sobota 2. prosince 2017

Mrazivý thriller pro mládež


Lori, sestřenice Callie, byla zavražděna. Callie a Tessa byly tu noc v domě, odkud Lori zmizela, a někoho tam viděly. Staly se tak cennými svědky v případu sériových vražd, v kterém policie měla podezřelého, ale ne dostatek důkazů. Callie a Tessa byly jen malé holky, proto nebylo těžké je zmanipulovat, aby řekly, co bylo třeba. Podezřelý byl odsouzen. Tessa se odstěhovala pryč a neměla v plánu se nikdy vracet. Jenže teď ji okolnosti do Fayette přivedou zpět. A tahle návštěva začne odhalovat nebezpečné pravdy o její rodině a o tom, co se tu noc stalo. Protože co když byl nakonec odsouzen nesprávný člověk a vrah je stále tam venku?

Kara Thomas je mladá, americká autorka. Dříve psala pro televizní divizi společnosti Warner Brothers, pak se začala na plný úvazek věnovat psaní knih. Pod pseudonymem Kara Taylor vydala sérii Prep School Confidential. Nejtemnější kouty je první kniha, kterou napsala pod svým vlastním jménem. Letos jí vyšla kniha Little Monsters a na příští rok chystá román jménem The Cheerleaders.

Proč jsem se do této knihy vůbec pustila? Protože mě zaujalo, že se má jednat o Young Adult mystery thriller. Musím říct, že s thrillery či kriminálkami v knižní podobě nemám moc zkušeností a v rámci YA už vůbec ne, tudíž jsem si řekla, proč nezkusit něco nového? Navíc - ta obálka! Ta je prostě perfektní! Rozhodně skvěle napomáhá navodit tu mrazivou atmosféru celé knihy.

I když krimi a thrillery čtu jen výjimečně, v podobě filmu či seriálu mám tenhle žánr ráda. Takže ta dějová linie "možná jsme odsoudili špatného člověka a pravý vrah je stále na svobodě" pro mě nebyla žádná novinka, skoro v každém krimi seriálu se tohle časem vyskytne. Že je to relativně klišé mi ani nevadilo, byla jsem ochotná to autorce odpustit, pokud přijde s originálním rozuzlením. To se jí povedlo tak napůl. Celé to jejich pátrání je poměrně předvídatelné a zas tolik inovativní není. Jenže i přesto se autorce daří dobře budovat atmosféru a udržovat čtenáře v napětí. Zakomponovala tam totiž ještě jednu dějovou linii, ta se zaměřuje na historii rodiny Tessy, a právě tato linka se pomalu proplétá s tou druhou o vraždách. Byla jsem nucena přemýšlet nad tím, jak to tedy všechno bylo. Vyřešení těch sériových vražd je sice překvapivé, ale ne až tak zajímavé. Ovšem ten příběh Tessy stojí za to! Na posledních cca třiceti stránkách se čtenář dočká velkého zvratu a musím říct, že tím koncem mě autorka fakt dostala. Husí kůži jsem z toho měla, vážně. Jen škoda, že s tím nejlepším přišla až tak pozdě a nevěnovala tomu větší část knihy.

Z postav jsem trochu v rozpacích. Tessa a Callie si prošly traumatickou událostí a každá se s tím vyrovnává po svém. Tessa se uzavřela do sebe a pořád přemýšlí nad tím, jestli jednala správně. Callie špatné vzpomínky utápí v alkoholu a drogách. Obě stále honí minulost. Sice mi ani jedna nebyla vyloženě sympatická, ale nemůžu říct ani slovo proti tomu, jak jsou napsané, protože se autorce povedly. Jenže další postavy tam jsou jen jako takové... křoví. Kdyby se kdokoliv z nich stal další obětí, asi by mi to bylo úplně jedno.

Kniha je bez pochyb čtivá. Ze začátku je tempo lehce pomalejší, avšak s každou kapitolou se buduje napětí a od té poloviny jsem otáčela stránku za stránkou, jak jsem chtěla vědět, jak to tedy dopadne. A těch posledních třicet stran mě fakt ohromilo.

Čtete young adult romány a chcete zkusit něco nového? V tom případě dejte Nejtemnějším koutům šanci. Čtenáře, který se v kriminálkách a thrillerech vyzná, tahle kniha asi příliš neosloví, ale pokud jste tímhle žánrem nepolíbení, proč nezačít s tímto? Pro mladého, nezkušeného čtenáře je tohle na úvod lepší volba, než se hned vrhat na Joa Nesboho či Stiega Larssona.

Číselně knihu hodnotím 70% a moc ráda si od autorky přečtu něco dalšího.

Za poskytnutí recenzního výtisku velice děkuji nakladatelství CooBoo.
Knihu si můžete objednat na stránkách e-shopu.

Údaje o knize
Český název: Nejtemnější kouty
Originální název: The Darkest Corners
Autor: Kara Thomas
Přeložil: Milan Žáček
Nakladatelství: CooBoo, 2017
Počet stran, vazba: 280 stran, hardback
Hodnocení na GoodReads: 3,77/5 (3 740 hodnotících)

2 komentáře:

  1. Skvělá recenze :) Zatím jsem váhala, jestli se do knihy pustit nebo ne, podle anotace to neznělo jako nějaký přelomový objev, který musím mít :) Ale po tvé recenzi jí dám šanci :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Děkuji! Rozhodně to není špatné čtení. Taková oddechovka. Snad se bude líbit. :)

      Vymazat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.