pátek 25. srpna 2017

Sci-fi kniha, která vás chytne a až do konce nepustí


Když bylo Rose Franklinové jedenáct let, propadla se pod zem do tajemné místnosti s jakousi podivnou rukou uvnitř. Teď je to dospělá žena, vědkyně, a je přizvána k projektu, který tu ruku zkoumá. Všechno značí, že vznikla za pomoci neskutečně vyspělých technologií, přestože je minimálně tři tisíce let stará. Jak je tohle možné? Je dílem lidí, nebo někoho/něčeho jiného? A je na Zemi pouze ta ruka, nebo i další části?

Sylvain Neuvel je kanadský autor, lingvista a překladatel, přestože si nejvíc přál stát se astronautem. Debutoval právě románem Spící obři, což je první díl ze série Akta Themis. Spící obři vycházejí ve 14 jazycích a v GoodReads Choice Awards za rok 2016 se kniha ocitla mezi šesti nejlepšími v žánru sci-fi.

Musím říct, že knihy Spící obři jsem si všimla právě díky její nominaci v GoodReads Choice Awards, od té doby jsem ji měla ve svém hledáčku, tudíž mi vydání v češtině udělalo obrovskou radost. Než jsem se do knihy pustila, moc jsem toho o ní nevěděla - vlastně pořádně jen to, že jde o sci-fi. A asi i proto jsem z ní nakonec byla tak překvapená!

Překvapilo mě už jen to, jakým stylem je kniha napsaná. Vyprávění je podáno skrze různé rozhovory, popisy provedení mise, deníkové zápisky. V tomhle kniha velice připomíná např. Illuminae od Amie Kaufman a Jaye Kristoffa, i když to teda není tak graficky propracované, ale princip je stejný. Ovšem tady podobnost končí, Spící obři jsou totiž jinak dospělejší (je tam mnohem více politiky), originálnější a zkrátka o třídu výš.

S tím se dostávám k příběhu. Musím říct, že mě ohromilo, že i navzdory tomu stylu psaní, je příběh podán zdařile - u podobného stylu psaní je autor přece jenom omezenější než při normálním vyprávění v er-formě či ich-formě. Autor si s tím ale poradil na jedničku - v rozhovorech jsou všechny informace, které čtenář potřebuje. Jelikož jsou postavy vědci či vojáci, jsou jejich popisy relativně věcné, tudíž se člověk ničím nezdržuje, ovšem nechybí ani pořádné napětí. A ty dějové zvraty? Páni! Musím říct, že se mi při čtení několikrát stalo, že jsem zůstala zírat s otevřenou pusou. I přes to relativně neosobní vyprávění jsem vše dosti prožívala, knihu jsem odkládala jen nerada, jelikož jsem byla skutečně zvědavá, co se bude dít dál. Časově kniha pokrývá několik let a stane se tam toho fakt hodně. Samotný konec vás zanechává s touhou mít po ruce další díl.Co se týče postav - ze začátku toho o nich moc nevíte. A i postupem času poznáváte spíše jejich současné já, než abyste detailně poznali jejich historii. Ovšem i to stačí, aby se vám hlavní aktéři dostali pod kůži. Kromě Rose Franklinové v knize vystupuje praporčice Kara Resniková, lingvista Vincent Coutur a nejmenovaný muž, který se všemi ty rozhovory vede. Právě ten působí asi nejzajímavěji - v průběhu knihy o něm zjistíte jen minimum, většinou ohledně jeho osoby můžete pouze hádat. A já jsem velice zvědavá, jestli se někdy odhalí, kdo to tedy je. Postav je v knize více, ale stálou roli hrají tito.

Z knihy Spící obři se vyklubalo fakt velké překvapení. Nadchl mě ten způsob vyprávění, a pak hlavně ten příběh. Celou dobu jsem byla neskutečně zvědavá, jakým směrem se to bude ubírat. A z toho směru jsem vskutku nadšená - pro další díly se rozhodně máme na co těšit. Já osobně se nemohu pokračování dočkat!

Aby vás tahle kniha zaujala, určitě by bylo dobré, kdybyste měli rádi sci-fi, konkrétně mě pak napadají filmy jako je Transformers či Pacific Rim. Také pokud vás bavil způsob, jak je vyprávěno Illuminae, a hledáte něco podobného, zkuste tohle. A to i v případě, že vás Illuminae nenadchlo. 

Spící obři zkrátka stojí za přečtení. Slibuji, že se u knihy nudit nebudete, navíc je to vážně čtivé. Číselně pak hodnotím 100%, protože jsem si to čtení opravdu užila.

Údaje o knize
Český název: Spící obři
Originální název: Sleeping Giants
Autor: Sylvain Neuvel
Přeložila: Naďa Funioková
Série: Akta Themis
Díl: 1.
Nakladatelství: Knižní klub, 2017
Počet stran, vazba: 354 stran, paperback
Hodnocení na GoodReads: 3,84/5 (24 350 hodnotících)

6 komentářů:

 1. na tuhle knihu slysim jen samou chvalu :-D uz ji mam take na seznamu, jen ji poridit :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A ta chvála je oprávněná! :) Tak snad se ti kniha bude líbit! :)

   Vymazat
 2. Původně jsem knihu neplánovala vůbec číst - poslední dobou nemám na sci-fi chu't. Ale po tvé recenzi má své místo na TBR poličce na Goodreads a doufám, že si ji brzy přečtu :) Sepsala jsi to skvěle!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jé, tak to mám radost! Tobě se Illuminae líbilo, viď? V tom případě by tě tahle kniha mohla minimálně zaujmout, když ne nadchnout tolik jako mě. :D :)

   Vymazat
  2. Illuminae jsem si zamilovala, takže doufám, že máš pravdu :)

   Vymazat
  3. Tak uvidíš. Každopádně budu zvědavá, co na knihu povíš. :)

   Vymazat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.