úterý 6. června 2017

Vítejte ve světě džinů a pistolníků


Amání vyrůstala na vyprávění své matky o Izmánu, hlavním městě jejich státu Miráždi, který slibuje volnost a příležitost i pro obyčejnou holku z malého města jako je právě Amání. A její touha opustit své rodné město Prachov se po smrti její matky ještě zvýší. Amání má plán, jak to udělat a nepřijít v průběhu o svůj život, což by ji za útěk mohlo potkat, jenže pak se jí do cesty připlete tajemný mladík Jin a následuje lavina událostí, na které Amání není ani v nejmenší připravená a které jí obrátí život vzhůru nohama. 

Alwyn Hamilton se narodila v Torontu a část svého dětství pendlovala mezi Kanadou a Evropou, dokud se s rodiči neusadila ve Francii. Francii opustila kvůli studiu na univerzitě v Cambridge, kde se zaměřila na historii umění. V současné době žije v Londýně. Poušť v plamenech je její debut. Letos na knihu navázala druhým dílem - Traitor to the Throne a na příští rok je v plánu díl třetí.

A máme tu další YA fantasy do pranice! S těmi se v poslední době doslova roztrhl pytel, což z mé strany určitě neberte jako stěžování, aktuálně mě totiž dost baví. Nicméně s tím narůstajícím množstvím si má člověk už z čeho vybírat. Tak proč dát šanci právě knize Poušť v plamenech?

Tak za prvé tu je ten svět, který si autorka stvořila a který je největším kladem knihy. Máme zde pouštní stát Mirádži, který svou společností, tradicemi a zvyky silně připomíná některý z Arabských států, já osobně jsem ve spojení s touto knihou hodně přemýšlela o Osmanské říši na cestě do moderní doby. V knize se totiž setkáte s modernějšími vymoženostmi jako jsou vlaky, pistole či bomby. Ale to není všechno. Ty moderní prvky se tu krásným způsobem snoubí s mýty a magií. Setkat se tak můžete například s ghúly či džiny. A právě zpracováním džinů mě autorka nadchla asi nejvíce. Příběhy o původu světa patří k mým nejoblíbenějším částem knihy. Též chválím, že autorka na pozadí načrtává i kultury těch dalších zemí a staví je do kontrastu.Hlavní hrdinka se nám převléká za chlapce. Jistě, je to krapet klišé, ale vzhledem ke kultuře, do jaké je příběh zasazen, to bylo asi tak jediné logické řešení. Strašně super podle mě je to, že je Amání pistolnice! Hrdinka, co se umí ohánět střelnou zbraní, to tu ještě nebylo! (Rozhodně v rámci YA.) Navíc je drzá, její dialogy mě strašně bavily. Zamlouval se mi i její vývoj, kterým v této knize prošla, a jsem vlastně jedině zvědavá, jaké hrdinky se dočkáme v pokračování.
Z dalších postav vyčnívá hlavně Jin. U něho a dalších postav to už více zavání klišé a stereotypem, ovšem stále se autorce nějak povedlo napsat Jina tak, že mě upřímně bavil. Ty vedlejší postavy mají potenciál do budoucna, bude záviset jen na autorce, jak se s tím popasuje. Jen bože chraň, aby přišla s milostným trojúhelníkem, to bych asi zrovna u tohohle příběhu nesnesla.

Příběh je jeden z aspektů, kde kniha krapet pokulhává. Uznávám, že se mi to četlo dobře a rychle mi to utíkalo, to bylo i díky tomu, že se autorka nezabývala zbytečnými popisy, např. zdlouhavého cestování, pokud se při něm neudál nějaký zvrat. Avšak bohužel se nevyvarovala pár hluchých míst, kdy příběh trochu stagnoval. Hned začátek je akční, autorka do toho skočí rovnou po hlavě. Pak to tak různě kolísá, až se dostaneme k napínavému závěru, který ale proběhne možná moc rychle. Každopádně je kniha relativně uzavřená, za to má autorka plus, i když jinak se na pokračování určitě těším!
Nicméně je fakt, že se našly příběhové zvraty, kterými mě autorka překvapila. Něco mi bylo jasné už od začátku, s něčím ve mně zvládla vzbudit údiv. Za to palec nahoru!

Mám-li to shrnout, tak Poušť v plamenech od Alwyn Hamilton se mezi YA fantasy rozhodně neztratí a určitě si myslím, že byste jí měli věnovat svou pozornost. Pokud hledáte zábavné, dobrodružné čtení se zajímavým prostředím, rozhodně po knize sáhněte. Když jsem Poušť v plamenech četla, častokrát mi na mysl přišly filmy jako Indiana Jones či Mumie, tak pokud byste stáli o YA (dívčí) verzi těchto příběhů, třeba to najdete v této knize.

Poušť v plamenech tedy hodnotím 80%, určitě knihu doporučuji a budu se těšit, až u nakladatelství CooBoo vyjde druhý díl!

Za poskytnutí recenzního výtisku velice děkuji nakladatelství CooBoo.
Knihu si můžete pořídit přes stránky nakladatelství.

Údaje o knize
Český název: Poušť v plamenech
Originální název: Rebel of the Sands
Autor: Alwyn Hamilton
Přeložila: Martina Buchlová
Série: Poušť v plamenech
Díl: 1.
Nakladatelství: CooBoo, 2017
Počet stran, vazba: 288 stran, paperback
Hodnocení na GoodReads: 3,95/5 (20 612 hodnotících)

4 komentáře:

 1. Jsem ráda, že se ti to líbilo, mám v plánu po ní taky kouknout. Časem, až první vlna zájmu opadne. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hej, líbilo! A tobě by asi mohlo taky. Sice si myslím, že tolik jako mně se ti to líbit nebude, ale zase je to taková fajn jednohubka. :D :)

   Vymazat
  2. I když, teď to čte tolik lidí, že si k spíš vypěstuju alergii stejně jako ke knihám od Maas nebo Roth. Haha. :D

   Vymazat
  3. Tak víš co, prostě je to novinka, no. :D Sis to měla přečíst v angličtině, než to bylo v překladu, a vyhnula by ses té alergii. :D Každopádně ale chápu tvé pocity. :D

   Vymazat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.