Jones
Autor: Katherine Webber
Nakladatelství: Walker Books, 2017
Počet stran, vazba: 384 stran, paperback
Hodnocení na GoodReads: 4,24/5 (591 hodnotících)

Žádné komentáře:

Okomentovat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.